Szkolna wyprawka – czego nie może w niej zabraknąć?

Początek roku szkolnego to wyjątkowy czas dla dzieci. Z jednej strony, jest czego żałować, bo wakacje się skończyły, z drugiej - powrót do szkolnej rzeczywistości oznacza regularne spotkanie z kolegami z klasy lub, w przypadku zmiany szkoły, nawiązanie nowych, ciekawych znajomości. Wrzesień niesie ze sobą także wyzwania dla rodziców – przede wszystkim finansowe. Często już na początku roku czekają wydatki związane z organizacją wycieczek szkolnych dla uczniów oraz konieczność skompletowania tak zwanej wyprawki, czyli wszystkich najważniejszych przyborów niezbędnych na lekcjach. Na szczęście obecnie jest łatwej niż kiedyś, ponieważ  wielu rodziców nie musi ponosić już kosztów zakupu podręczników szkolnych, które funduje ministerstwo. Poza tym można liczyć na dofinansowanie do szkolnych wydatków. Przedstawiamy najważniejsze elementy składające się na szkolną wyprawkę i polecamy, co warto kupić i dlaczego.

Jaki plecak do szkoły?

Plecak to jeden z najważniejszych elementów wyprawki. Dzieci przywiązują ogromną wagę do ich wyglądu i rywalizują ze sobą, kto będzie miał bardziej modny. Oczywiście, wzór ma znaczenie, dlatego przy wyborze zawsze zdanie dziecka powinno mieć kluczowe znaczenie, niemniej dobrze jest zwrócić uwagę na wiele praktycznych elementów mających wpływ na codzienne użytkowanie. Stosunkowo łatwo można ocenić jakość wykonania – trwałość materiałów, wytrzymałość suwaka itd. Dobrze jest zwrócić uwagę także na ergonomię. Plecak oczywiście powinien być lekki, aby nie obciążać za bardzo kręgosłupa, ale to nie wszystko. Równie ważne jest odpowiednie wyważenie, właściwa długość i - przede wszystkim - szerokość szelek, a także usztywnienie. Z myślą o konkretnych zastosowaniach dobrze jest od razu spojrzeć na liczbę i umiejscowienie dodatkowych kieszeni. Zawsze mile widziane są dodatkowe przegrody na wodę czy drugie śniadanie, kieszeń na telefon albo słuchawki, elementy odblaskowe. Ostatnio coraz popularniejszą alternatywną dla tradycyjnego plecaka stają się modele z kółkami i wyciąganą rączką, które można ciągnąć za sobą, analogicznie do podróżnej walizki. Najlepszy przykład takiego rozwiązania to plecak HAMA Trolley Bolton All Out.

Przybory szkolne

Szkolne przybory to nie tylko zbiór przedmiotów, które przydadzą się tylko na lekcji plastyki albo techniki. Nie można zapominać także o wykorzystaniu wielu akcesoriów do skuteczniejszego robienia notatek, pracy na lekcji geometrii czy zastosowań już poza szkołą. Najważniejszym elementem wśród przyborów  jest oczywiście długopis, a właściwie zestaw kilku długopisów, bo te przecież bez przerwy się gubią. Ciekawą alternatywę stanowi natomiast wymazywalny długopis kulkowy. W tym przypadku, razem z długopisem dostajemy gumkę do wycierania tekstu na końcu obudowy. Następne przedmioty, których nie może zabraknąć, to zestaw flamastrów oraz kredki ołówkowe, a także ołówki różnej grubości, gumka i temperówka. Uczniowie starszych klas będę potrzebowali także odpowiedniego kompletu przyborów na lekcje geometrii: linijki, ekierki, kątomierza, cyrkla. Dla młodszych - niezbędny będzie papier kolorowy, nożyczki, farby, a często też blok techniczny.

Zeszyty do szkoły – ile i jakie?

Zakup zeszytów może być naprawdę poważnym wydatkiem w wyprawce szkolnej, zwłaszcza, jeśli dziecko zdecyduje się na te grubsze i dodatkowo w twardej oprawie. Licealiści często od zeszytów w standardowym formacie A5 wolą większe zeszyty A4, ponieważ łatwiej robić w nich notatki i potem je kserować. Do każdego przedmiotu potrzebny będzie osobny zeszyt, ale warto już na start zaopatrzyć się w jakiś zapas, bo zeszyty szybko się kończą albo gubią. Czy warto decydować się na grubsze zeszyty ponieważ starczają na dłużej? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Jest to oczywiście pewna zaleta, niemniej 200-300 kartkowe bruliony są po prostu ciężkie, więc noszenie ich codziennie bez potrzeby jest raczej niepotrzebnym obciążeniem.

Oprócz samych zeszytów warto kupić naklejane etykiety, dzięki którym każdy zeszyt będzie odpowiednio podpisany. Książki i dobrze jest także zabezpieczyć przed zniszczeniem, kupując odpowiednie okładki na książki. 

Gdzie trzymać przybory szkolne?

Mówi się, że porządek w głowie idzie w parze z porządkiem na biurku. Natomiast bałagan skutecznie odwraca uwagę i dekoncentruje. Z tego powodu należy dbać o to, żeby w miejscu do nauki w pokoju dziecka nie znajdowały się zbędne przedmioty. Natomiast te, który są pożądane, należy w odpowiedni sposób posegregować tak, aby wszystko można było łatwo znaleźć. Zamknięcie niektórych rzeczy, nieużywanych na co dzień, w szafce lub szufladzie biurka jest oczywiście pewnym pomysłem, niemniej czasem zapominamy o tym, co mogliśmy tam włożyć i kiedy. Dlatego lepiej trzymać większość przyborów na widoku, ale  zadbać, by były one odpowiednio posegregowane. Bardzo pomaga w tym przybornik na biurko. Nowoczesne modele są dostosowane do aktualnych potrzeb, więc znajdzie się tam miejsce nie tylko na długopisy, spinacze i zszywki, ale także stojak na smartfona. Inny przydatny gadżet, który warto mieć na biurku, to z pewnością temperówka elektryczna.  Prosty mechanizm pozwala idealnie naostrzyć ołówki czy kredki ołówkowe przy jednoczesnym zachowaniu czystości, ponieważ ścinki lądują w specjalnym pojemniku.

Piórnik do szkoły - z wyposażeniem czy bez?

Najważniejsze przybory do wykorzystania podczas lekcji w szkole zabiera się oczywiście w piórniku. Podobnie jak w przypadku plecaków, dzieci bardzo często chcą co roku nowy piórnik i rodzice są niejako zmuszeni, żeby tym oczekiwaniom sprostać. Zwłaszcza, jeśli na piórniku musi koniecznie pojawić się ulubiony piłkarz, piosenkarek czy bohater ulubionego filmu czy serialu. Piórniki sprzedawane są albo puste, albo od razu z załączonym wyposażeniem. Która opcja jest bardziej opłacalna? Trudno przesądzić jednoznacznie. Tutaj trzeba patrzeć bardzo indywidualnie, analizując dostępne na rynku modele. Każde dziecko ma swoje preferencje, trzeba zatem ocenić, na ile taki standardowy zestaw wyposażenia mu odpowiada. Niektóre dzieci zadowoli, inne wolą samodzielnie wybierać absolutnie każdy element wyprawki, więc narzucenie im z góry zestawu może nie spotkać się z entuzjazmem. Pozornie piórnik szkolny z wyposażeniem może wydawać się drogi, jednak myśląc w ten sposób, możemy nie mieć racji. Czasami wyposażenie piórnika kupowane osobno wychodzi znacznie drożej, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Nie zapomnij o stroju na WF!

Szkole lekcje nie odbywają się jedynie w klasach. Dla niektórych dzieci (zwłaszcza chłopców) największą atrakcją jest przecież sala gimnastyczna albo boisko szkolne. Uczniowie z klas sportowych na pewno zapragną mieć nowe buty do piłki nożnej, tak samo jak nowy plecak czy piórnik. Markowe stroje sportowe mogą kosztować naprawdę duże pieniądze, a często w kontekście szkoły zupełnie o tym zapominamy. Im dziecko młodsze, tym zakupy bywają bardziej frustrujące, bo nie tylko buty niszczą się od używania, ale dodatkowo stopa rośnie na tyle szybko, że często już w trakcie sezonu stają się za małe.

We wrześniu rodzice nie mają łatwego życia. Pomijając już koszty, samo chodzenie po sklepach w celu znalezienia wszystkich potrzebnych rzeczy to już duże i czasochłonne wyzwanie. Na szczęście można zaoszczędzić nieco czasu, kupując większość rzeczy online.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel