Światowy dzień backupu 31 marca – o tym, jak bezpiecznie przechowywać dane

Dziś już nie tylko komputery osobiste, ale również smartfony i tablety są urządzeniami, gdzie gromadzimy ogromne ilości różnego rodzaju danych. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo informacji zapisujemy w formie cyfrowej. Aż do czasu, gdy je utracimy. Wówczas strata staje się poważnym problemem, który może wywołać określone konsekwencje. Utrata danych może być spowodowana naszą nieuwagą, atakiem hackerskim albo po prostu awarią sprzętu. Na te zagrożenia w równym stopniu narażone są prywatne i służbowe urządzenia - i w równym stopniu powinniśmy je zabezpieczyć. Zarówno projekt, nad którym pracowaliśmy po godzinach, jak i nasze zdjęcia z wakacji, to cenne pliki, których utratę trudno wycenić. Aby zabezpieczyć się przed stratą, najlepiej jest kopiować dane, robiąc regularnie tak zwany backup. W jaki sposób bezpiecznie kopiować i przechowywać dane? Doradzamy w tym artykule.

Jak tworzyć kopie zapasowe plików?

Sposobów na tworzenie kopii zapasowych i narzędzi, które to umożliwiają, jest bardzo wiele. To, które rozwiązanie wybrać zależy od konkretnych potrzeb. Najprostsze, darmowe rozwiązania, czyli ręczne tworzenie kopii zapasowych, zapewnia chociażby system Windows. Pliki możemy kopiować na nośniki zewnętrzne albo na inny komputer, połączony bezprzewodowo z naszym urządzeniem. Istnieje możliwość wybrania plików i ustawień, których kopia zapasowa zostanie utworzona, a także częstotliwości jej tworzenia. Tworzenie kopii zapasowych umożliwia też wiele programów antywirusowych. Czasami jest to funkcja dostępna w standardzie, czasem w rozszerzonej wersji oprogramowania - tak, jak w przypadku produktu firmy Kaspersky. Możliwość zarządzania kopiami zapasowymi odnajdziemy, wybierając pakiet Kaspersky Total Security, gdzie oprócz ochrony antywirusowej, mamy właśnie backup oraz zaawansowane narzędzia do sprawowania kontroli rodzicielskiej. Istnieją także wyspecjalizowane programy, przeznaczone wyłącznie do kopiowania i bezpiecznego przechowywania zapisanych plików. Można także korzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które oferują usługę backupu dla podmiotów gospodarczych, szczególnie zainteresowanych ochroną wszystkich danych na wypadek ich utraty.

Jak często robić backup?

To zależy od specyfiki danych, które mamy na komputerze oraz ich przeznaczenia. W przypadku użytku domowego, wystarczającym środkiem ostrożności powinno być wykonanie kopii zapasowej raz na tydzień albo raz na dwa tygodnie. W dużych firmach backup może być dokonywany codziennie, zwłaszcza, jeśli na serwerach przechowuje się ważne dane – na przykład o klientach. Warto również wiedzieć, że sam backup może być tworzony na wielu różnych poziomach. Najbardziej podstawowe rozumienie tego pojęcia to po prostu przekopiowanie plików. W zaawansowanej wersji - kopiujemy całą historię zmian, dzięki czemu, można się dowiedzieć kto i kiedy zmienił określone pliki albo przywrócić stan sprzed awarii, która miała miejsce o określonej godzinie.

Gdzie przechowywać kopie zapasowe plików?

Wiele zależy od oprogramowania oraz objętości skopiowanych plików. Niewielkie ilości danych do użytku domowego, z powodzeniem można kopiować na przenośne nośniki – pamięć USB lub bardziej pojemne dyski zewnętrzne. Ostatnio bardzo zyskało na popularności przechowywania danych w chmurze. Eksperci doradzający firmom sugerują zastosowanie zasady 3-2-1. Oznacza to tworzenie 3 kopii danych, na 2 różnych typach nośników i utrzymywaniu 1 kopii poza firmą.

Tworzenie kopii zapasowych nie jest jeszcze powszechne, niemniej świadomość w tej kwestii jest już dużo większa niż kilka lat temu i to nie tylko wśród specjalistów IT, ale również normalnych użytkowników, o mniejszej wiedzy. Świtowy Dzień Backupu to świetny pretekst, żeby o tym mówić i przypominać.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel