Smartwatche – Inteligentne zegarki, o których wcześniej nawet nam się nie śniło

Kamyk milowy, czyli (nowy) początek inteligentnych zegarków

Wiele wynalazków powstało przez przypadek. Smartwatche wkradły się szturmem do świadomości konsumentów na całym świecie za sprawą start-upu o nazwie Pebble (ang. kamyk), który w 2013 przeprowadził na popularnym portalu Kickstarter kampanię crowdfundingową, której efekty zaskoczyły chyba każdego, z założycielami start-upu na czele. Jak się okazało, ich projekt inteligentnego zegarka nadzwyczaj przypadł do gustu internautom z całego świata, co pozwoliło zebrać przyprawiającą o zawrót głowy sumę aż 10,3 milionów dolarów. Najwięksi potentaci elektronicznych gadżetów i nie tylko nie mogli obojętnie patrzyć na to co się dzieje i postanowili wprowadzić na rynek swoje własne smartwatche. Krótko mówiąc, od przełomu lat 2013/2014 „technologie ubierane” stały się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku elektronicznych urządzeń.

Pierwsze próby stworzenia inteligentnego zegarka

Zwykłe zegarki już jakiś czas temu zaczęły odchodzić do lamusa. Ich podstawowa funkcjonalność, czyli wskazywanie godzimy (ewentualnie daty) i mierzenie czasu za pomocą stopera została z powodzeniem przejęta przez oferujące ogrom możliwości smartfony. Zegarki stały się jedynie czymś w rodzaju biżuterii. Smartwatche nie są czymś zupełnie nowym. Ich pierwsi protoplaści pojawili się już w latach ’70. Marki takie jak Casio, Pulsar, czy Seiko miały w swojej ofercie zegarki, które mogły przechowywać niewielkie ilości danych, pełnić funkcję prostego kalkulatora, a nawet dawały szanse na zagranie w kilka prostych minigierek. W 1984 zadebiutował programowalny zegarek Microsoftu – model UC2000, a już w 2002 roku gigant z Redmond wprowadził na rynek technologię SPOT (Smart Personal Object Technology), która pozwalała na personalizowanie urządzeń codziennego użytku, w tym także zegarków, przy pomocy „inteligentnego oprogramowania”.
Cogito ClassicKompaktowy rozmiar – duże możliwości

Smartwatche wraz z ich najnowszą falą zalewającą sklepowe półki mają całkowicie odmienić oblicze zegarków i zrewolucjonizować nasze codzienne życie. To cyfrowe gadżety z krwi i kości. Mogą obsługiwać aplikacje, odtwarzać szereg multimediów, a także posiadają dotykowy wyświetlacz, który przenosi ich codzienne użytkowanie na całkowicie nowy poziom. Współpracując bezprzewodowo ze smartfonem oferują jeszcze więcej możliwości – powiadomienia o przychodzących wiadomościach i połączeniach, a także ich Samsung Gear 2wysyłanie i wykonywanie, nawigację GPS, czy synchronizację kalendarza. Smartwatche to także idealny gadżet dla ludzi uprawiających sport, którzy w wolnym czasie biegają, jeżdżą na rowerze lub korzystają z aplikacji sportowych przy dowolnej innej aktywności fizycznej. Mogą posłużyć także za dodatkowe akcesoria, takie jak chociażby pulsometry, krokomierze, czy przyspieszeniomierze.

Choć brzmi to wszystko niesamowicie, to jednak należy nieco stonować emocje i przypomnieć sobie, że to wszystko już gdzieś widzieliśmy – a dokładniej w naszych smartfonach. Inteligentne zegarki nie oferują niczego przełomowego, po prostu posiadają podobną funkcjonalności co inteligentne telefony komórkowe w o wiele bardziej kompaktowej obudowie. Mimo to szacuje się, że wraz z końcem 2014 roku liczba sprzedanych egzemplarzy inteligentnych zegarków sięgnie 14 milionów sztuk, a do końca 2020 wyniesie ona aż 373 miliony! Każdy z liczących się producentów chce, aby to właśnie jemu przypadł w udziale największy kawałek tortu, a nie można zapominać, że czarne konie podobne do Pebble również mają nań ogromny apetyt. Smartwatche są już w kręgu zainteresowań takich producentów jak m.in. Samsung, Sony, LG, Motorola, Qualcomm, Nissan, Adidas i Timex. Wkrótce mają dołączyć do nich także Blackberry, Toshiba, a także Google i Apple. Przypuszcza się, że blisko połowa inteligentnych zegarków będzie działała pod kontrolą systemu Android.

Drobne niedociągnięcia do poprawy

Póki co smartwatche są traktowane z lekkim dystansem. Konsumenci mają ku temu kilka powodów. Po pierwsze – design. Większość producentów dopiero szuka swojej drogi do idealnego zbalansowania wyglądu oraz funkcjonalności i obok konstrukcji, które mogą się podobać znajdują się także nieco mniej udane propozycje, które złośliwi nazwą „koszmarkami”. Po drugie – inteligentne zegarki muszą być maksymalnie kompaktowe ze względu na oczywiste ograniczenia związane z wielkością ludzkiego nadgarstka. Konieczne jest przestawienie się z ogromnego 5-calowego ekranu smartfona na najczęściej nieco ponad 1,5-calowy ekran smartwatcha. Dotyczy to także producentów, którzy muszą podjąć wszelkie możliwe kroki, aby stworzyć interfejs dostosowany do tak małej powierzchni, aby obcowanie z nim sprawiało użytkownikowi jak najmniej kłopotów.
Samsung Gear SKolejną kłopotliwą kwestią jest żywotność baterii. Prawdopodobnie tylko najwięksi gadżeciarze będą gotowi ładować swoje smartwatche co noc lub wybaczyć im to, że rozładowały się po zaledwie kilku godzinach nieco bardziej intensywnego użytkowania. Jeżeli inteligentne zegarki chcą zawojować rynek, to muszą być zarówno „smart”, jak i „durable”. Należy też poważnie zastanowić się nad tym, czy smartwatche faktycznie są warte swojej, często dość wygórowanej, ceny skoro jedynie powielają funkcje, które możemy znaleźć w smartfonach.
Samsung Gear S ekranNadeszła godzina smartwatchy?

Smartwatche to kolejne inteligentne produkty, które wkraczają do naszego codziennego życia. Jaka czeka je przyszłość? Czy całkowicie wyprą z rynku tradycyjne zegarki, które przeszły drogę trwającą dosłownie wieki, aby znaleźć się w dzisiejszym krytycznym momencie? Czy te kompaktowe urządzenia dadzą nieco odpocząć zmęczonym dłoniom użytkowników coraz większych i przez to coraz mniej wygodnych w obsłudze smartfonów? Czy w końcu pozwolą uzależnionym użytkownikom inteligentnych telefonów na dłuższą chwilę oderwać wzrok od wyświetlaczy ich okna na wirtualny świat?
Sony SmartWatch 2 SW2Prognozy są więcej niż optymistyczne. Smartwatche takie jak Samsung Gear S, Samsung Gear 2 Neo, Cogito Classic, Sony SW2 i inne pokazują, że producenci powoli zbliżają się do obrania właściwej drogi. Odpowiedni szlak zaprowadzi inteligentne zegarki ze sklepowych półek wprost na nadgarstki setek tysięcy zadowolonych miłośników elektronicznych gadżetów.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]