System nawigacji GPS

Nawigacja: zawsze na dobrej drodze. Systemy nawigacji sportowej, samochodowej i wodnej.

Czym jest system nawigacji?

System nawigacji jest urządzeniem, które za pomocą satelitów określa pozycję na Ziemi i może wyznaczać trasy. System nawigacji pomaga kierowcom, motocyklistom, rowerzystom, pieszym i osobom uprawiającym sporty wodne w dotarciu do odpowiedniego celu. System może ponadto dostarczać geoinformacji w postaci map drogowych, lotniczych, morskich lub topologicznych.

Różne warianty

Istnieją różne rodzaje systemów nawigacji GPS:

 •  wbudowane w pojeździe z mapami wielu krajów
 •  urządzenia przenośne, PND (Portable Navigation Device) z mapami jednego lub wielu krajów
 •  urządzenia do motocykli
 •  urządzenia do rowerów i dla pieszych
 •  urządzenia do wędrówek i geocachingu
 •  urządzenia uniwersalne
 •  urządzenia do użytku na wodzie
 •  oprogramowanie do notebooków i telefonów komórkowych
TomTom_XL_2
Ponadto rozróżnia się różne rodzaje konstrukcji:

 •  urządzenia przeznaczone do montażu można na przykład umieścić w zatoce radioodtwarzacza samochodowego. Dotyczy to również modeli z wysuwanym ekranem.
 •  przenośnie urządzenia nawigacyjne są zwykle bardzo małe. Można je włożyć do kieszeni i zabrać ze sobą. W samochodzie mocowane są za pomocą uchwytu lub przyssawki do wewnętrznej strony przedniej szyby.
 •  również outdoorowe urządzenia nawigacyjne są urządzeniami przenośnymi opracowanymi specjalnie do użytku na zewnątrz nawet w złych warunkach pogodowych.

Mapy
Urządzenie do nawigacji w samochodzie wykorzystuje specjalnie opracowane w tym celu mapy. Rowerzyści i piesi często stosują tak zwane punkty orientacyjne („waypoints”). Punkt orientacyjny jest punktem na powierzchni Ziemi określonym przez współrzędne. Użytkownik może je wprowadzać samodzielnie lub pobierać od innych użytkowników z Internetu.Garmin_GPS60

Mapy znajdują się zwykle na specjalnej karcie pamięci lub w pamięci wewnętrznej systemu nawigacji. W ten sposób użytkownik widzi na ekranie, w jakim miejscu się znajduje. Mapy zawierają wiele dodatkowych danych, jak kempingi, stacje benzynowe, hotele i restauracje, zwane użytecznymi miejscami (UM), które również się zalicza do punktów orientacyjnych. W Internecie jest wiele stron WWW z użytecznymi miejscami w kraju i za granicą.

Jak to działa?

W pamięci urządzenia znajdują się mapy cyfrowe, które zostały sporządzone przy użyciu zdjęć lotniczych i satelitarnych lub informacji uzyskanych na miejscu. Mapy zawierają wszystkie dane, jak nazwy ulic, numery domów, ronda i sygnalizatory świetlne. Po wprowadzeniu celu system nawigacji określa bieżącą lokalizację za pomocą sygnału z co najmniej czterech satelitów, a następnie oblicza trasę i wyświetla ją na mapie cyfrowej.

W pamięci systemu nawigacji znajduje się dużo danych, co przekłada się na jego dużą dokładność. Na przykład trasa najkrótsza często nie jest najszybszą. Nawet po zjechaniu z wyznaczonej trasy system dokona odpowiednich przeliczeń, aby doprowadzić kierowcę do celu. W zależności od uwarunkowań dokładność map często wynosi do 10 metrów.

Nowoczesne urządzenia są zwykle wyposażone w system TMC (Traffic Message Channel) lub TMCpro i automatycznie obliczają nową trasę, aby ominąć korek. Niektóre urządzenia są ponadto wyposażone w system ostrzegawczy przez radarami (punktami pomiaru prędkości).

Funkcje i akcesoria

Są dostępne różne opcje i akcesoria do nawigacji GPS:

 •  instrukcje głosowe w wielu językach, mówione różnymi głosami
 •  sterowanie głosem: pozycje menu, cele i inne instrukcje
 •  wbudowany akumulator, aby urządzenie można było używać poza pojazdem
 •  karty pamięci z mapami różnych krajów
 •  uchwyty do mocowania urządzenia do przedniej szyby
 •  ładowarki domowe i samochodowe
 •  podświetlenie ekranu dostosowane do jazdy w nocy
 •  możliwość określenia najszybszej lub najkrótszej trasy pieszej lub rowerowej, omijanie dróg płatnych za granicą
 •  automatyczne zwiększanie głośności przy szybszej jeździe
 •  ekran dotykowy
 •  mapy ze zmienną skalą, na przykład w mieście
 •  objazdy w przypadku korków, informacje o robotach drogowych na trasie (TMC i TMCpro)
 •  asystent pasa ruchu
 •  funkcja Reality View wyświetlająca budynki w 3D
 •  zestaw głośnomówiący do urządzeń z obsługą Bluetooth
 •  odbiornik DVB-T do telewizji cyfrowej
 •  wyświetlanie obrazów i odtwarzanie plików audio
 •  obsługa kart pamięci w celu zapisywania większej ilości danych i treści
 •  obliczanie trasy ekologicznej na podstawie takich informacji jak zużycie paliwa i rodzaj silnika; w tym trybie urządzenie omija wzniesienia i ulice z dużą liczbą sygnalizatorów świetlnych

Zalety

System nawigacji jest nowoczesnym następcą klasycznej mapy i cechuje się wieloma zaletami. Kierowca nie musi się zatrzymywać, aby spojrzeć na mapę, i nie musi prosić o pomoc pasażerów. System nawigacji informuje ponadto o bieżącej lokalizacji i trasie do celu.

Jadąc zgodnie z instrukcjami systemu nawigacji, przestajemy błądzić. Urządzenie zawsze określa najszybszą lub najkrótszą trasę, co również wpływa na mniejsze zużycie benzyny. System oblicza czas potrzebny do dojechania do celu, co umożliwia kierowcy lepsze zaplanowanie trasy oraz bezstresową jazdę.

Przenośnie urządzenia do nawigacji są bardzo elastyczne – można je szybko zamontować w innym pojeździe lub po prostu zagrać ze sobą.

Nie zawsze dobry odbiór

Aby wbudowana antena systemu nawigacji zapewniała dobry odbiór, między urządzeniem i satelitami nie może znajdować się zbyt wiele przeszkód. Tunele, góry, wysokie budynki lub wąskie uliczki mogą zakłócić prawidłowy odbiór. Mgła i zachmurzenie nie stanowią z reguły problemu, lecz przyciemniane szyby mogą zmniejszyć siłę sygnału ze względu na zawartą w nich metalową folię. Ten problem można rozwiązać za pomocą zewnętrznej anteny GPS (zamontowanej poza pojazdem).

W nowszych urządzeniach wbudowany akcelerometr i elektroniczny kompas umożliwiają nawigację również w tunelach i wąskich uliczkach.

Uwaga

Systemy nawigacyjne są często kradzione. Nawet ślady po przyssawce urządzenia mogą sprowokować złodziei do wybicia szyby. Z tych powodów systemu nawigacji nie należy nigdy pozostawiać w samochodzie.

System nie umożliwia lokalizacji

Pojawiające się od czasu do czasu pogłoski, że system nawigacji umożliwia obserwację osób, są niezgodne z prawdą. Satelita w kosmosie jest nadajnikiem, a urządzenie na Ziemi odbiornikiem. System nie umożliwia więc lokalizowania osób.

Producenci

A-rival, Acer, AEG, Alpine, Anubis Typhoon, Asus, Audiovox, AvMap, Baros, Becker, Binatone, Blaupunkt, Bluemedia, Bluetech, Bluetrade, Camos, CarTrek, Ciclosport, Clarion, Clatronic, CompeGPS, Eclipse, Falk, Funkwerk Dabendorf, Garmin, Gateq, Harman-Kardon, Holux, Humminbird, iPublish, JVC, Karcher, Kenwood, KlickTel, LG, Lowrance, Magellan, Mappy, Matsunichi, Medion, Mio, MyGuide, MyNav, mYroad, NavGear, Naviflash, Navigon, Navilock, Navman, Northcross, Orion, Packard Bell, Palm, Paragon, Pearl, Pioneer, RAC, RoadNavigator, Route66, Satmap, Scott, SeVIC, Silva, Silvercrest, Snooper, Sonscaddie, Sony, Suunto, Takara, takeMS, TechniSat, ThinkNavi, TomTom, Trelock, VDO Dayton, ViaMichelin, Wortmann, Xplova, Yakumo, Yuraku, Zenec.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel