Sprzęt AGD wolnostojący czy do zabudowy? Wady i zalety różnych rozwiązań

Urządzanie domowej kuchni to nie lada wyzwanie. Aby wybrać odpowiedni sprzęt AGD, musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Kierujemy się względami ekonomicznymi (klasa energetyczna), wielkością gospodarstwa domowego (większa lodówka czy bardziej pojemna pralka dla większej rodziny), modą, przywiązaniem do określonych producentów, zastosowanymi technologiami. Kiedy myślimy także o estetyce czy wygodzie rodzi się kolejne pytanie – czy postawić na urządzenia wolnostojące czy w zabudowie? Aby wybrać optymalne rozwiązanie należy uwzględnić kilka kwestii.

Kuchnia w zabudowie

1. Kuchnia na długie lata czy tylko na chwilę?

Wybór sprzętów do zabudowy to inwestycja na lata. Wybrana aranżacja będzie trwała, dlatego wybierając piekarnik czy zmywarkę musimy być pewni, że mają się znajdować właśnie w tym, a nie innym miejscu. Wybór wolnostojących sprzętów umożliwia nam natomiast zrobienie przemeblowania, wymianę sprzętu na inny, czy zabranie ze sobą do innego mieszkania, jeśli zdecydujemy się przeprowadzić.

2. Standardowe rozwiązania czy odrobina kreatywności?

Wybór standardowych sprzętów kuchennych narzuca pewne ograniczenia. Jeśli kupujemy kuchenkę z piekarnikiem, liczymy się z tym, że palniki będą na wysokości blatu, a piekarnik poniżej. Podobnie pralka czy zmywarka będą umieszczone na wysokości dolnych szafek.

W przypadku samodzielnej aranżacji kuchni w zabudowie, takie restrykcje przestają istnieć. Możemy umieścić sprzęty na dowolnej wysokości tak, aby nie musieć się schylać albo mieć wszelkie pokrętła i wskaźniki na wysokości wzroku. Przykładowo instalując piekarnik w zabudowie na większej wysokości niż standardowo, minimalizujemy niebezpieczeństwo oparzenia się przez dzieci i ułatwiamy sobie czyszczenie urządzenia w środku.


3. Jak ważny jest design?

Generalnie urządzenia do zabudowy lepiej prezentują się w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Dobieranie urządzeń wolnostojących tak, aby pasowały do siebie wymaga sporo pracy - choćby w kontekście odpowiedniego dobrania kolorystyki, materiałów czy uchwytów.


4. Jaki mamy budżet?

Kuchnia ze sprzętami w zabudowie to kosztowna inwestycja. Wymaga to wyboru odpowiednich szafek. Sam montaż także jest bardziej skomplikowany, bo na tym etapie trzeba zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i chłodzenie. Wreszcie, same sprzęty są stosunkowo drogie. Najtańsze modele lodówek czy zmywarek nie mają swoich odpowiedników w wersji do zabudowy. Wybór tej opcji wymaga wyboru droższych, bardziej zaawansowanych i bardziej niezawodnych urządzeń. Również dlatego, że ewentualna naprawa w zabudowie jest bardziej skomplikowana.
W przypadku zwykłego sprzętu wystarczy przecież wysunąć go spod blatu.

Oba rozwiązania mają wady i zalety. Decyzja nie jest łatwa, a konsekwencje wyboru będą nam towarzyszyć przez długie lata. Generalnie, jeśli przywiązujemy dużo wagę do szczegółów i szukamy zindywidualizowanego rozwiązania dostosowanego do naszych specyficznych potrzeb, lepsza będzie zabudowa, jeśli nie jesteśmy zdecydowani i dopuszczamy zmiany aranżacji czy szybką wymianę sprzętu lepiej pozostać przy bardziej elastycznych, mobilnych sprzętach.


Kuchnia na długie lata czy tylko na chwilę?


Wybór sprzętów do zabudowy to inwestycja na lata. Wybrana aranżacja będzie trwała, dlatego wybierając piekarnik czy zmywarkę musimy być pewni, że mają się znajdować właśnie w tym, a nie innym miejscu. Wybór wolnostojących sprzętów umożliwia nam natomiast zrobienie przemeblowania, wymianę sprzętu na inny, czy zabranie ze sobą do innego mieszkania, jeśli zdecydujemy się przeprowadzić.


Standardowe rozwiązania czy odrobina kreatywności?


Wybór standardowych sprzętów kuchennych narzuca pewne ograniczenia. Jeśli kupujemy kuchenkę z piekarnikiem, liczymy się z tym, że palniki będą na wysokości blatu, a piekarnik poniżej. Podobnie pralka czy zmywarka będą umieszczone na wysokości dolnych szafek. W przypadku samodzielnej aranżacji kuchni w zabudowie, takie restrykcje przestają istnieć. Możemy umieścić sprzęty na dowolnej wysokości tak, aby nie musieć się schylać albo mieć wszelkie pokrętła i wskaźniki na wysokości wzroku. Przykładowo instalując piekarnik w zabudowie na większej wysokości niż standardowo, minimalizujemy niebezpieczeństwo oparzenia się przez dzieci i ułatwiamy sobie czyszczenie urządzenia w środku.

Jak ważny jest design?


Generalnie urządzenia do zabudowy lepiej prezentują się w nowoczesnej, minimalistycznej kuchni. Dobieranie urządzeń wolnostojących tak, aby pasowały do siebie wymaga sporo pracy – choćby w kontekście odpowiedniego dobrania kolorystyki, materiałów czy uchwytów.Kuchnia kreatywna


Jaki mamy budżet?


Kuchnia ze sprzętami w zabudowie to kosztowna inwestycja. Wymaga to wyboru odpowiednich szafek. Sam montaż także jest bardziej skomplikowany, bo na tym etapie trzeba zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i chłodzenie. Wreszcie, same sprzęty są stosunkowo drogie. Najtańsze modele lodówek czy zmywarek nie mają swoich odpowiedników w wersji do zabudowy. Wybór tej opcji wymaga wyboru droższych, bardziej zaawansowanych i bardziej niezawodnych urządzeń. Również dlatego, że ewentualna naprawa w zabudowie jest bardziej skomplikowana. W przypadku zwykłego sprzętu wystarczy przecież wysunąć go spod blatu.

Oba rozwiązania mają wady i zalety. Decyzja nie jest łatwa, a konsekwencje wyboru będą nam towarzyszyć przez długie lata. Generalnie, jeśli przywiązujemy dużą wagę do szczegółów i szukamy zindywidualizowanego rozwiązania dostosowanego do naszych specyficznych potrzeb, lepsza będzie zabudowa, jeśli nie jesteśmy zdecydowani i dopuszczamy zmiany aranżacji czy szybką wymianę sprzętu lepiej pozostać przy bardziej elastycznych, mobilnych sprzętach. 

powrót