Soundbar zamiast kina domowego - tak czy nie?

Jak podczas maratonu filmowego we własnym mieszkaniu poczuć się jak w kinie? Albo oglądając mistrzostwa w piłce nożnej, mieć namiastkę tego, co kibice zgromadzeni na stadionie? Wiadomo, że im lepszy telewizor posiadamy, tym większy komfort oglądania. Jednak oprócz dużej rozdzielczości ekranu, dobrego kontrastu i głębi kolorów, potrzebna jest także równie wysoka jakość dźwięku. Prawdziwie przestrzenny dźwięk zapewnia odpowiedni zestaw kina domowego. Jednak optymalne rozwiązanie nie zawsze są dla każdego dostępne - z różnych powodów. Rozbudowane zestawy są kosztowne, wymagają dużej przestrzeni, a także wiedzy o tym, jak głośniki powinny zostać rozmieszczone. Często prostszym rozwiązaniem będzie soundbar.

Jakie są jego zalety?


Jest prosty w obsłudze i uniwersalny 

Do telewizora podłączymy go, korzystając tylko z jednego kabla HDMI. Dzięki prostej obsłudze można używać go do uzyskiwania przestrzennego dźwięku nie tylko z telewizora, ale także z domowego laptopa czy urządzeń mobilnych, z którymi połączymy się przez Bluetooth. W ten sposób jeden system nagłośnienia może pełnić wielu funkcji w różnych sytuacjach.

Zajmuje niewiele miejsca

Soundbar sprawdzi się doskonale w każdym pomieszczeniu. Nawet w niewielkiej kawalerce czy wynajmowanym pokoju. Wcale nie musimy posiadać dużego salonu i otaczać się kolumnami ze wszystkich stron, żeby uzyskać efekt Virtual Surround Sound. Często wystarczy umieścić urządzenie na półce pod telewizorem lub zamocować na ścianie.

Cena

Spokojnie możemy kupić soundbar już za 1000 zł, co w przypadku zestawu kina domowego raczej nie wchodzi w grę.


A jakie są ograniczenia?


Wiadomo, że urządzenie niewielkich rozmiarów nie będzie dysponować taką mocą, co zestaw dużych głośników. Poza tym soundbar jest rozwiązaniem na stałe. Jeśli wybraliśmy urządzenie o określonych parametrach, pozostaje pogodzić się z decyzją i korzystać ze wszystkich jego zalet, aż do czasu, gdy kupimy coś nowego. Nie mamy możliwości rozbudowania zestawu, czy wymiany wybranych elementów na inne. Nie jest to także coś dla tych, którzy lubią pokombinować z rozmieszczeniem głośników i szukać różnych możliwości, aby optymalnie zaaranżować przestrzeń do oglądania filmów czy słuchania muzyki. Z brakiem elastyczności trzeba się pogodzić.

Zalety rozwiązania, jakim jest soundbar, przeważają raczej nad jego wadami. To inwestycja, która od razu poprawi jakość oglądania telewizji – bez konieczności zakupu dużo droższego kina domowego, którego skompletowanie i odpowiednia konfiguracja, to zazwyczaj wielomiesięczny proces.

powrót