Szczoteczka elektryczna do aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny ma na celu zagwarantowanie nam pięknych i prostych zębów. Warto jednak pamiętać, że jego noszenie to nie tylko obietnica idealnego uśmiechu jak z okładki, ale również wyzwanie związane z odpowiednią higieną jamy ustnej, do której trzeba podejść z pełną odpowiedzialnością. 

Zachowanie odpowiedniego poziomu czystości naszej jamy ustnej podczas noszenia stałego aparatu ortodontycznego jest kluczowe, jeśli zależy nam na hollywoodzkiego uśmiechu po jego ściągnięciu. Na nic bowiem zda się jego często nawet kilkuletnie noszenie jeśli nie przywiążemy odpowiedniej wagi do kwestii higieny. Wokół łuków i zamków aparatu łatwo bowiem zbierają się resztki spożywanych pokarmów, osady oraz zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do poważnych chorób jamy ustnej, takich jak chociażby próchnica, czy miejscowe odwapnienia.

Szczoteczka elektryczna a aparat ortodontyczny 

Przy aparacie ortodontycznym warto przede wszystkim zaopatrzyć się w szczoteczkę, która z największą precyzją zadba o nasze zęby. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, gdy po ściągnięciu aparatu okaże się, że nasze zęby nie tylko nie są idealnie białe, ale również nie są w takiej kondycji jak powinny.

Najlepszym rozwiązaniem dla osób noszących aparat ortodontyczny jest szczoteczka elektryczna z okrągłą główką. Taki kształt jest bowiem w stanie w pełni objąć powierzchnię każdego zęba oraz precyzyjnie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, dzięki czemu odpowiednio usuwa spośród łuków i zamków aparatu resztki zalegającego w nich jedzenia.


Czy można myć zęby z aparatem? Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?


Kolejną zaletą szczoteczek elektrycznych jest możliwość ich dopasowania, za pomocą wymiennych końcówek czy specjalnego trybu czyszczenia, do naszych indywidualnych potrzeb. W tym obszarze zdecydowanie wyróżnia się marka Oral-B.

Oral-B posiada w swojej rozbudowanej ofercie końcówek również te dedykowane pacjentom ortodontycznym. Końcówki takie jak Oral-B Cross Action czy Sensi UltraThin charakteryzują się dużym skupiskiem włókien zapewniającym efekt dokładnego i delikatnego czyszczenia.

Najlepsze szczoteczki elektryczne posiadają zróżnicowane tryby czyszczenia oraz funkcje umożliwiające jeszcze precyzyjniejsze czyszczenie. Jedną z takich nich jest opracowana przez ekspertów funkcja wykrywania położenia, obecna w modelu Oral-B Genius. Dzięki połączeniu z kamerą w smartfonie jest ona w stanie w czasie rzeczywistym monitorować czyszczone przez nas obszary. Dzięki temu na bieżąco otrzymujemy informację o tym, czy nasze zęby są odpowiednio wyczyszczone. Dodatkowo, Smart Ring, obecny w modelu Genius, pozwala nam na kontrolowanie stosowanej przez nas siły nacisku na dziąsła. Jest to o tyle ważne, że podczas noszenia aparatu ortodontycznego dziąsła stają się bardziej podatniejsze na podrażnienia, które prowadzić mogą do stanów zapalnych.