Smartwatch a smartband– jakie są różnice? Który wybrać?

Smartband czy smartwatch – który sprzęt jest lepszy? Czym się od siebie różnią? Warto sobie odpowiedzieć na te pytania, jeśli chcielibyśmy korzystać z nowoczesnego urządzenia noszonego na nadgarstku, ale nie mamy pewności, co będzie lepszą opcją. Poniżej wyjaśnimy najważniejsze różnice między smartwatchem a smartbandem i polecimy sprawdzone modele, które warto kupić.


W naszym życiu jest coraz więcej tak zwanych inteligentnych urządzeń. Zamiast zwykłych telefonów i telewizorów mamy już smartfony i telewizory smart TV, natomiast miejsce tradycyjnego zegarka zajmuje coraz częściej smartwatch czy smartband. To na pewno coś więcej niż moda – to konsekwencja szybkiego rozwoju technologicznego. Obecnie dysponujemy rozwiązaniami umożliwiającymi łączenie się różnych urządzeń z siecią czy korzystanie z rozmaitych czujników. W efekcie otrzymujemy szereg nowych, niedostępnych wcześniej funkcji. A przy tym – ceny wszystkich smart urządzeń są już na tyle atrakcyjne, że urządzenia stały się dostępne nie tylko dla łowców gadżetów, ale dla ogółu klientów.


Smartwatch a smartband – podobieństwa i różnice


Smartwatch a smartband – czym się różnią?


Mimo podobnej nazwy nieprzypadkowo te dwie kategorie urządzeń klasyfikuje się osobno. Bez wchodzenia w szczegóły można powiedzieć, że smartband to po prostu inteligenta opaska, natomiast smartwatch to inteligentny zegarek. Ten prosty podział przekłada się na nieco inny sposób użytkowania obu sprzętów, chociaż są także elementy wspólne.


Możemy zacząć od podobieństw pomiędzy smartwatchami a smartbandami:


 • Oba urządzenia nosi się tak samo – jak zegarek na nadgarstku.
 • Oba urządzenia mogą połączyć się ze smartfonem.
 • Oba urządzenia mają funkcje związane z monitorowaniem snu, aktywności fizycznej czy parametrów zdrowotnych: mierzenie liczby kroków, pulsometr, pulsoksymetr itd.


Dobrze jest jednak od razu zwrócić uwagę także na istotne różnice pomiędzy smartbandami a smartwatchami:


 • Cena – to istotna różnica widoczna już na pierwszy rzut oka. Chociaż istnieją wyjątki, to zazwyczaj opaskę (smartband) kupimy za cenę w przedziale do 200 zł, natomiast zegarki potrafią być znacznie droższe. Cena smartwatcha zaczyna się od około 500–600 zł. Natomiast górna granica jest znacznie wyżej. Przykładowo zaawansowany zegarek sportowy z GPS GARMIN Fenix 6X Pro kosztuje ponad 2 500 zł.


 • Rodzaj i rozdzielczość wyświetlacza – zegarki mają większą tarczę niż opaski i co za tym idzie - dysponują większym wyświetlaczem z wyższą rozdzielczością.


 • Liczba dostępnych funkcji – w tej kwestii także zazwyczaj przewagę mają inteligentne zegarki.


 • Żywotność baterii – a to dla odmiany kwestia, w której przewagę ma smartband. Zegarek używany w aktywny sposób trzeba ładować co 2–3 dni, natomiast opaska na akumulatorze może funkcjonować nawet 2 tygodnie.


 • Wygląd – o ile opaski są do siebie bardzo podobne, tak w przypadku zegarków panuje bardzo duża różnorodność. Tarcze mogą być okrągłe i prostokątne, a wśród pasków znajdziemy zarówno typowo sportowe, jak również skórzane czy eleganckie, wykonane z aluminium lub innych metali. O ile opaski wyglądają po prostu jak sportowy gadżet, tak w przypadku zegarków mamy do dyspozycji wiele modeli pasujących do eleganckiego garnituru.Smartwatch czy smartband – co będzie lepsze?


Skoro już wiemy, gdzie są różnice, warto w następnej kolejności zastanowić się, który sprzęt będzie nam bardziej odpowiadał – smartband czy smartwatch? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które naprowadzą nas na właściwym trop:


 • Ile pieniędzy chcę wydać na urządzenie do monitorowania aktywności? Jeśli budżet jest ograniczony, to lepiej kupić porządną opaskę niż najtańszy zegarek.


 • Czy liczę się z tym, że sprzęt trzeba często ładować? W dzisiejszych czasach na porządku dziennym jest ładowanie niemal codziennie kilku urządzeń – laptopa, telefonu, bezprzewodowych słuchawek. Jeśli nie chcemy mieć kłopotu z kolejnym sprzętem, o którym trzeba pamiętać, lepiej wybrać opaskę. Można podłączyć ją do ładowarki 3–4 razy w miesiącu i to w zupełności wystarczy.


 • Czy interesuję się modą? Osoby przywiązujące dużą wagę do swojej stylizacji często bywają rozczarowane opaskami. Po względem wizualnym znacznie atrakcyjniejsze są zegarki. Warto podkreślić, że na tym rynku działają przecież już takie firmy, znane z modnych dodatków, jak choćby Michael Kors. Jeśli zatem wygląd ma znaczenie, wybierz smartwatch.


 • Czy wcześniej korzystałem/korzystałam z zegarka? Jak wyglądał? Wszyscy mamy swoje preferencje i przyzwyczajenia. Jeśli wolimy mieć na ręku coś drobnego i lekkiego, lepsza będzie opaska. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do bardziej masywnych gadżetów, wówczas smartwatch będzie w sam raz.


 • Czy lubię korzystać z wielu funkcji? Do podstawowych zastosowań smartband wystarczy. Jeśli jednak chcemy mieć dostęp do zaawansowanych funkcji, zwłaszcza tych sportowych, to sportowy smartwatch będzie lepszym wyborem.Jaki smartwatch czy smartband wybrać? Porównanie modeli


Na koniec warto jeszcze wymienić najlepsze urządzenia, które polecamy.


SmartBand XIAOMI Mi Smart Band 5

To popularny model od chińskiego producenta. Już jego poprzednia wersja, oznaczona numerem 4, była sprzedażowym hitem. Oprócz atrakcyjnej ceny warto zwrócić uwagę na bardzo solidne wykonanie. Opaska ma oczywiście wszystkie podstawowe funkcje, a poza tym może podać prognozę pogody i ma możliwość zdalnego wyciszenia telefonu czy zdalnego robienia zdjęć.


SmartBand SAMSUNG Galaxy Fit2

Na tej opasce odczytamy też wiadomości SMS i powiadomienia z telefonu. Ma wyjątkowo wydajną baterię, dzięki której smartband działa do 21 dni bez ładowania. Co ciekawe, przypomni nam nawet o odpowiednio częstym myciu rąk!


Opaska HUAWEI Band 4

Bardzo dobrze oceniany i przy tym niedrogi smartband. Rejestruje m.in. tętno i strefy tętna, pokonany dystans, spalone kalorie, tempo czy wykonane kroki. Ułatwia również znalezienie smartfona dzięki funkcji