Szczoteczka dla wrażliwych zębów i dziąseł

Uciążliwy ból w okolicach zębów towarzyszący nam np. podczas picia zimnych lub ciepłych napojów jest objawem nadwrażliwości. Jest to reakcja odsłoniętej zębiny na zewnętrzne bodźce – chemiczne, dotykowe oraz termiczne. Nawet podstawowa pielęgnacja jamy ustnej – jaką jest szczotkowanie – wykonywana w niewłaściwy sposób może prowadzić do powstania nadwrażliwości. Dlatego bardzo ważnym jest wybór odpowiednich kosmetyków oraz przyrządów służących pomocą w leczeniu wrażliwych dziąseł oraz zębów.

Zębina w korzeniowej części pokryta jest cementem, a w koronowej - szkliwem. Najczęściej utrata tych właśnie tkanek prowadzi do jej odsłonięcia, a co za tym idzie – powstawania nadwrażliwości. Co robić, aby nie dopuścić do rozwoju takiej sytuacji?


Regularna pielęgnacja jest priorytetem


Jeśli nie stosujemy się w naszym życiu codziennym do odpowiedniej kosmetyki jamy ustnej, to pozwalamy się rozwijać płytce nazębnej. Ta z kolei, w swoim składzie posiada bakterie i kwasy silnie oddziałujące na powierzchnię szkliwa, powodując jego erozję. Skutkuje to powstawaniem nadwrażliwości, której następstwem jest unikanie przez pacjentów szczotkowania miejsc wrażliwych z uwagi na odczuwany ból. Do takiego stanu nie należy dopuścić, ponieważ spowoduje to powstawanie kamienia nazębnego, co w konsekwencji może prowadzić do poważniejszych dolegliwości w przyszłości, a nawet do utraty zębów.


Szczoteczka do wrażliwych dziąsęł


Jaka szczoteczka pomoże nam w pielęgnacji wrażliwych zębów i dziąseł?


W przypadku występowania nadwrażliwości dobór odpowiedniego urządzenia do mycia zębów ma bardzo duże znaczenie. W zasadzie każdy rodzaj szczoteczki jest odpowiedni, o ile potrafimy się z nim obchodzić w należyty sposób. Najbardziej uważni musimy być przy używaniu szczoteczek manualnych – w tym przypadku ich włosie musi być miękkie albo bardzo miękkie. W dodatku siła nacisku musi być na odpowiednim poziomie, aby nie ścierać szkliwa przy jednoczesnym usuwaniu resztek pokarmu. Należy skonsultować się z dentystą czy nasz poziom nadwrażliwości pozwala nam myć zęby szczoteczkami elektrycznymi rotacyjnymi i sonicznymi. Obecnie są w nich coraz częściej stosowane czujniki nacisku informujące o przykładaniu zbyt dużej siły podczas szczotkowania, a to pomaga przy nadwrażliwości szkliwa. Ponadto nowoczesne szczoteczki takie, jak DiamondClean Smart posiadają aplikację, która wspomaga prawidłowe mycie zębów informując nas np. o obszarach już wyczyszczonych oraz o zakończeniu całego procesu mycia.

Odpowiednia pasta na wrażliwe zęby przyniesie ulgę

Do walki z nadwrażliwością należy zastosowanie odpowiednich past zmniejszających wrażliwość nerwów, zamykających kanaliki zębinowe oraz wspomagających odbudowę szkliwa. Takie działanie mają m.in. preparaty z dużymi ilościami wapnia, potasu oraz fluoru. Osoby mające wrażliwe zęby i dziąsła powinny unikać wybielających past z wysokim wskaźnikiem ścieralności szkliwa (RDA), ponieważ dodatkowo mogą sobie zaszkodzić. W takim przypadku wartość powinna się plasować między 30-70.

Właściwe odżywianie wzmacnia wrażliwe dziąsła

Aby zapobiegać podrażnieniom i krwawieniom dziąseł warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate w witaminę C, która wspomaga wytwarzanie kolagenu i uszczelnia naczynia krwionośne. Ponadto należy ograniczyć spożywanie kwaśnych potraw oraz napojów gazowanych. Dobrym rozwiązaniem jest również picie ziół takich, jak głóg, który ma działania antybakteryjne oraz wzmacnia dziąsła.

Jeśli domowa pielęgnacja nie przynosi odpowiednich rezultatów koniecznością pozostaje zgłoszenie się do stomatologa, który po przeprowadzeniu badań zaleci nam kolejne metody leczenia nadwrażliwości.