Sony Walkman – kamień milowy w historii firmy i rozwoju muzyki

Początki „muzyki na wynos”

Chyba nikomu nie potrzeba przedstawiać japońskiego giganta. Choć Sony już dawno straciło pozycję niekwestionowanego lidera rynku urządzeń elektronicznych, to jednak w dalszym ciągu produkty sygnowane hasłem „make.believe” bez problemu konkurują z propozycjami koreańskich producentów – Samsunga i LG, amerykańskiego innowatora – Apple i innych liczących się marek. W 2014 roku świętujemy 35. lecie jednego z najważniejszych produktów, który miał okazję znaleźć się w ofercie Sony. Sony TPS-L2Przenieśmy się do roku 1979, kiedy to nazwa japońskiego producenta jednoznacznie kojarzyła się z najwyższą jakością i przełamywaniem kolejnych barier w  rozwoju sprzętu elektronicznego.

Coraz więcej innowacji, coraz więcej marzeń

To właśnie pod koniec lat ’70 zadebiutował słynny Walkman. Dzisiejsza młodzież kojarzy tę nazwę przede wszystkim z odtwarzaczy muzyki w smartfonach Xperia, jednak według badania TNS OBOP zleconego przez Sony wynika, że aż dla 80% ich rówieśników z tamtych czasów Walkman był głównym obiektem pożądania, deklasując pod tym względem nawet klocki Lego, czy jeansy z Peweksu. To właśnie w 1979 roku w cenie 150 dolarów zadebiutował pierwszy model Walkmana – TPS-L2. Mimo początkowych kłopotów urządzenia lawinowy wzrost sprzedaży sprawił, że zostało ono ikoną lat ’80, a jego ówczesnych użytkowników Sony WM-F5można dziś śmiało nazywać „pokoleniem Walkmana”. A jak doszło do tego przełomu w historii firmy i rozwoju muzyki? Zawdzięczamy go prezesowi i współzałożycielowi Sony – Masaru Ibuce, któremu bardzo zależało na słuchaniu jego kolekcji kaset z wygodnego w użytkowaniu i przenoszeniu odtwarzacza. W tym celu zlecił przygotowanie takiego urządzenia swoim inżynierom. Wraz z coraz większą popularnością Walkmana, co ciekawe początkowo funkcjonował pod tą nazwą wyłącznie w Kraju Kwitnącej Wiśni, na rynku pojawiały się kolejne przenośne odtwarzacze firmy Sony. W 1981 zadebiutował WM-2, a dwa lata później WM-20 o rozmiarach kasety magnetofonowej i wodoodporny (!) WM-F5. Walkman stał się tak popularny, że został najczęściej kopiowanym wzorem na świecie, a także jednym z symboli popkultury lat 80’. Nic zatem dziwnego, że Walkman był Sony WM-EX9od tamtej chwili nazwą rodzajową odtwarzaczy kasetowych, a w 1986 słowo to znalazło się w Oxford English Dictionary – tzw. Biblii języka angielskiego. Tego samego roku swoją premierę miał model WM-109, który został wyposażony w pilot zdalnego sterowania. Jego poprzednik – WM-101 z 1985 był pierwszym Walkmanem posiadającym baterię wielkości gumy do żucia. Było to jednak niczym w porównaniu z modelem WM-50 z 1988 roku, który był pierwszym Walkmanem z bezprzewodowymi słuchawkami. Rok później liczba sprzedanych odtwarzaczy kasetowych firmy Sony wyniosła w sumie już 50 milionów, a już w 1996 japoński gigant mógł poszczycić się Walkmanami sprzedanymi w liczbie 100 milionów sztuk. 2 lata później miała miejsce premiera modelu WM-EX9, który umożliwiał do 100 godzin ciągłego słuchania muzyki. W międzyczasie pojawiło się oczywiście wiele innych ciekawych przenośnych odtwarzaczy kasetowych z serii Walkman, które wniosły ogromny powiew Sony D-E01świeżości. Ich produkcja trwała aż do 2010 roku, co tylko podkreśla jak ogromną popularnością cieszyły się te produkty.

Najnowsza historia historycznego urządzenia

Nieco wcześniej, bo w 1999 roku zadebiutował Sony CD Walkman D-E01. Jego protoplasta zwany wcześniej Discmanem dostępny był już w 1984 roku, czyli 2 lata po wejściu płyt kompaktowych do masowej produkcji. Doskonale ukazuje to pionierskość japońskiego producenta. W 2003 roku swoją premierę miał pierwszy Walkman będący odtwarzaczem MP3 dysponującym 256 MB pamięci, którą można było rozszerzyć przy pomocy zewnętrznych kart. Prawdziwą bombą, która jednak nie zyskała sympatii użytkowników ze względów na zaporową cenę 400 dolarów był Walkman NW-HD1, który w 2004 stanął w szranki z pierwszymi iPodami. Dysponował on aż 20 GB wolnej przestrzeni. W następnych latach na rynku pojawiały się kolejne modele Walkmanów, które ze zmiennym szczęściem radziły sobie z wysoko postawioną poprzeczką zarówno przez same sukcesy Sony z II połowy XX wieku, jak i coraz bardziej zaawansowane konkurencyjne modele. Sony w dalszym ciągu oferuje swoje przenośne odtwarzacze MP3 i MP4, pokrywając przy tym praktycznie każdą półkę cenową.
Sony NW-HD1Godni następcy wielkich poprzedników

Drobny sprzęt audio i video firmy Sony to nadal najwyższej jakości komponenty i dźwięk, który charakteryzuje wręcz poruszająca wyrazistość i wynosi ulubioną muzykę na wyżyny piękna. W samym sklepie internetowym MediaMarkt.pl znajduje się aż 35 odtwarzaczy MP3 i MP4 japońskiego producenta. Czy wyróżnia go jeszcze coś oprócz znakomitych materiałów i dźwięku? Oczywiście – wysmakowany, ponadczasowy design oraz lekka i przenośna konstrukcja jego produktów.

 •  Seria NWZ-B1XX dysponuje do 4 GB pamięci, a także może pochwalić się nawet 20 godzinami nieustannego słuchania muzyki, które można kontynuować po nadzwyczajnie szybkim, zaledwie 3-minutowym ładowaniu. Ten odtwarzacz MP3 został wyposażony w funkcję Bass Boost, która wzmacnia niskie dźwięki. Najnowsze modele, oznaczone symbolem B183 oferowane są w czterech kolorach – czarnym, niebieskim, różowym i czerwonym.
Sony NWZ-B183F  •  Osobom aktywnym fizycznie powinna szczególnie przypaść do gustu seria NWZ-W273. Składają się na nią odtwarzacze MP3 wręcz stworzone do bycia w ruchu, które będą idealnym partnerem do treningu, niezależnie od tego, czy pływamy w basenie, biegamy, czy jeździmy na rowerze. Te wodoodporne odtwarzacze działają w zanurzeniu nawet do 2 metrów! Charakteryzuje je lekka i wygodna bezprzewodowa konstrukcja, która nie wymaga użycia rąk i zawsze pozostaje na swoim miejscu, bez względu na warunki. Dzięki aż 13,5 mm przetwornikom seria NWZ-273 gwarantuje zarówno głębokie basy, jak i dynamiczne spektrum dźwięku. Odtwarzacze z tej serii oferowane są w kolorach czarnym, białym oraz pomarańczowym i niebieskim, a ponadto dysponują od 4 do 8 GB pamięci i pozwalają beztrosko słuchać muzyki nawet do 8 godzin. Całość dopełnia szybkie ładowanie w zaledwie 3 minuty.
Sony NWZ-W273  •  Najnowsze odtwarzacze MP4 firmy Sony z serii NWZ-E580 oferują od 8 do 16 GB pamięci. Zastosowane w nich rozwiązania sprawią, że między nami naszą ulubioną muzyką nie znajdzie się ani jedna przeszkoda. Wszystko dzięki niezwykle efektywnej technologii cyfrowego osłabiana hałasów, która eliminuje aż 98% niechcianych odgłosów z zewnątrz. Dzięki tym odtwarzaczom możemy nieprzerwanie słuchać naszych ulubionych utworów muzycznych aż do 77 godzin. Dzięki technologiom ClearAudio+ zabrzmią one znacznie lepiej. Clear Stereo i Clear Bass zapewniają wyraźne brzmienie przepełnione bogatym basem, a dodatkowy silnik DSEE odzyskuje skompresowane pliki i przywraca im oryginalne brzmienie. Dzięki technologii ClearAudio+ brzmienie serii NWZ-E580 jest najzwyczajniej w świecie niczym niezakłócone, w czym pomaga również kompresor dynamiki. Do naszej dyspozycji oddano też 5-pasmowy korektor dźwiękowy, a o tworzenie akustycznych efektów studia, koncertu lub klubu dba technologia Virtual Phones. A wszystko to zamknięte w smukłej, liczącej sobie zaledwie 7,9 mm grubości obudowie o metalicznym wzornictwie. Jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologicznie propozycja japońskiego producenta, którą przewyższyć pod tym względem mogą jedynie przyszłe propozycje firmy Sony.
Sony NWZ-E580  •  Na uwagę zasługują też odtwarzacze Walkman 3w1 – modele NWZ-WH505 (16 GB), NWZ-WH303 (4 GB) oraz nieco starsze propozycje japońskiego producenta – odtwarzacze MP3 z serii NWZ-B172 (2 GB) i NWZ-B173 oraz MP4 z serii NWZ-E383 (4 GB) i NWZ-E384 (8 GB).

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]