Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Szczegółowy przewodnik po TV

Telewizor to jedno z ważniejszych urządzeń w domu, dlatego jego wybór powinien być przemyślany. Ma nam służyć dobrze przez długie lata. Za ceną powinna iść jakość. Obecnie oferta telewizorów jest bardzo bogata, a technologia nieustannie się zmienia. Na jakie funkcje telewizorów należy zwrócić uwagę? Nie podamy gotowych rozwiązań, ale wskażemy i wyjaśnimy najważniejsze aspekty. Sprawdź poradnik MediaMarkt i dowiedz się wszystkiego o telewizorach.

Wielkość ekranu

Wybierając telewizor prawdopodobnie pierwsze pytanie, jakie nam się nasuwa to, jaką wielkość ekranu wybrać. Zależy to od kilku czynników i powinniśmy przeanalizować dokładnie te dane. Należy pamiętać, że to jaki model wybierzemy będzie miało wpływ na komfort oglądania.

Po pierwsze powinniśmy realnie ocenić wielkość pomieszczenia, w którym ma znaleźć się telewizor. Zmierzmy odległość między ścianą lub stolikiem RTV a kanapą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że za mały ekran spowoduje wytężanie wzroku, ale również za duży telewizor zmęczy oczy i negatywnie wpłynie na samopoczucie. Wielki telewizor będzie też groteskowo wyglądał i estetyka pomieszczenia może na tym ucierpieć.

Według specjalistycznych obliczeń przekątna telewizora powinna stanowić 1/3 odległości od kanapy. Wzrok powinien bez problemu obejmować cały wyświetlacz, bez konieczności przekręcania głowy. Tabela poniżej przedstawia optymalne odległości.Wielkość

Minimalna odległość

Maksymalna odległość

Porady

32”

1,25 m

2,45 m

Do małych pokoi, np. do sypialni lub niewielkiego salonu.

43”-50”

1,6 – 1,8 m

3,2 – 3,7 m

To spory ekran pasujący do średniej wielkości salonu.

55”

2 m

4 m

Najczęściej wybierany rozmiar telewizora. Optymalny do salonu. Zapewni komfortowe oglądanie.

60” – 65”

2,3 m

4,6 m

Do dużych i bardzo dużych salonów.

75”

3 m

5 m

Do bardzo dużych pomieszczeń.Wyświetlacz ma znaczenie

LED, OLED, a może QLED? Czym te technologie się od siebie różnią? Jakie są ich wady i zalety? Zacznijmy od wyjaśnienia, czym się charakteryzują i na jakiej zasadzie działają.

 • LED – (Liquid Crystal Display) to ulepszona wersja standardowych wyświetlaczy LCD. Technologia ta debiutowała około 15 lat temu. Telewizory te mają ekrany ciekłokrystaliczne. Diody LED emitują światło i podświetlają matrycę, jednak nie odpowiadają za poszczególne piksele. Są one skupione tworząc strefy i podświetlają fragmenty ekranu.  Telewizory Super Ultra HD posiadają bardzo dużą ilość stref podświetlenia co bezpośrednio wpływa na jakość obrazu.
 • OLED – (Organic Light Emitting Diode) w odróżnieniu od telewizorów ledowych te wykorzystują diody organiczne, dlatego w nazwie tej technologii na początku znajduje się „O”. OLED nie wymaga dodatkowego podświetlenia, światło jest wydzielane samodzielnie. Taka zmiana wpłynęła na wygląd odbiorników, które zostały „mocno odchudzone”. Każdy z pikseli jest podświetlany oddzielnie, wpływa to bezpośrednio na głębokość czerni. Telewizory OLED w chwili obecnej najlepiej oddają ten efekt, tak ważny przy seansach filmowych. OLED to także świetne kąty widzenia i w większości przypadków doskonałe odwzorowanie kolorów. Technologia OLED cały czas jest rozwijana, parametry dotyczące jasności oraz trybu HDR nieustannie są poprawiane. Ma to znaczenie przy oglądaniu telewizji w nasłonecznionych pomieszczeniach.
 • QLED - literka „Q” w nazwie pochodzi od technologii Quantum Dot, czyli tzw. kropek kwantowych – nanokryształów instalowanych między podświetleniem a filtrami kolorów, które pozwalają osiągać lepsze kolory na ekranie telewizora. Przepuszczone zostaje przez nie niebieskie światło LED, które jest zamieniane na dwa kolejne kolory – zielony i czerwony. Jaki jest tego efekt? Obraz zyskuje bardzo szeroki zakres barw, które są niezwykle intensywne i przez to bardziej realistyczne.

Rozdzielczość telewizora

Ręka do góry kto nigdy nie słyszał hasła „telewizor 4K”. Pewnie wszyscy się spotkali z taką nazwą, ale już nie każdy wie, co to dokładnie oznacza.  Technologia 4K oznacza cztery razy większą rozdzielczość niż Full HD. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. Obraz w 4K jest czystszy, ostrzejszy, pozwala na wyświetlenie większej ilości detali, zapewnia większą paletę barw i wierniejsze odzwierciedlenie kolorów.  Inną popularną rozdzielczością jest Full HD, czyli 1920x1080 pikseli. Obraz na ekranie składa się z 2 milionów kolorowych punktów. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który z tych technologii jest lepsza. Wybór odpowiedniego odbiornika powinien zostać podjęty na podstawie kilku kryteriów. Full HD sprawdzi się bardziej przy mniejszych ekranach, czyli od 32 do 49 cali i gdy będzie ustawiony w odległości minimum 2 metrów od siedzenia. Ponadto niektóre modele z ekranem Full HD mogą mieć lepszy kontrast.  4K zda egzamin przy telewizorach powyżej 50 cali. 4K to także możliwość odtwarzania materiałów video w najwyższej jakości. Obecnie w takim standardzie filmy i seriale wypuszcza Netflix, HBO Go, Amazon, YouTube, jednak podczas oglądania standardowych programów lub filmów nagranych w niższej rozdzielczości nie będziemy mogli wykorzystać parametrów telewizora 4K.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się pierwsze telewizory 8K, które mają aż 4 razy więcej pikseli niż 4K. Efektem jest jeszcze więcej szczegółów widocznych na ekranie. Technologia ta na pewno będzie rozwijana w najbliższym czasie, więc warto śledzić informacje na ten temat.

Technologia HDR

HDR to skrót od High Dynamic Range. Po polsku określa się to szerokim zakresem dynamiki obrazu. Inaczej mówiąc HDR odpowiada za realizm oglądanego obrazu. Barwy są bardziej wyraziste, żywsze, jaśniejsze i przyjemniejsze dla ludzkiego oka. Ekran ma bardzo dużą rozpiętość między czernią i bielą, co oznacza, że czerń jest głęboka, a biel jaśniejsza.  Wszystkie pośrednie barwy są płynnie stopniowane.

Ambilight

System Ambilight sprawia, że obraz wyświetlany nie jest ograniczany przez ekran i wychodzi poza ramę telewizora. Diody LED zamontowane na tyle odbiornika rzucają kolorową poświatę na ścianę, dzięki czemu widz ma wrażenie, że obraz wchodzi w świat realny. Dzięki różnym trybom efekty świetlne są dopasowywane do rodzaju odtwarzanych treści. Inne światło będzie podczas oglądania filmów, a inne w czasie rockowego koncertu. Technologię Ambilight mają tylko telewizory marki Philips. Nastawiając się na niesamowite wrażenia warto zaciemnić pokój, by poczuć jak największe emocje.

Smart TV – czy to must have?

Smart TV to obecnie praktycznie standard, jednak nie jest to konieczność, jeżeli ktoś ogląda wyłącznie tradycyjną telewizję lub gra na konsoli i nie korzysta z różnego rodzaju platform streamingowych. Dzięki smart TV można odkrywać nowe programy. Dostęp do aplikacji takich jak Netflix, HBO Go, Player, Ipla, czy Youtube daje nieograniczne możliwości oglądania seriali i filmów na jakie ma się ochotę. Dzięki wbudowanemu WiFi można korzystać z mediów społecznościowych, przeglądarki internetowej, gier, itd. Takie telewizory często można obsługiwać za pomocą smartfona lub głosowo. Jest kilka systemów operacyjnych, z których korzystają producenci. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Android TV – z tego systemu korzystają Sony, Philips, Sharp, TCL. Zaletą jest obecność sklepu Google Play. Można w nim znaleźć te same aplikacje, które są dostępne na smartfonie. Ponadto telewizor świetnie współpracuje z telefonami z Androidem. Poradzi sobie także z iOS oraz Windowsem. Aplikacja Google Cast umożliwia wyświetlanie obrazu zarówno na telefonie, tablecie, jak i na ekranie telewizora.
 • Smart Hub/Tizen wykorzystuje Samsung. System jest bardzo intuicyjny i zapewnia bezproblemową współpracę z telefonami tego producenta. Oprogramowanie jest rozbudowane i daje dostęp do setek aplikacji.
 • webOS TV – na tym systemie działają telewizory LG. Użytkownicy chwalą sobie te oprogramowanie za szybkość i intuicyjność. Minusem jest nieduża liczba aplikacji, jednak bez obaw – są te najważniejsze!
 • My Home Sreen od Panasonica wyróżnia się minimalizmem. Interfejs jest przejrzysty, ale liczba aplikacja nie jest zbyt obszerna.

Przydatne akcesoria

Na rynku jest wiele dodatków, które zapewnią jeszcze większą przyjemność z oglądania telewizji, a przy okazji zwiększą możliwości telewizora. Co warto dokupić?

 • soundbar – jeżeli dźwięk z telewizora nie wystarcza lub chcemy co wieczór czuć się jak w kinie, na koncercie lub stadionie dobrze jest dokupić soundbar. Jest to niewielka przystawka wpinana do telewizora przez kabel HDMI lub łączona za pośrednictwem Bluetooth. Urządzenie jest wyposażone od 2 do 12 głośników, które mogą imitować dźwięk przestrzenny. Soundbar to świetna alternatywa dla tradycyjnego kina domowego, jeżeli nie chcemy mieć w salonie zestawu dużych głośników.
 • odtwarzacze multimedialne – nowoczesne telewizory wyposażone są w wiele funkcji. Jednak i starsze modele możemy usprawnić i sprawić, że będą bardziej smart. Wystarcza dokupić odtwarzacz multimedialny, który sprawi, że kilkuletni telewizor stanie się multimedialnym centrum rozrywki z dostępem do kanałów VOD i mediów społecznościowych.
 • klawiatura do smart tv – jeżeli ktoś nie lubi lub nie chce wpisywać danych poprzez pilota to może wybrać wygodniejszą opcję, a mianowicie klawiaturę. Ważne jest by była bezprzewodowa, ponieważ nie trzeba ruszać się z kanapy, by przełączać ustawienia.
 • słuchawki – jeżeli w domu jest małe dziecko lub któryś z członków rodziny lubi siedzieć przed telewizorem do późnych godzin nocnych to w pogotowiu powinny znaleźć się słuchawki. W ten prosty sposób można unikać wielu nieprzyjemnych sytuacji i kłótni.

Wszystkie zebrane w tym artykule informacje powinny ułatwić wybór odpowiedniego telewizora.  Dzięki temu, że rynek jest tak zróżnicowany, każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]