Sylwester w domu? Zobacz, co przyda się, żeby rozkręcić imprezę

Impreza w domu to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów na spędzenie sylwestrowej nocy.
I chociaż naszym mieszkaniom daleko jest do dyskoteki, sali balowej czy drogiej restauracji, to odpowiednia aranżacja przestrzeni na ten wyjątkowy wieczór może zdziałać prawdziwe cuda. Jakie sprzęty warto mieć, żeby zorganizować świetną zabawę? Prezentujemy listę przydatnych przedmiotów i praktycznych porad. Zobacz, jak zrobić niezwykłą domówkę.

Coś dla mistrzów parkietu

Jeśli nie wyobrażasz sobie sylwestra bez tanecznego szaleństwa, dobrze jest pomyśleć o tym, jak do mieszkania przenieść klimat z modnych klubów. Jednym z najważniejszych elementów będzie nastrojowe oświetlenie, które zapewni kula dyskotekowa. Kule dyskotekowe to niewielki koszt, a potrafi zdziałać cuda. Najprostszy model to koszt ok. 50 zł. Oświetlenie tego typu można przymocować do podłoża i wygodnie obsługiwać za pomocą pilota.

Muzyka ze smartfona? Czemu nie!

Oprócz nastrojowego oświetlenia, niezbędna będzie także odpowiednia playlista. Jeśli impreza nie będzie odbywać się na dużej przestrzeni, obejdzie się bez drogiego sprzętu nagłaśniającego i profesjonalnego odtwarzacza audio. W wersji minimalistycznej wystarczą ulubione utwory zebrane w pamięci smartfona lub na YouTube oraz kompaktowy głośnik Bluetooth. Wybór bezprzewodowych głośników jest obecnie ogromny, a ceny zaczynają się już od 30 złotych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając głośniki tego rodzaju? Parametrem decydującym o maksymalnej głośności jest moc. Tutaj wartości zaczynają się od 3W, natomiast górna granica to już wartości porównywalne z mocą porządnej miniwieży. Duże znaczenie ma także czas pracy na jednym ładowaniu. Najprostsze modele pracują na akumulatorze 3-4 godziny, są również takie, które mogą pracować spokojnie 8-9 godzin. Warto, żeby wybrany głośnik był uniwersalny. Moduł Bluetooth umożliwia odtwarzanie plików muzycznych ze smartfona, komputera osobistego, tabletu oraz mp3, jednak warto mieć w zanadrzu także inne opcje. Na pewno korzystną opcją jest także odtwarzanie muzyki z karty SD, a także - wbudowane radio. Mimo podobnych parametrów, głośniki bezprzewodowe bardzo różnią się stylistyką, kształtem i kolorem. Zakładając, że z urządzenia będziemy korzystać często, warto starannie wybrać taki model, który będzie ładnie wyglądał i pasował do wnętrza, stanowiąc jego ozdobę. Niektóre głośniki, poza odtwarzaniem dźwięku, zapewniają też dodatkowe efekty świetlne. Jeśli muzyka ma być odtwarzana nie tylko w pomieszczeniu, ale także na zewnątrz, należy szukać modelu odpornego na warunki zewnętrzne – przede wszystkim kurz oraz wodę. Dzięki temu głośnik wykorzystamy także podczas majówki czy wakacji nad morzem i nie trzeba będzie martwić się o uszkodzenie sprzęty, nawet gdy pogoda gwałtownie się zmieni.

Dla tradycjonalistów – miniwieża

Kiedyś to nie serwisy streamingowe i telefony, a wieże stereo były tym, co zapewniało dostęp  do najlepszej muzyki. Standardem były urządzenia na kasety magnetofonowe i płyty CD, dodatkowo z wbudowanym radiem. Teraz, gdy muzyka na trwałych fizycznych nośnikach to raczej domena kolekcjonerów, miniwieże wciąż funkcjonują w wielu domach, ale w unowocześnionej wersji. Zdecydowanie zwiększyła się także ich dostępność, dzięki spadającym cenom sprzętu audio.

Niezmienny pozostał głównie wygląd, bo to najczęściej zestawy składające się z jednostki centralnej oraz dwóch kolumn po bokach. Zyskaliśmy natomiast więcej możliwości odtwarzania plików. Zgodnie z obecnymi standardami, możemy podłączyć do miniwieży dowolne urządzenie na USB, a także połączyć się bezprzewodowo przez Bluetooth. Tym, co różni poszczególne modele, oprócz mocy i zastosowanych technologii korekcji dźwięku i wydobywania basów, jest rodzaj obsługiwanych formatów. Standardem jest obsługa plików w najpopularniejszym formacie mp3. Są jednak urządzenia, które przeczytają też inne formaty jak AAC, AIFF, DSD, FLAC, oraz WAV. Dysponując budżetem do 1000 zł, mamy ogromny wybór modeli o zróżnicowanych parametrach. Jeśli myślimy głównie o odtwarzaniu muzyki dostępnej w sieci dzięki aplikacjom takim jak Spotify albo Tidal, idealnym rozwiązaniem będzie odtwarzacz sieciowy.

A może gramofon i impreza w stylu retro?

W erze cyfrowej muzyki nie brakuje też osób, które pragną wrócić do korzeni  i w opozycji do mainstreamu, słuchać muzyki w analogowej wersji, korzystając ze starych winyli. W ostatnich latach, niespodziewanie, anachroniczne z pozoru gramofony wróciły do łask. Korzystanie z gramofonu to zupełnie inny, nieśpieszny sposób na obcowanie z muzyką. Samo włączenie płyty to już rytuał, a nie tylko proste wciśnięcie przycisku play. Stąd właśnie bierze się atrakcyjność takiej formy słuchania utworów. Być może warto spróbować czegoś takiego jako alternatywy dla muzyki pośpiesznie konsumowanej na co dzień. Skoro impreza sylwestrowa to coś wyjątkowego, w tym dniu wyjątkowa może być także muzyka z gramofonu. Opcja warta rozważenia, szczególnie, gdy mamy w piwnicy albo na strychu kolekcję starych winyli.

Nie zapomnij o motywie przewodnim

Na udaną imprezę składa się wiele elementów, z których wymienione oświetlenie i muzyka z pewnością należą do tych najważniejszych. Dobrze jest jednak zadbać także o odpowiedni wystrój wnętrza oraz przebrania i rekwizyty. Coraz większą popularnością cieszą się imprezy sylwestrowe z wyraźnym motywem przewodnim. Odpowiedni ubiór, fryzura i gadżety mogą dać niezwykłe efekty, jeśli goście poczują klimat i będą chcieli się zaangażować. W ten sposób, można zorganizować na przykład sylwestra w stylu lat 80-tych, imprezę w stylu country, przebrać się za ulubionych bohaterów filmowych albo postacie historyczne. Wtedy wiele pracy  i czasu na przygotowania poświęcą wszyscy, a nie tylko gospodarz i organizator zabawy. Wspólnie można stworzyć naprawdę niezapomnianą imprezę, która będzie tematem opowieści przez kolejne lata.

Wiele elementów związanych z sylwestrem to rzeczy ponadczasowe. Zarówno teraz, jak i 20 lat temu, znaki rozpoznawcze imprezy sylwestrowej  to balony, kieliszki z szampanem, zimne ognie czy konfetti, a także kolorowe i fantazyjne nakrycia głowy. To wszystko nie zmienia się przez lata. Zmieniają się natomiast technologie, które z każdym rokiem umożliwiają jeszcze łatwiejsze budowanie atmosfery za pomocą światła i dźwięku.

Jeśli domówki organizujemy regularnie, to wszelkiego rodzaju zakupy będą inwestycją na więcej niż jeden wieczór, a zabawa sylwestrowa może być jedynie pretekstem do zainwestowania w odpowiedni sprzęt.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel