Świąteczne porządki czas zacząć – przegląd niezawodnych urządzeń, które w tym pomogą

Święta to wyjątkowy czas, który spędzamy w rodzinnym gronie przy stole pełnym smacznych potraw. To wszystko piękna wizja, którą być może wspominamy z dzieciństwa. W dorosłym życiu znacznie częściej napotykamy na rozmaite kłopoty związane ze świątecznym szaleństwem – korki na każdej wylotówce, ogromne kolejki w każdym sklepie, a na dodatek, konieczność zrobienia świątecznych porządków – zwłaszcza, gdy odwiedzają nas krewni! Zamiast przyjemności, możemy narazić się na niemały stres. Nie ma jednak takich problemów, których nie dałoby się łatwo rozwiązać – zwłaszcza za sprawą nowych technologii. W tym artykule odłożymy na bok wszystkie inne problemy i zajmiemy się sprzątaniem. W jaki sposób można usprawnić te nieprzyjemnie, nudne czynności, a jednocześnie sprawić, że dom będzie błyszczał? Zobaczcie nasz poradnik o świątecznych porządkach!


Jak odkurzać bez wysiłku?

Żeby nie namęczyć się przy odkurzaniu, najlepiej, aby ktoś wykonał pracę za nas. Rzecz w tym, że inni domownicy mogą nie być zainteresowani, pozostaje więc postawienie na maszynę. Roboty odkurzające to właśnie doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych. Cały proces odkurzania jest zautomatyzowany, a robot sam porusza się po mieszkaniu, omijając przeszkody i wracając do stacji ładującej, gdy kończy mu się energia. Niektóre modele takie jak np. iRobot Roomba posiadają także funkcję ustawienia harmonogramu, gdzie z góry określamy dni tygodnia i godziny, kiedy ma odbywać się praca urządzenia. Bardzo ciekawie prezentuje się na przykład odkurzacz ELECTROLUX Purei9 PI91-5MBM, który, w przeciwieństwie do pozostałych, ma kształt trójkątny, a nie okrągły. Dzięki połączeniu robota PUREi9 z dedykowaną aplikacją na smartfona, można włączać i wyłączać swój odkurzacz nawet z drugiego końca świata! Kilka modeli o zróżnicowanych cenach posiada również Samsung, Philips i Sencor.Roboty odkurzające nie tylko oszczędzają czas, ale także są przyjazne dla zwierząt oraz najmłodszych dzieci. Włączenie automatycznego odkurzacza raczej nie budzi strachu, a raczej zainteresowanie. W końcu roboty działają cicho, przemieszczają się bardzo sprawnie i nie przerywają innych czynności. Podczas sprzątania można przecież swobodnie oglądać telewizję czy czytać gazetę. Warto także znaczyć że są skuteczniejsze od odkurzaczy tradycyjnych, ponieważ docierają do wszelkich trudno dostępnych miejsc – przede wszystkim, z łatwością wjeżdżają pod kanapę i inne meble.

W wielu domach przyda się także odkurzacz wodny. To urządzenie, które umożliwi nie tylko rozprawienie się z kurzem, ale także wszelkimi płynnymi zanieczyszczeniami, jak rozlane farby czy błoto. Tam, gdzie do wyczyszczenia jest dużo wykładzin albo dywanów, rewelacyjnym rozwiązaniem będzie natomiast odkurzacz piorący. W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza, te modele są wyposażone w dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się czysta woda wraz z detergentem, do drugiego natomiast wsysana jest już zabrudzona ciecz. Najpierw wytwarzana jest piana, którą nakłada się odkurzaczem na dywan, tapicerkę lub inna powierzchnię. Taki sposób pozbywania się zabrudzeń niezwykle skutecznie eliminuje wszelkiego rodzaju alergeny. Z tego powodu, odkurzacze piorące są polecane tam, gdzie przebywają osoby uczulone na kurz, sierść czy roztocza.


Najlepsze sposoby na sprzątanie kuchni i łazienki

O ile poradzenie sobie z panelami czy brudną wykładziną to nie jest jeszcze wysoki poziom wyzwania, tak w przypadku kuchni czy łazienki możemy napotkać większe problemy, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie sprzątaliśmy regularnie, a wszystko ma być na błysk. Tam, gdzie trudno dotrzeć tradycyjnymi metodami sprawdza się niezwykła moc pary wodnej. Czyszczenie tą metodą posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, jest ekologiczne i tanie, ponieważ wymaga zużycia niewielkiej ilości wody. Czyszcząc parą wodną, rezygnujemy też ze stosowania wszelkich detergentów, które nie tylko zagrażają środowisku, ale mogą poza tym wywołać skutek odwrotny do zamierzonego, zostawiając mało estetyczne zacieki na płytkach i meblach.

Urządzenia do czyszczenia parowego działają na podobnej zasadzie, ale ze względu na różne gabaryty, wydajność czy konstrukcję, mogą nosić różne nazwy. Najmniejsze z nich to czyściki parowe, przeznaczone do czyszczenia niewielkich powierzchni – na przykład fug, baterii czy uchwytów. Napełniony zbiornik wystarcza na kilkanaście minut pracy, a potem musimy napełnić go ponownie i czekać na zagrzanie się wody.

Znacznie więcej potrafią parownice oraz mopy parowe. Przykładowo parownica KARCHER SC 3 Premium Home Line to sprzęt o mocy aż 1900 W i rozmiarach małego odkurzacza. Dzięki rozmaitym wymiennym końcówkom i składanej rurze, produkt jest zarówno uniwersalny jak i łatwy do przechowywania, bo nie zajmuje dużo miejsca. W zbiorniku mieści się litr wody, a kabel sieciowy ma aż 4 metry, co daje urządzeniu spory zasięg. Parownicę z powodzeniem wykorzystamy zatem do umycia podłóg, kranów, umywalek, płytek, okien, luster, okapów i płyt kuchennych.Jeśli chodzi o same posadzki, jest także alternatywa w postaci robota automatycznego. Robot mopujący iROBOT BRAAVA JET 240 to urządzenie, które potrafi czyścić na mokro, mopować i zamiatać na sucho zręcznie unikając przeszkód i spadków terenu. Dla tych, którzy muszą uprzątnąć domy i mieszkania o większej powierzchni jest także robot mopujący iROBOT Braava 390T, który na jednym ładowaniu osiąga znacznie większy zasięg, więc czyści szybciej i dłużej na jednym ładowaniu.


Łatwe mycie okien? Tak to możliwe!

Mycie okien z pewnością jest na szczycie listy najbardziej nielubianych obowiązków. Konieczność otwierania okna, gdy na zewnątrz jest zimno, wielkie ilości zużytych papierowych ręczników, a także wiecznie pojawiające się smugi – to największe problemy jakie nam towarzyszą. Jednak i w tym przypadku technologia może nas uratować. Elektryczne urządzenia do mycia szyb, takie jak DIRT DEVIL WindowClean DD400 albo KARCHER 1.633-455.0 WV 5 Premium z zasilaniem akumulatorowym, sprawdzają się wprost rewelacyjnie. Okazuje się, że mycie okien bez smug, zacieków na parapetach i brudnych rąk jest jednak możliwe, a z odpowiednią wprawą umyjemy wszystkie okna w 15-20 minut.Porządki nie tylko od święta

Doprowadzenie domu do porządku przed najazdem gości to będzie w wielu przypadkach duży sukces. Jednak prawdziwa sztuka polega nie na tym, żeby sprzątać od święta, ale żeby regularnie utrzymywać ład i porządek. Jeśli na co dzień jest czysto każda nawet niezapowiedziana wizyta nie wywoła paniki, unikniemy nagromadzenia pilnych spraw na ostatnią chwilę, a także na co dzień będzie przyjemniej w czystych i pachnących pomieszczeniach. Z tego powodu, naprawdę warto inwestować w porządne urządzenia do sprzątania, które, chociaż są kosztowne, to posłużą nam znacznie dłużej niż niepewne zamienniki od zupełnie nieznanych firm.

Jeśli mamy problem z systematycznością, dobrze jest wspomóc się jakąś aplikacją, która pomoże nam zarządzać swoim czasem i zadaniami. Powszechnie znany jest Kalendarz Google, chociaż można poszukać także innych, wygodnych rozwiązań, jak na przykład aplikacja Any. do i Any.do Calendar albo Tody. W końcu smartfony nie są tylko od gier i aplikacji biegowych. Nawet tak prozaiczne i z definicji analogowe czynności, jak zaprowadzenie porządku w mieszkaniu mogą liczyć na cyfrowe wsparcie. I dobrze. Każdy sposób na osiągnięcie celu jest tu przecież dobry, o ile będzie skuteczny.


powrót