Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Szczoteczka soniczna czy elektryczna- jaką wybrać?

Szczoteczka elektryczna kontra zwykła szczoteczka


Już nikt nie musi przekonywać nas nad wyższością szczoteczki elektrycznej nad tą tradycyjną. Coraz częściej zwykłe szczoteczki do zębów lądują w koszu, tym samym ustępując miejsca swoim bardziej funkcjonalnym, elektrycznym odpowiednikom. Szczoteczki elektryczne zyskały jednak mocną konkurencję w postaci coraz bardziej popularnego rozwiązania, którym są szczoteczki soniczne. Co będzie lepsze dla naszych zębów i dziąseł – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Czym się kierować przy ich wyborze?


Zalety elektrycznej szczoteczki do zębów


Ile ruchów może wykonać w ciągu minuty ludzka ręka? To zależy, ale na pewno mniej niż główka szczoteczki elektrycznej. Na przykład szczoteczki marki Oral-B potrafią wykonać od 4000 do ruchów oscylacyjno-rotacyjnych w przeciągu 60 sekund. Dzięki temu możemy ograniczyć czas szczotkowania bez obawy o to, że stanie się ono mniej skuteczne. Elektryczne szczoteczki do zębów bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem płytki zębowej z przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Mycie zębów szczoteczką elektryczną ma również korzystny wpływ na przyzębie, ponieważ główka urządzenia delikatnie masuje dziąsła. Należy jednak pamiętać, że taka szczoteczka szybko stanie się bezużyteczna, gdy nie będziemy mieli dostępu do prądu (np. w czasie wypadu za miasto). Podczas szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną trzeba uważać na to, by nie dociskać jej zbyt mocno. Taki brak ostrożności może spowodować podrażnienie dziąseł, a nawet uszkodzenie szkliwa. To oczywiście zdarza się wyłącznie w skrajnych przypadkach – taka prostota obsługi, jaka wiąża się z użytkowaniem szczoteczki elektrycznej sprawia, że może korzystać z niej bezpiecznie cała rodzina. Zwłaszcza, że dostępnych jest wiele rodzajów łatwo wymienialnych końcówek.


Zalety sonicznej szczoteczki do zębów


Jeżeli przestraszyło nas ostrzeżenie o możliwości podrażnienia dziąseł lub uszkodzenia szkliwa w wyniku nieprawidłowego korzystania ze szczoteczki elektrycznej, to szczoteczka soniczna będzie bardzo dobrym wyborem. Charakterystyczny ruch i specjalnie wyprofilowane końcówki zapobiegają cofaniu się dziąseł i nadmiernemu wycieraniu się szkliwa. Czy większe bezpieczeństwo może mieć coś wspólnego z gorszą skutecznością? Na szczęście nie. Przypomnijmy, że przeciętna szczoteczka elektryczna wykonuje od około 7600 do 8800 obrotów na minutę. Szczoteczka soniczna jest w stanie wykonać nawet od 31000 do 41000 ruchów wymiatających. To nie jest jej jedyny atut. Fale dźwiękowe emitowane przez szczoteczkę soniczną wprawiają jej włosie w szybki ruch drgający. To właśnie on powoduje, że ze śliny, wody i pasty powstają małe bąbelki, które skutecznie i zwinnie eliminują bakterie ze szczelin międzyzębowych. Jeżeli nie przepadamy za nićmi dentystycznymi, to szczoteczka soniczna może je z powodzeniem zastąpić. Jednak zdecydowanie najważniejsze jest to, że szczoteczki soniczne są po prostu bezkonkurencyjne, gdy zależy nam na skutecznym rozwiązaniu problemu nagromadzania się płytki nazębnej bez ryzyka uszkodzenia dziąseł lub szkliwa.


Jak wybrać szczoteczkę soniczną?


Bez względu na to, jaką szczoteczkę wybierzemy, przed zakupem jednej z nich, oprócz wielkości główki oraz długości i szerokości rączki, musimy sprawdzić kilka rzeczy:

  • Twardość włosia to bardzo istotna informacja dla tych, którzy mają problemy z dziąsłami. Ich krwawieniu zapobiegnie miękkie włosie. Jeżeli mamy zdrowe dziąsła, bez obaw możemy zdecydować się na średnią twardość włosia. Najtwardsze jest przeznaczone np. dla tych, którzy w dużych ilościach piją kawę lub palą papierosy.
  • Wymienne końcówki są w pewnym sensie powiązane z twardością włosia. Równie istotne jest to, w czym może pomóc dana wymienna końcówka. Oprócz zwykłego mycia zębów jeden z wielu modeli może pomóc np. w polerowaniu czy wybielaniu zębów, czyszczeniu języka czy w masowaniu dziąseł.
  • Długość czasu na baterii jest ważna przede wszystkim wtedy, gdy ze szczoteczki będzie korzystała cała rodzina. Jedno ładowanie może starczyć najczęściej na około 15 – 30 minut mycia zębów.
  • Częstotliwość i pełny zestaw ruchów ma kluczowy wpływ na skuteczne rozbijanie płytki nazębnej. Im wyższa częstotliwość, tym szybciej będzie poruszała się główka szczoteczki. Jej pełny zestaw ruchów oznacza to, że wykonuje ona zarówno ruch rotacyjny, ale także oscylacyjny i pulsacyjny.


Szczoteczka soniczna czy elektryczna - jaką wybrać?


Płytka nazębna to lepki bezbarwny złóg bakterii, który tworzy się na powierzchni zębów z resztek pokarmu, płynów i śliny. Taki złóg zatrzymuje przebarwienia, osłabia zęby i prowadzi do chorób dziąseł. Kamień nazębny to ściśle przylegające do zębów kryształy powstałe w wyniku łączenia się wapnia i fosforanów. Takie kryształy bardzo utrudniają usuwanie bakterii i mogą być usunięte wyłącznie przez dentystę. Przed powstaniem płytki nazębnej i kamienia nazębnego może nas ochronić tylko regularne mycie zębów szczoteczką elektryczną lub soniczną. Pulsacyjne i oscylacyjno-rotacyjne ruchy szczoteczki elektrycznej bardzo dobrze poradzą sobie z płytką nazębną nawet wtedy, gdy będzie znajdowała się ona w okolicach przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych. Szczoteczka soniczna nie tylko zrobi to jeszcze lepiej, ale także zapobiegnie cofaniu się dziąseł i nadmiernemu wycieraniu się szkliwa. Wiedząc o tym i znając stan naszych zębów, nie powinniśmy mieć problemów w podjęciu decyzji, czy lepsza będzie dla nas szczoteczka soniczna czy elektryczna.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat pielęgnacji jamy ustnej  zajrzyj na nasz poradnik dotyczący zdrowego uśmiechu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]