Sprzęt to nie wszystko – najważniejsze usługi, które pomogą cieszyć się zakupami RTV/AGD

Niezależnie od tego, czy urządzamy swoje mieszkanie od zera, czy tylko sukcesywnie wymieniamy sprzęt domowy, wybór urządzeń odpowiednich do naszych oczekiwań oraz możliwości finansowych to szereg ogromnie ważnych i odpowiedzialnych decyzji. W końcu to od funkcji i parametrów pralki, zmywarki czy routera, będzie zależeć komfort naszego życia, a od klasy energetycznej - to, ile na co dzień będziemy wydawać na energię. Na tym jednak nie koniec. Właściwy zakup to często tylko połowa sukcesu. Wiele sprzętów RTV/AGD nie wystarczy tylko wyjąć z pudełka, aby prawidłowo działały. Instalacja czy skonfigurowanie wielu urządzeń wymaga określonej wiedzy i umiejętności, a ewentualne błędy po naszej stronie - mogą się skończyć źle. Nie dość, że sprzęt nie będzie działał zgodnie z przeznaczeniem i oczekiwaniami, to jeszcze możemy zrobić sobie krzywdę lub zniszczyć mieszkanie. To oczywiście w skrajnych przypadkach, bo najczęściej brak wiedzy czy rozeznania w temacie skutkuje głównie stratą czasu i nerwów. Ale tego też dobrze uniknąć. W końcu, skoro już kupiliśmy to marzymy, by jak najszybciej zacząć korzystać ze wszystkich możliwości, zamiast tracić długie godziny na wertowaniu instrukcji i poszukiwanie tutoriali w internecie, prawda? W tym artykule przedstawiamy najważniejsze usługi, z których warto skorzystać przy okazji zakupu nowego sprzętu.


Telewizor i kino domowe – czy to takie proste?

Kiedyś uzyskanie dobrego obrazu w telewizorze było prawdziwą sztuką. Instalacja anteny, zwłaszcza, jeśli była to antena umieszczona na dachu, wydawała się niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem, w które zaangażowana była cała rodzina. Obecnie, kiedy konsumujemy głównie treści cyfrowe, dostępne w ramach usługi pay per view, sprawa jest znacznie prostsza. Czy to jednak znaczy, że absolutnie każdy poradzi sobie z nowym smart TV? Niekoniecznie. Instalacja i konfiguracja TV to może być przydatna usługa, zwłaszcza dla starszych osób, które z telewizorem nowego typu mogą mieć do czynieniea pierwszy raz. Fachowcy mają także pole do popisu w sytuacji, gdy zdecydujemy się na montaż telewizora na ścianie, co jest popularnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy aby ograniczała nas wielkość czy położenie mebli pod TV. Jeśli urządzenie zamontuje ktoś inny możemy mieć pewność, że będzie to zrobione solidnie i przede wszystkim stabilnie. Coraz więcej osób decyduje się także na kino domowe. I słusznie, bo na przyjemność z oglądania ulubionych filmów i seriali składa się nie tylko obraz, ale również dźwięk. Zestaw głośników wysokiej jakości, w połączeniu z dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości, może sprawić, że poczujemy się w salonie jak na sali kinowej. Jest jednak jeden warunek – wszystkie kolumny muszą być odpowiednio skonfigurowane z telewizorem i właściwie rozmieszczone. Kalibracja dźwięku przestrzennego naprawdę nie jest prostą sprawą, dlatego lepiej dopłacić jeszcze za usługę, żeby mieć absolutną pewność, że wszystko działa tak jak trzeba.Kuchnia wolnostojąca lub w zabudowie

Planowanie idealnej kuchni dla jednych bywa wspaniałym doświadczeniem, a dla innych  - drogą przez mękę. Często to, w jaki sposób rozmieścimy sprzęty, to decyzja na lata, zwłaszcza jeśli trudno jest inaczej poprowadzić rury czy przewody. Sam montaż szafek kuchennych jest na pewno czasochłonny, jednak w przypadku ewentualnych pomyłek, raczej obędzie się bez konsekwencji. Co innego, jeśli chodzi o podłączanie urządzeń do sieci gazowej czy wodno-kanalizacyjnej. Tutaj fuszerka lub niedokładność może skończyć się nieszczęściem. Lepiej nie ryzykować i zapłacić osobom, które się na tym dobrze znają. Wyszkolonym pracownikom możemy także powierzyć przełożenie drzwi w lodówce, jeśli chcemy, aby otwierały się w drugą stronę, a producent sprzętu przewidział taką ewentualność.


Alarmy i czujniki 

W domu powinno być bezpiecznie, zwłaszcza jeśli są tam dzieci. A nic nie daje większego poczucia bezpieczeństwa, niż odpowiedni system czujników, które w porę zaalarmują o zagrożeniu. Ale tu znów musi być spełniony jeden ważny warunek. Nie wystarczy kupić odpowiedni czujnik (na przykład czadu), ale trzeba go jeszcze odpowiednio zainstalować.


Pogotowie komputerowe – podstawowa konfiguracja i ustawienia sieci

Osoby bez dostępu do internetu uważa się do pewnego stopnia za społecznie wykluczone. Dostęp do sieci i możliwość korzystania z komputera niesamowicie poszerza możliwości, ale pozwala także lepiej zrozumieć obecne pokolenie i jego styl życia. Dlatego warto przekonywać osoby starsze do korzystania z sieci i uczyć je, jak bezpiecznie poruszać się w tym wirtualnym środowisku. Jeśli kontakt z internetem ma być regularny potrzebne jest kupno odpowiedniego komputera. Nie każdy wie, jak się z nim obchodzić na starcie. Stąd - usługa polegająca na podłączeniu wszystkich elementów, wykonaniu instalacji systemu operacyjnego oraz najważniejszych programów. Dla niektórych (i to wcale nie początkujących) trudnym zadaniem może być też wykonanie podstawowej konfiguracji routera.Ochrona ekranu

Jeszcze niedawno każde kolejne targi technologiczne obfitowały w doniesienia o nowych rozwiązaniach związanych z działaniem nowoczesnych ekranów. Dziś widać to już na rynku konsumenckim. Specyfikacja ekranu – zwłaszcza jego rozdzielczość, to jeden z najważniejszych elementów dla wielu produktów – telewizorów UHD, smartfonów, tabletów, komputerów osobistych. Jakość wykonania ekranu decyduje o tym, co na nim widzimy – jaki jest kontrast, jasność, odwzorowanie barw itd. Wpływa też w ogromnym stopniu na cenę sprzętu – im ekran większy tym większa cena. Nic dziwnego, że chcemy te kruche wyświetlacze chronić przed uszkodzeniem. Naklejenie specjalnej folii ochronnej na smartfon to coraz powszechniejsza praktyka. W analogiczny sposób możemy ochronić swój smartwatch, tablet albo aparat fotograficzny. Czy to naprawdę jest potrzebne? Cóż, większość drogich urządzeń, zwłaszcza o przeznaczeniu sportowym, posiada już wzmocnioną konstrukcję, ale dodatkowe zabezpieczenie na pewno nie zaszkodzi. Specjalna folia naklejona przez specjalistę będzie zawsze idealnie dopasowana i wolna od zanieczyszczeń.Inne ważne usługi

Pula dodatkowych usług, które mogą towarzyszyć technologicznym zakupom jest jednak znacznie dłuższa. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że określone sprzęty wymagają regularnego przeglądu, żeby działały prawidłowo. Wśród nietypowych usług, po które możemy sięgnąć warto wymienić na przykład kalibrację deski elektrycznej, czyszczenie płyt winylowych, skonfigurowanie nawigacji samochodowej czy kalibrowanie alkomatu.

Pozornie może się wydawać, że takie usługi są dla osób leniwych i tych, co mają dwie lewe ręce. W rzeczywistości jest całkiem na odwrót. Powierzenie profesjonalistom często skomplikowanych i czasochłonnych czynności wymagających wiedzy i doświadczenia to raczej oznaka dojrzałości i zdrowego rozsądku. Bezpieczniej jest przyznać się przed sobą do tego, że mamy pewne braki niż utrzymywać, że znamy się na wszystkim. To właśnie taka brawura i nadmierna pewność siebie, a nie zwykła przezorność, może prowadzić do pozornie niebezpiecznych zdarzeń. Z urządzeniami elektrycznymi nie ma żartów, podobnie jak z gazem czy zapałkami.

Jeśli przekonują Cię takie argumenty, nie pozostaje nic innego jak uwzględnić skorzystanie ze wszystkich niezbędnych usług. Najlepiej zaplanować takie prace montażowe czy konfiguracyjne od razu przy okazji zakupu sprzętu. To po prostu dodatkowa korzyść za niewielką opłatą, podobnie jak przedłużenie gwarancji czy dodatkowe ubezpieczenie.


powrót