Szykowanie domowych przetworów – jak się do tego zabrać?

Tworzenie domowych przetworów, to coś więcej, niż oryginalne hobby. Odrobina kreatywności kuchni sprawi, że jemy nie tylko bardzo różnorodnie, smacznie i zdrowo, ale także oszczędnie. Wiadomo, że wiele owoców i warzyw sezonowych możemy kupić latem bardzo tanio, aby w zimie korzystać z gotowych dań, dodatków lub półproduktów. Poza tym, tworząc własne sosy, przeciery albo dżem, możemy doprawić wszystko po swojemu oraz mamy pewność, że w produkcie nie znajdą się żadne niebezpieczne dla zdrowia konserwanty. Te wszystkie powody przekonują do próbowania swoich sił z przetworami. Na rynku można znaleźć wiele książek kucharskich lub korzystać z informacji na blogach kulinarnych, niemniej najlepiej jest zacząć od skompletowania właściwego sprzętu, który będzie niezbędny do rozpoczęcia swojej przygody z przetworami. W artykule wyjaśniamy, co może się przydać na start!

Suszenie produktów

Suszenie na słońcu już od zarania dziejów uchodziło za jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów konserwacji żywności. I tak jest po dzień dzisiejszy! Na szczęście, rozwój technologiczny sprawił, że mamy do tego wyspecjalizowane urządzenia, dzięki czemu można to robić szybciej i sprawniej. Jeśli nie planujemy dodatkowych inwestycji, to chcąc wykorzystać sprzęt znajdujący się w każdej kuchni, możemy użyć po prostu zwykłego piekarnika. Często piekarnik bywa wykorzystywany do suszenia grzybów, ale również warzyw czy owoców. W niskiej temperaturze można wysuszyć produkty w czasie od kilku do kilkunastu godzin. Jest to wprawdzie dość skuteczne rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że nie zamierzamy w tym samym czasie na przykład piec ciasta albo obiadu na kolejny dzień.

Jeśli piekarnik ma być wolny, lepiej skorzystać z profesjonalnej suszarki do grzybów i owoców. Suszarki spożywcze to proste i niedrogie urządzenia, a przy tym - dzięki specjalnej konstrukcji, potrafią pracować bardzo efektywnie. Produkty do suszenia umieszcza się w specjalnych sitach, których liczba i wielkość mogą się różnić w zależności od wybranego modelu. Co jeszcze różni suszarki? Na pewno moc, zakres regulacji temperatury oraz trwałość materiałów, z jakich są wykonywane. Z pomocą suszarki przygotowujmy chociażby doskonałe suszone pomidory, owoce stanowiące ciekawy dodatek i urozmaicenie wielu potraw. Z powodzeniem można także suszyć zioła.

Należy pamiętać o tym, że wysuszenie dużej ilości warzyw, owoców albo innych produktów (ryby, mięso) wymaga odpowiedniego rozdrobnienia produktów. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Krojenie na plasterki może odbywać się ręcznie, ale to sposób nie tylko czasochłonny, ale także mało precyzyjny. A grubość plastrów może mieć naprawdę kluczowe znaczenie. Dlaczego? W przypadku suszenia w dużej temperaturze, cienkie plastry mogą być za suche, natomiast grube - wciąż jeszcze miękkie w środku. Aby nie mieć takich problemów, najlepiej jest zaopatrzyć się w szatkownicę albo rozdrabniacz do warzyw. Wiadomo, że taki sprzęt pozwoli także szybko przygotować chociażby produkty do sałatki.

Sosy, przeciery, konfitury

Jeśli na potrzeby przepisu produkt powinien być zmiksowany, na pewno w odpowiednim przygotowaniu pomorze odpowiedni robot kuchenny. W tym miejscu szczególnie warto wskazać roboty z misą, które umożliwiają przerabianie produktów przy zachowaniu czystości wokół siebie. O ile pracując blenderem mamy szansę pobrudzić całą kuchnię, tak w przypadku robota z misą, to raczej niemożliwe. Czym powinien charakteryzować się robot idealny? Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, to na pewno warto zwrócić uwagę przede wszystkim na moc urządzenia. Kolejny istotny fakt, to pojemność misy roboczej. Wreszcie, trzecia, ogromnie ważna sprawa, to liczba wymiennych końcówek i przystawek decydująca o tym, jak wiele funkcji posiada robot. Najczęstsze funkcje, oprócz krojenia, siekania i rozdrabniania, to te związane z pieczeniem ciast – przede wszystkim ugniatanie oraz ubijanie piany. Im więcej funkcji i wymiennych elementów, tym więcej przestrzeni będzie potrzeba do przechowania urządzenia razem z akcesoriami. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, gdy jesteśmy właścicielami niewielkiej kuchni i nawet bez tego z trudem mieścimy wszystkie przedmioty. Dzięki wykorzystaniu robotów kuchennych z łatwością przyrządzimy każdy sos, a także domowy keczup czy majonez.

Co jeszcze przyda się do przygotowania przetworów?

Nie powinniśmy nawet na chwilę zapominać o tym, że odpowiednie konserwowanie potraw nie ogranicza się do zakupu urządzenia, które będzie to za robić za nas. Sprzęt elektroniczny to ważna pomoc, znacznie skracająca zresztą czas pracy, ale to jeszcze nie wszystko. Powinniśmy pamiętać także o zaopatrzeniu się w odpowiednie zioła i przyprawy, ale także liczne słoiki czy butelki, w których będą przechowywane gotowe produkty. W przypadku produktów, które należy gotować przez wiele godzin na małym ogniu, na pewno trzeba też uwzględnić odpowiednie garnki a także cedzaki, durszlaki i sitka.

Dla kogo przetwory?

Przetworzone danie własnej produkcji to dobra propozycja praktycznie dla każdego. Przeciery i musy, ze względu na swoją konsystencję, będą idealną przegryzką dla najmłodszych dzieci. I z tego samego powodu, ten sam wybór potwierdzą także najstarsi. Własne przetwory to także bardzo pewne rozwiązanie dla wszystkich osób cierpiących na rozmaite alergie pokarmowe. Jeśli tworzymy własny produkt, zamiast kupować w słoiku gotowe dania, mamy absolutną pewność co do tego, jakie składniki zostały użyte, takie domowe potrawy są zarazem najbardziej zdrowe i bezpieczne.

Na pewno bez przetworów nie poznalibyśmy smaku wielu ciekawych potraw, jak grzyby w occie, ogórki kiszone czy ogórki małosolne. Co ważne, możemy nie tylko te ulubione smaki odtwarzać, ale także rozwijać i udoskonalać według własnego gustu. Na początku swojej przygody z przetworami, najlepiej korzystać z gotowych przepisów oraz mieszanek przypraw, z czasem możemy sami eksperymentować i robić coś po swojemu.

Własne dania, tworzone w domu, mogą stać się także okazją do zabawy i nauki w wielopokoleniowym gronie. Z pewnością młodsi domownicy wiele mogą się nauczyć od rodziców i tym bardziej od dziadków. A dla dzieci tworzenie słoików z przetworami i ich staranne opisywanie to na pewno doskonała zabawa, znacznie lepsza niż telewizja albo smartfon. Rozwój domowej spiżarni przyniesie zatem korzyści dla wszystkich. Najlepiej zacząć kompletowanie wszystkich niezbędnych rzeczy – im szybciej, tym lepiej.

Tagi

powrót