Spieniacz do mleka ręczny czy elektryczny, na który się zdecydować?

Wielu z nas nie wyobraża sobie porannej kawy bez gęstej i grubej mlecznej pianki. Aby taką piankę zrobić, potrzebny będzie spieniacz. Na rynku  dostępne są różne warianty – od ręcznych przez elektryczne na baterie aż po indukcyjne. Co powinniśmy o nich wiedzieć?


Na pytanie, jaki spieniacz do mleka będzie dla nas najlepszy, powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Zastanówmy się więc, czego od tego urządzenia oczekujemy oraz zapoznajmy się dokładniej z ofertą, jaką ma dla nas rynek drobnego AGD.


Mini miksery ręczne


Mini mikser jest urządzeniem prostym, lekkim i niewielkim, działającym na dwie baterie typu AA, czyli klasyczne „paluszki”. Zaletą tego typu spieniaczy jest niska cena – nawet poniżej 10 zł, dzięki której są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą wydawać za dużo pieniędzy, ale od czasu do czasu lubią zrobić piankę do kawy cappuccino, latte czy też do kakao czy gorącej czekolady. Mini mikser potrzebuje kilkunastu sekund, by spienić mleko. Ponadto, możemy stosować go także do mieszania drinków oraz ubijania. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie to jest bardzo łatwe w czyszczeniu. Zaraz po użyciu wystarczy opłukać je pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Spieniacze tego typu są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej.


Elektryczne spieniacze – blendery


Tego typu spieniacze są większe od omawianych powyżej i zasila się je prądem z gniazdka. Potrafią spieniać mleko zarówno zimne, jak i ciepłe. W zestawie zwykle znajduje się nakładka na spieniacz w postaci plastikowej miarki o pojemności około 80 ml, do której wlewa się mleko do spienienia. Blendera można użyć również bezpośrednio w kubku. Urządzenie to kosztuje około 30 zł. Warto też wiedzieć, że nie pracuje zbyt głośno. Poza wersjami domowymi na rynku dostępne są także barmańskie, czyli bardziej zaawansowane. Są wykonane ze stali nierdzewnej i posiadają dużo większe pojemniki, o pojemności około 650 ml. Sprawdzają się nie tylko przy spienianiu mleka, ale także nadają się do przygotowywania mlecznych koktajli, owocowych napojów, sosów, a nawet miksowania jedzenia dla dzieci.


Spieniacze tłokowe do mleka


Spieniacze tłokowe nie wymagają baterii, ani też podłączenia do prądu. Przed spienieniem trzeba mleko podgrzać do właściwej temperatury, a następnie przez około minutę należy energicznie poruszać znajdującą się w przykrywce końcówką w górę i w dół. Spieniacze tego typu kosztują od 25 do 60 zł.

Indukcyjne spieniacze do mleka


Kolejnym rodzajem spieniaczy są urządzenia indukcyjne wykonane ze stali wysokiej jakości. Zestaw składa się z pojemnika na mleko z systemem indukcyjnym, głowicy do podgrzania mleka, głowicy do spieniania, pokrywki zapobiegającej przelaniu się mleka oraz schowków na głowice i na przewód zasilający. Posiadają także system automatycznego wyłączania się oraz estetyczną lampkę kontrolną. Najczęściej posiadają one trzy funkcje: podgrzewanie mleka, spienianie oraz mieszanie, przy czym spieniają zarówno mleko ciepłe, jak i zimne. Aby uzyskać spienione mleko, wystarczy kilka chwil. Zależnie od modelu urządzenie potrafi spienić od 260 do 350 ml mleka. Pozwala też wybrać temperaturę podgrzania - 50°C, 55°C, 60°C lub 65°C. Wygodnym rozwiązaniem jest system 360°, który umożliwia swobodne ustawianie pojemnika na podstawie z każdej strony. Warto też wiedzieć, że nieelektryczne części urządzenia można myć w zmywarce. Ten rodzaj spieniaczy jest najdroższy, ich ceny zaczynają się od około 200 zł.


W funkcję spieniania mleka wyposażone są także ekspresy ciśnieniowe, które serwują kilka rodzajów pysznej kawy, a nawet czekoladę. I do każdego z tych napojów pozwalają nam dołączyć gęstą mleczną piankę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że ekspresy ciśnieniowe to już naprawdę duży wydatek. Jeśli faktycznie decydujemy się na to rozwiązanie, ważne jest, abyśmy dokładnie zapoznali się z opisem produktu i sprawdzili, czy interesujący nas model faktycznie posiada funkcję spieniania mleka.


Do wyboru, do koloru


Jak widać z powyższego zestawienia, wybór jest dość duży. Możemy zdecydować się na ręczny spieniacz na baterie, urządzenie tłokowe czy też na prąd z sieci. Możemy także kupić ekspres ciśnieniowy z funkcją spieniania. Warto też zwrócić uwagę, że nawet popularne kapsułkowe ekspresy do kawy posiadają dyszę do spieniania mleka. Pojawia się pytanie, który spieniacz powinniśmy wybrać. Tutaj najlepiej będzie zastanowić się nad własnymi potrzebami. Jeśli kawę z pianką robimy głównie dla samych siebie i raz na jakiś czas, spokojnie możemy wybrać ręczny spieniacz na baterie. Urządzenie to nie jest drogie, za to pianka, którą dzięki niej zrobimy, nada naszej kawie smaku i charakteru. Warto też zwrócić uwagę na szeroką gamę kolorystyczną tych urządzeń. Spieniacze firmy Clatronic mogą mieć barwy zarówno neutralne (białe, czarne, szare), jak i żywe i soczyste (zielone, pomarańczowe, żółte), które dodatkowo ożywią wnętrze kuchni. Alternatywą dla spieniaczy na baterie może być także urządzenie tłokowe. Jeśli kawę robimy częściej oraz regularnie zapraszamy na kawę gości, powinniśmy zastanowić się nad urządzeniem o większej pojemności, a więc nad elektrycznym spieniaczem typu blender lub też indukcyjnym. Jeśli natomiast mamy większy budżet, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wybrali ekspres do kawy z funkcją spieniania mleka.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]