Szczoteczka soniczna czy elektryczna- jaką wybrać?

Szczoteczka elektryczna kontra zwykła szczoteczka


Już nikt nie musi przekonywać nas nad wyższością szczoteczki elektrycznej nad tą tradycyjną. Coraz częściej zwykłe szczoteczki do zębów lądują w koszu, tym samym ustępując miejsca swoim bardziej funkcjonalnym, elektrycznym odpowiednikom. Szczoteczki elektryczne zyskały jednak mocną konkurencję w postaci coraz bardziej popularnego rozwiązania, którym są szczoteczki soniczne. Co będzie lepsze dla naszych zębów i dziąseł – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Czym się kierować przy ich wyborze? Nasz poradnik pomoże odpowiedzieć na pytanie, jaka szczoteczka elektryczna najdokładniej wyczyści zęby i pozwoli zachować je w dobrym zdrowiu.


Zalety elektrycznej szczoteczki do zębów


  • dokładność – szczoteczki elektryczne usuwają płytkę nazębną dokładniej, ponieważ wykonują więcej ruchów w ciągu minuty, niż my możemy wykonać samodzielnie. Szczoteczka elektryczna wykonuje od 5000 do nawet 40000 obrotów na minutę.
  • nie podrażnia dziąseł – mycie zębów szczoteczką elektryczną ma również korzystny wpływ na przyzębie, ponieważ główka urządzenia delikatnie masuje dziąsła.
  • prosta obsługa – ze szczoteczką poradzą sobie zarówno dzieci, jak i osoby niepełnosprawne.
  • wielozadaniowość– wystarczą wymiennie końcówki, by z jednej szczoteczki mogła korzystać cała rodzina.
  • timer – szczoteczka odliczy odpowiedni czas mycia zębów i powiadomi sygnałem dźwiękowym, kiedy możemy zakończyć szczotkowanie.


Z tych powodów, każde urządzenie elektryczne – szczoteczka rotacyjna czy soniczna – lepiej radzi sobie z myciem zębów niż modele manualne.


Zalety szczoteczki elektrycznej


Szczoteczki elektryczne


Szczoteczka soniczna – co to jest?


Szczoteczki soniczne to stosunkowo nowy wynalazek. W sprzedaży pojawiły się w USA w latach 90-tych XX wieku, więc ponad 20 lat później niż szczoteczki rotacyjne. Od czasów pierwowzoru oczywiście udało się je znacząco udoskonalić. Szczoteczki tego typu opierają swoje działanie na technologii sonicznej, czyli technologii fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe, emitowane przez pracujące włosie, bardzo skutecznie rozbijają łańcuchy bakterii. Dzięki temu docieramy podczas szczotkowania do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Nawet takich, do których nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie dotrzeć szczoteczką manualną lub rotacyjną. Szczoteczka soniczna różni się od szczoteczki rotacyjnej wyglądem oraz sposobem poruszania. Wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które delikatnie usuwają zabrudzenia i przebarwienia, nie uszkadzając szkliwa ani dziąseł.


Zalety sonicznej szczoteczki do zębów


Szczoteczki soniczne mają te same funkcje jak szczoteczki elektryczne, a ponadto dodatkowe zalety:

  • dokładność – szczoteczka soniczna domywa nawet najbardziej niedostępne zakątki naszej jamy ustnej dzięki generatorowi, który wytwarza drgania, a to prowadzi do wytworzenia się tysięcy mikrobąbelków myjących dokładnie zęby.
  • usuwa przebarwienia – efekt śnieżnobiałych zębów uzyskasz wtedy, gdy zdecydujesz się na szczoteczkę z węglem aktywnym, który wzbogaca włosie.
  • usuwa kamień – radzi sobie z płytką nazębną i kamieniem. Nie przyczynia się do obniżenia dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych.