Sony PlayStation 3, rozrywka dla całej rodziny

Czym jest konsola PlayStation 3?
Gdy konsola PlayStation 3 (PS3) japońskiej firmy Sony została wprowadzona do sprzedaży w listopadzie 2006 r. w Japonii i USA oraz w marcu 2007 r. w Europie, była pierwszą konsolą do gier wyposażoną w stację dysków Blu-ray umożliwiającą odtwarzanie gier i filmów w jakości Full HD. Urządzenie jest także wyposażone w inne funkcje czyniące z niego uniwersalne rozwiązanie multimedialne, jak odtwarzanie dysków CD audio i DVD oraz plików muzycznych, zdjęć i filmów wideo z kart pamięci, wewnętrznego dysku twardego oraz przez WLAN lub Ethernet z serwera multimedialnego. 
Funkcje internetowe urządzenia uzupełniają specjalne oferty online firmy Sony, jak sieć „PlayStation Network” i sklep „PlayStation Store”, za pomocą których gracze mogą korzystać z funkcji rozrywkowych i gier online oraz pobierać nowe treści.
Od chwili aktualizacji oprogramowania układowego w 2010 r. firma Sony oferuje użytkownikom konsoli PlayStation 3 płatną usługę dodatkową „PlayStation Plus”, w ramach której abonenci mogą pobierać różne gry.
Na początku konsola PlayStation 3 była dostępna z dyskami twardymi o różnej pojemności (20, 40, 60, 80 lub 120 GB dla wersji Slim), obecnie dostępne są prawie wyłącznie wersje z dyskiem twardym o pojemności 120 lub 250 GB. Od końca 2010 r. dostępny jest także zmodernizowany model w białym lub czarnym kolorze wyposażony w dysk twardy o większej pojemności (160 lub 320 GB).

SprzętPS3
Konsola PlayStation 3 jest komputerem multimedialnym wyposażonym w odpowiednio wydajne rozwiązania sprzętowe, jak procesor Cell, procesor PowerPC o prędkości zegara 3,2 GHz, procesor graficzny RSX firmy Nvidia o prędkości zegara 550 MHz, 256 MB pamięci operacyjnej XDR RAM i 256 MB pamięci graficznej VRAM GDDR3, co umożliwia realistyczne doznania w grach w czasie rzeczywistym i w najwyższej rozdzielczości HD.

Interfejsy
Oprócz 4 portów USB (służących między innymi do ładowania bezprzewodowych kontrolerów do gier) konsola jest wyposażona w gniazda kart MemoryStick Duo, SD i CompactFlash. Z tyłu urządzenia znajduje się gigabitowy port Ethernet, optyczne wyjście cyfrowe oraz wyjścia multi AV i HDMI, przez które konsola obsługuje zaawansowane opcje dźwięku, jak DTS, Dolby Digital i Dolby True HD, oraz rozdzielczości HD 720p, 1080i i 1080p.
Łączność z Internetem zapewnia interfejs WLAN i port Ethernet. Komunikacja bezprzewodowych kontrolerów do gier z konsolą odbywa się przez Bluetooth. Do konsoli PS3 można nawet bezproblemowo podłączyć mini konsolę PSP, przy użyciu której gracz może uzyskać dostęp do treści zapisanych w konsoli PlayStation 3 przez WLAN.

Kontrolery do gier
Najważniejszą cechą kontrolera do gier konsoli PS3 jest bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth. Ładowanie akumulatorów odbywa się przez port USB. Oprócz funkcji wibracji „Rumble” znanej z konsoli PlayStation 3 kontrolery „DualShock3” są również wyposażone w czujniki ruchu, które mają umożliwiać szczególnie realistyczne sterowanie wzdłuż dowolnej osi.
Od 2010 r. jest ponadto dostępna zupełnie nowa metoda sterowania o nazwie PlayStation Move: prawdziwe ruchy gracza są bezpośrednio wykorzystywane do sterowania daną grą. Kontroler ruchu ma kształt pałeczki i działa w oparciu o trójosiowy czujnik żyroskopowy, trójosiowy czujnik przyspieszenia, czujnik pola magnetycznego oraz technikę sprzężenia zwrotnego. Na końcu kontrolera znajduje się świecąca kula, która wraz z kamerą wideo konsoli PlayStation 3 („PlayStation Eye”) umożliwia precyzyjne określenie pozycji gracza.

Podłączenie do InternetuPad PS3
Dostęp do Internetu przez WLAN lub Ethernet umożliwia aktualizację systemu operacyjnego konsoli (oprogramowania układowego) do najnowszej wersji oraz korzystanie z sieci PlayStation Network i sklepu PlayStation Store. Sieć PlayStation Network służy przede wszystkim do komunikacji między fanami konsoli PS3, w sklepie PlayStation Store można natomiast kupować gry i rozszerzenia do gier oraz pobierać wersje demonstracyjne i zwiastuny filmów. Konsola umożliwia zarówno gry online jak i żeglowanie po Internecie. Wbudowana przeglądarka jest obsługiwana za pomocą kontrolera lub opcjonalnej klawiatury podłączanej do portu USB.
Wideoteka online i dostęp do Facebooka
Pod koniec 2009 r. firma Sony udostępniła właścicielom konsoli PlayStation 3 w ramach sieci PlayStation Network wideotekę online z ponad 2300 filmami fabularnymi i około 14 tys. serialami telewizyjnymi w rozdzielczości SD i HD, w tym hity kinowe jak „Epoka lodowcowa 3” lub „Anioły i demony”. Około 500 filmów jest również dostępnych w niemieckiej wersji językowej.
Od momentu wypożyczenia filmu online użytkownik ma 14 dni, aby rozpocząć jego oglądanie, które musi się zakończyć w ciągu 24 godzin. Dostępne filmy można kupić lub zapisać na dysku twardym konsoli, aby obejrzeć je na telewizorze. Możliwy jest również transfer filmu do mini konsoli PSP.
Aktualizacja do wersji 3.10 oprogramowania układowego konsoli PlayStation 3 umożliwia ponadto bezpośredni dostęp do sieci społecznościowej Facebook. Oprócz standardowej możliwości publikowania powiadomień o statusie producenci gier będą mogli w przyszłości integrować Facebooka z grami, aby gracz mógł na przykład publikować w określonych miejscach gry wiadomości na swoim profilu online.
PS3 Akcesoria
Transfer danych i mini gry
Aktualizacja oprogramowania układowego konsoli PlayStation 3 do wersji 3.15 udostępnia funkcję transferu danych, za pomocą której gracz może kopiować dane zapisane w jednej konsoli PS3 na drugą przez kabel LAN. Oprogramowanie rozróżnia przy tym między danymi gier (grami i ich stanami) oraz danymi osobistymi (zdjęcia, muzyka itd.). Dane gier można jedynie przenieść z jednego urządzenia na drugie, dane osobiste można również kopiować. Aktualizacja oprogramowania układowego do wersji 3.15 zawiera również emulator mini gier konsoli PlayStation Portable (PSP).
Aktualizacja oprogramowania układowego: wyższa rozdzielczość, obsługa 3D i oferta abonamentowa
W ramach opublikowanej w połowie 2010 r. aktualizacji oprogramowania układowego konsoli PlayStation 3 do wersji 3.40 firma Sony udostępniła w sieci PlayStation Network kanał „Plus” umożliwiający płacącym abonentom pobieranie tańszych lub bezpłatnych pełnych wersji gier oraz rozszerzeń.
Aktualizacja umożliwia ponadto łatwiejszą obróbkę własnych zdjęć i tworzenie z nich pokazów slajdów z podkładem dźwiękowym. Dodatkowo ulepszono integrację z usługami Facebook, YouTube i Picasa: wysyłanie zdjęć i filmów wideo ma być teraz wygodniejsze, a własny profil sieci PlayStation Network można zintegrować z osobistym profilem na Facebooku.
Aktualizacja ulepsza również funkcje oszczędzania energii konsoli, które zawierają teraz znacznie więcej opcji.

Przygotowanie do 3D
Firma Sony zademonstrowała już połowie 2010 r., że konsola PlayStation 3 w połączeniu z telewizorem 3D może odtwarzać gry trójwymiarowe. Pod koniec 2010 r. ma zostać opublikowana aktualizacja oprogramowania układowego umożliwiająca odtwarzanie dysków Blu-ray 3D. Konsola ma w przyszłości dysponować coraz większą liczbą funkcji 3D, aby można było wyświetlać zdjęcia trójwymiarowe na odpowiednich telewizorach 3D i odtwarzać klipy wideo z portalu online YouTube.

Dodatkowe akcesoria PS3Dodatkowe akcesoria
Firma Sony oferuje do konsoli PlayStation 3 bogaty wybór akcesoriów, na przykład wersje bezprzewodowe znanych kontrolerów specjalnych, jak Wireless Buzzer, bezprzewodowe mikrofony do gry karaoke SingStar, następcę popularnej kamery USB EyeToy o nazwie „PlayStation Eye” oraz nowy zestaw do sterowania PlayStation Move. 
Obecnie w sprzedaży jest nawet dostępny podwójny tuner DVB-T o nazwie „Play TV”, który jest podłączany do portu USB i za pomocą dołączonego oprogramowania umożliwia nagrywanie na wewnętrznym dysku twardym programu telewizyjnego w trakcie oglądania innego kanału.
Japońska firma Hori produkująca akcesoria do konsoli oferuje nasadzany monitor wysokiej rozdzielczości o nazwie PS3 HD LCD Monitor do modelu PlayStation Slim, który jest podłączany analogowo do złącza Component urządzenia i sprawia, że podczas grania można zrezygnować z telewizora lub projektora.
Ekran panoramiczny o wymiarach 29,5 x 25,5 x 5,5 cm o przekątnej 11 cali (27,94 cm) ma rozdzielczość 1366 x 768 pikseli i jest wyposażony w podświetlenie LED. Monitor obsługuje rozdzielczości 720p i 480i. Według producenta czas reakcji wynosi 7 milisekund, a współczynnik kontrastu 500:1.
Monitor ma dwa wbudowane głośniki stereo i umożliwia podłączenie dwóch par słuchawek.
Firma Sony Computer Entertainment zapowiedziała soundbar do konsoli PlayStation 3 z wieloma głośnikami, które w małych pomieszczeniach mają odtwarzać dźwięk przestrzenny znany jedynie z dużych zestawów głośnikowych. Produkt waży 2,4 kg, ma wymiary 720 x 85 x 87 milimetrów i jest zasilany zasilaczem zewnętrznym.
Soundbar obsługuje formaty dźwięku przestrzennego Dolby Digital, DTS i MPEG-2 AAC oraz dwukanałowy format LPCM (do 48 kHz).

Konsola PS3 Slim i nowy biały model
We wrześniu 2009 r. firma Sony rozpoczęła sprzedaż szczególnie smukłej wersji konsoli o nazwie „PlayStation Slim”, która jest o 32 procent mniejsza i o 36 procent lżejsza od wersji oryginalnej oraz ma zużywać o 34 procent mniej energii.
Główną zaletą w porównaniu do standardowej konsoli PlayStation 3 jest znacznie większy dysk twardy o pojemności 120 GB. Nowa wersja jest ponadto dostarczana z oprogramowaniem układowym w wersji 3.0 obsługującym na przykład funkcję Bravia Sync, która umożliwia szczególnie proste podłączenie konsoli do telewizorów z serii Bravia przez HDMI oraz obsługę urządzenia za pomocą pilota telewizora. W nowej wersji konsoli PlayStation 3 usunięto jednak możliwość instalowania alternatywnego systemu operacyjnego (Linux).

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]