Tani i dobry smartfon - jak wybrać najlepszy? Poradnik

Zastanawiasz się nad zakupem smartfonu, ale dysponujesz niewielkim budżetem? Myślisz, że określenia tani i dobry wzajemnie się wykluczają? Nic bardziej błędnego. Pomimo, że wybór tego rodzaju urządzeń jest ogromny, a platform mobilnych jest kilka, zakup niedrogiego, wytrzymałego i funkcjonalnego telefonu, jest prostszy niż myślisz. Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, że nie trzeba wydawać majątku, by być w posiadaniu urządzenia, które spełni twoje oczekiwania.Jak zaoszczędzić?


Na zakup taniego urządzenia mobilnego decydują się najczęściej osoby, które do tej pory korzystały z klasycznego telefonu komórkowego oraz nie potrzebują korzystać ze skomplikowanych funkcji sprzętu, który jest technologicznie zaawansowany. Najliczniejszą grupą docelową technologii mobilnych są osoby w przedziale wiekowym od 25 do 45 lat. Jednak potencjalnymi użytkownikami urządzeń z uproszczonym interfejsem oraz mniejszą liczbą dodatkowych udogodnień, są również seniorzy i dzieci.

Na wysokie koszty smartfonów, wpływ mają przede wszystkim szybki procesor oraz multimedialne dodatki. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z rozbudowanych funkcji, postaw na prostotę i funkcjonalność. Telefon budżetowy nie spełni najwyższych kryteriów, jednak z powodzeniem odpowie na podstawowe potrzeby użytkownika. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu, warto zastanowić się, do jakich celów będziesz go używać.

Jeżeli chcesz dokonać zakupu taniego urządzenia mobilnego, masz do wyboru dwie możliwości - wybrać model od mniej znanego producenta lub zakupić telefon z drugiej ręki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że konkurencja na rynku smartfonów jest bardzo duża. Istnieje nawet kilka polskich firm, które mają w swojej ofercie całkiem przyzwoite modele, za relatywnie niewielkie pieniądze. Smartfony budżetowe są produkowane m.in. przez marki: Nokia, Overmax, Prestigo, GoClever, Alcatel, czy LG.


Technologia urządzeń mobilnych


Technologia mobilna jest elementem codziennego życia i usprawnia procesy komunikacyjne, dzięki czemu użytkownicy smartfonów mają dostęp do informacji niezależnie od miejsca i czasu. Producenci tego rodzaju sprzętu, co roku zwiększają parametry oferowanych przez siebie urządzeń, jak chociażby moc obliczeniową, przepustowość przesyłu, czy jakość wbudowanych aparatów cyfrowych. Nowoczesne smartfony dorównują komfortem użytkowania zarówno komputerom stacjonarnym, jak i laptopom - za ich pośrednictwem można nie tylko korzystać z gier czy nawigacji GPS, ale także sprawdzać maile, edytować dokumenty, surfować po sieci oraz komunikować się ze światem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Technologię mobilną charakteryzuje:

- przenośny charakter urządzeń (niewielka waga oraz wymiary);
- intuicyjna obsługa (przejrzysty interfejs i aplikacje);
- stała łączność z Internetem (dostęp do kluczowych informacji bez względu na czas i miejsce);
- konwergencja (połączenie funkcji kilku urządzeń w jednym, jak np. odtwarzacza muzyki, klienta poczty elektronicznej, aparatu fotograficznego itp.).

Smartfony umożliwiają szybki dostęp do informacji, ale także wspomagają użytkownika w obszarach takich, jak rozrywka, zakupy, czy odnalezienie trasy przejazdu. Przed wyborem konkretnego modelu dobrze jest sprawdzić, jak dany telefon trzyma się w dłoni oraz czy wygodnie się go obsługuje, zarówno w trakcie rozmowy, jak i pisania wiadomości tekstowych. Podczas zakupów warto też wrócić uwagę, czy dany model dysponuje modułem Wi-Fi oraz ładowarką, która bazuje na łączu micro USB.

Rodzaje systemów mobilnych


Większość smartfonów działa na systemie Android. Wyjątkiem są iPhony, które mają własny system operacyjny oraz Lumie, pracujące na systemie Microsoft Windows Phone. Każdy z nich oferuje kilkaset tysięcy aplikacji, które - w większości - można pobrać online za darmo.

Android

Android to najpopularniejsze oprogramowanie na świecie, rozwijane przez koncern Google. Jest darmowy, ma system otwarty i działa na dowolnej konfiguracji sprzętowej, nawet tej najmniej rozbudowanej. Jest to idealny wybór dla osób, które chcą mieć dużą możliwość personalizacji. Warto zaznaczyć, że nieumiejętne tworzenie aplikacji na Androida może przyczynić się do obniżenia czasu pracy na baterii oraz pogorszenia komfortu użytkowania smartfonu.

IOS

System iOS jest instalowany jedynie na urządzeniach marki Apple - działa szybko i bez opóźnień, zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, jednak daje małe możliwości zaawansowanej konfiguracji. Dzięki temu, że platforma iOS jest przystosowana do działania na konkretnym urządzeniu, system jest niezawodny i działa wyjątkowo płynnie. Poleca się go osobom, które są powiązane z ekosystemem firmy oraz wszystkim tym, którym zależy na bezpiecznym użytkowaniu telefonu.Windows Phone


Windows Phone jest najpłynniej działającym oprogramowaniem mobilnym na rynku i posiada niezwykle prosty w obsłudze interfejs, złożony z kafelków. Charakteryzuje się wyższym stopniem bezpieczeństwa, w porównaniu do Androida, jednak do jego wad należy mniejsza baza aplikacji mobilnych. Niemniej jednak, liczba aplikacji w Windows Phone Store jest coraz większa, a te, które są najbardziej popularne, można zamienić aplikacjami alternatywnymi. Środowisko Microsoft daje gwarancję bezproblemowej obsługi nawet w najtańszym urządzeniu. Jest polecane osobom, które cenią sobie szybką pracę systemu oraz intuicyjną obsługę.


Parametry


Do najważniejszych parametrów smartfonów należą: procesor, pamięć RAM, pojemność dyskowa, przekątna i rozdzielczość ekranu, pojemność baterii oraz waga i rozmiar. Poniżej możesz zapoznać się z ich krótką charakterystyką.

Procesor

Procesor ma znaczenie przy obsłudze multimediów oraz korzystania z przeglądarki internetowej. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym sprawniej działające urządzenie. Na rynku spotyka się smartfony z procesorami o częstotliwości taktowania co najmniej 1 GHz. Standardowo, producenci wyposażają smartfony w procesory dwurdzeniowe, bardziej zaawansowana modele mają procesory czterordzeniowe.

Pamięć RAM

Minimalna pamięć RAM wynosi 512 MB. Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku jakości procesora - im wyższa wartość, tym sprawniejsza praca urządzenia.

Pojemność dyskowa

W smartfonach korzysta się z pamięci typu Flash. Od jej wielkości zależy ilość informacji oraz danych, którą da się zapisać w urządzeniu. Nowoczesne urządzenia są wyposażane w pamięć 512 MB, natomiast modele z najwyższej półki mogą mieć nawet od 2 do 64 GB. Warto zaznaczyć, że większość smartfonów daje możliwość rozbudowania pamięci za pomocą karty micro SD.

Przekątna i rozdzielczość ekranu

Przy wyborze smartfonu, kluczową rolę odgrywa ekran. Rozróżnia się dwie technologie jego wykonania:

- IPS (In-Plane Switching)- telefony z tego typu ekranem charakteryzują się dobrymi kątami widzenia oraz wysoką ostrością obrazu;

- AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode)- umożliwia korzystanie z ekranu bez jego podświetlenia oraz powoduje, że smartfon jest cieńszy.

Aby swobodnie przeglądać sieć, oglądać pliki wideo lub grać w gry, absolutnym minimum jest wyświetlacz o minimalnej przekątnej od 3,5 do 5 cali. Nie mniej istotna jest liczba pikseli. Wystarczające odwzorowanie szczegółów zapewnia już rozdzielczość 640x480 px, choć w standardowych modelach występuje rozdzielczość 640x960 px lub wyższa. Dodatkowym udogodnieniem jest wyposażenie ekranu w warstwę ochronną, która chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Będziesz używał smartfonu do wykonywania połączeń oraz pisania wiadomości tekstowych? Wybierz model o mniejszych rozmiarach. Jeżeli planujesz korzystać z telefonu również na potrzeby pracy czy rozrywki, optymalny będzie model z przekątną, która wynosi ok. 5 cali. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że im większa przekątna ekranu, tym większe zużycie energii.

Technologia dotykowa

Ze względu na rodzaj zastosowanej technologii dotykowej, wyróżnia się ekrany:

- pojemnościowe - zbudowane z dwóch warstw, rozdzielonych izolatorem, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne. Zetknięcie palca z ekranem powoduje zmianę pola elektrycznego, co umożliwia urządzeniu rozpoznanie miejsca, w którym nastąpiło dotknięcie;

- oporowe - działają na zasadzie nacisku, który powoduje zbliżenie do siebie dwóch warstw przewodzących, wywołujących zmianę rezystancji (oporu elektrycznego). Tego rodzaju ekrany są stosowane coraz rzadziej i obsługuje się przy pomocy tzw. rysika;

- optyczne - posiadają niewidoczną siatkę z promieni podczerwonych, która jest umieszczona nad ekranem. Dotknięcie ekranu blokuje wiązki promieni, co umożliwia określenie współrzędnych konkretnego miejsca na wyświetlaczu. Tego rodzaju ekrany charakteryzuje wysoki stopień czułości oraz niewrażliwość na zakłócenia elektryczne. Można je obsługiwać w rękawiczkach.

Pojemność baterii

Jest określana w miliamperogodzinach (mAh). Najczęściej mieści się w przedziale 1200-1900 mAh. Jeżeli zamierzasz w pełni korzystać z możliwości, jakie daje smartfon, musisz liczyć się z codziennym doładowywaniem urządzenia. Jednym ze sposobów na wydłużenie żywotność baterii, jest przełączanie się na sieć 2G, wyłączanie GPS oraz aplikacji, które działają w tle. Kilkudniowe działanie urządzenia na jednym ładowaniu umożliwiają baterie o podwyższonej pojemności, jednak za tego rodzaju udogodnienie trzeba sporo zapłacić.

Waga i rozmiar

Waga smartfonów wynosi najczęściej ok. 120-160 gramów. Niewielki rozmiar gwarantuje wygodne ułożenie w dłoni oraz schowanie urządzenia np. w kieszeni spodni lub marynarki.

Kanały komunikacyjne


Smartfony umożliwiają interaktywną formę komunikacji i w coraz większym stopniu skłaniają użytkowników do korzystania z ich dobrodziejstw. Przenikanie się światów - rzeczywistego i wirtualnego, wywiera istotny wpływ na przeobrażenia w dzisiejszej komunikacji. Wszystko wskazuje na to, że rozwój technologii mobilnych jeszcze długo nie wyczerpie swojego potencjału.

Smartfony mogą obsługiwać kilka standardów komunikacyjnych:

GSM - jest najpopularniejszym standardem przesyłu danych (głosowych, tekstowych, multimedialnych);

3G - telefonia cyfrowa trzeciej generacji - zapewnia bezprzewodowe przesyłanie danych drogą radiową oraz dostęp do sieci z prędkością co najmniej 200kbit/s. Umożliwia korzystanie z klienta poczty elektronicznej, przeglądanie stron internetowych oraz pobieranie niewielkich plików i aplikacji;

4G - telefonia cyfrowa czwartej generacji - gwarantuje szybki, bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz umożliwia przesył dużej ilości danych, co przekłada się na swobodne korzystanie z zasobów sieci, jak np. oglądanie telewizji internetowej (streaming online), przeglądanie serwisu Youtube itp.;

Bluetooth - umożliwia komunikację z innymi urządzeniami oraz bezprzewodowy przesył danych przy niewielkich odległościach; Przykładowe transfery Bluetooth:

- 2.0 - 3.1 Mb/s
- 3.0 HS - 24 Mb/s
- 3.1 HS - 40 Mb/s
- 4.0 LE - 200 kB/s

Wi-Fi - zapewnia korzystanie z szerokopasmowej i bezprzewodowej sieci w dowolnym miejscu – w hotspotach, domu, biurze, na mieście. Standardem jest obecnie 802. 11n., który może pracować w paśmie 2,4 GHz lub 5 GHz.

NFC (Near Field Communication) - najnowszy moduł, który odpowiada za krótkozasięgowy przesył danych pomiędzy urządzeniami. Dzięki niemu smartfon może zamienić się w wirtualny portfel. NFC umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległości nie większej niż 20 cm.


Multimedia


Obecne na rynku smartfony charakteryzują się prostokątnym kształtem, dużym ekranem sterowanym dotykiem, możliwością połączenia z Internetem (za pośrednictwem sieci komórkowej lub Wi-Fi) oraz wbudowanym aparatem cyfrowym/kamerą  (za rejestrację obrazu statycznego i wideo odpowiadają te same podzespoły). Coraz więcej modeli smartfonów jest wyposażonych w dwie kamery - przednią, którą wykorzystuje się do wideorozmów oraz tzw. "selfie" oraz tylną (z lepszymi parametrami), służącą do robienia zdjęć oraz rejestracji wideo.

Aparat fotograficzny - smartfony są wyposażane z coraz lepsze aparaty cyfrowe, dzięki którym można wykonywać coraz wyższej jakości zdjęcia. Rozdzielczość dobrego aparatu powinna wynosić przynajmniej 5 mln pikseli.

Kamera wideo - umożliwia rejestrację obrazu z dźwiękiem. Standardem jest zapis w rozdzielczości 480 pikseli. Modele bardziej zaawansowane technologicznie, pozwalają na robienie zdjęć oraz nagrywanie wideo w technologii 3D, które daje wrażenie trójwymiarowości.

Odtwarzacz audio i wideo - umożliwia słuchanie muzyki i oglądanie filmów. Większość smartfonów jest wyposażona w tego typu odtwarzacz, co nie wyklucza możliwości zainstalowania dodatkowych programów do odtwarzania wszelkich formatów audio i wideo.

GPS (Global Positioning System) - najnowocześniejszy z satelitarnych systemów nawigacyjnych. Producenci oferują dostęp do usług nawigacyjnych Google lub rozbudowane nawigacje off-line, które nie wymagają stałej łączności z Internetem oraz dodatkowych opłat, związanych z transmisją danych.

Producenci wyposażają smartfony także w szereg dodatkowych funkcji, jak chociażby akcelerometr i kompas cyfrowy (czujniki ruchu), czujnik zbliżeniowy (blokuje funkcje ekranu dotykowego podczas rozmowy) oświetlenia (optymalne gospodarowanie energią), czy nawigacja głosowa (sterowanie głosowe niektórymi funkcjami).

Na funkcjonalność smartfonów wpływa także wyposażenie w złącza:

Micro USB - pełni funkcję zarówno ładowarki, jak i złącza, poprzez które urządzenie może być podłączone z komputerem PC;

Jack 3,5 mm - złącze słuchawkowe;

HDMI - umożliwia podłączenie telefonu do telewizora lub monitora; występuje jedynie w najnowocześniejszych smartfonach.

Przedziały cenowe


Decydując się na zakup smartfona z najniższej półki cenowej, nie da się uniknąć kompromisów, które wynikają z niskiej ceny za urządzenie. Tego rodzaju sprzęt może rozczarować użytkownika ze względu na słaby procesor, akumulator oraz aparat, brak portu pamięci, starą wersję systemu, czy niskie parametry ekranu. Jakość poszczególnych parametrów jest uzależniona od ceny.

Do 300 zł

Do niedawna, zakup nowego smartfonu za kwotę ok. 300 zł był niemożliwy. Jednak urządzenia elektroniczne dość szybko tanieją, a producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom użytkowników i wprowadzają produkty o zróżnicowanym przedziale cenowym. Rynek oferuje modele mniej znanych producentów lub starsze modele wiodących marek, oparte głównie na systemie Android. Smartfony w tej cenie posiadają duży wyświetlacz IPS o dobrej rozdzielczości, dwurdzeniowy procesor, 512 MB pamięci RAM oraz aparat 2 Mpix.

Do 400 zł

Smartfony z tego przedziału cenowego, są dostępne zarówno z oprogramowaniem Windows Phone 8, jak i systemem Android. Urządzenia mobilne do 400 zł mają co najmniej 4-calowy wyświetlacz IPS, pamięć RAM o pojemności 512 MB oraz aparat 5 Mpix, którym można wykonać zdjęcia całkiem dobrej jakości. Niektóre modele mają możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej przez kartę micro SD.

Do 500 zł

Jeszcze przed kilkoma laty, smartfon w tej cenie oferował ograniczone możliwości. Obecnie, modele do 500 zł z powodzeniem umożliwiają wygodne korzystanie z zasobów Internetu, odbieranie maili, czy granie w wymagające gry. Powyższy budżet pozwala na zakup smartfonów wiodących marek, jak chociażby Nokia, Sony lub Samsung. Rynek oferuje urządzenia z ekranami AMOLED/IPS o przekątnej od 3,2 do nawet 6 cali, dwurdzeniowym procesorem, 4 GB wbudowanej pamięci oraz 512 MB pamięci RAM.

Do 600 zł

Do sumy 600 zł, można kupić wiele nowoczesnych modeli z Androidem lub systemem WP8. Urządzenia z tego przedziału cenowego są wyposażone w wyświetlacz IPS i dwurdzeniowy procesor. Smartfony z WP8 mają zazwyczaj 8 GB pamięci oraz 512 MB RAM, z Androidem - 4 GB pamięci wbudowanej oraz do 1 GB pamięci RAM. Ciekawym udogodnieniem są modele Dual SIM, które umożliwiają obsługiwanie dwóch numerów (dwóch kart SIM) w jednym urządzeniu mobilnym. Za taką kwotę, parametry urządzenia oraz wbudowane funkcje dodatkowe, powinny zadowolić każdego użytkownika.

Podsumowanie


Od urządzeń mobilnych oczekuje się coraz więcej, jednak mnogość ich różnorodnych funkcji nie jest niezastąpiona. Zdjęcia można wykonać  aparatem cyfrowym lub lustrzanką, a pozostałe czynności smartfonu zdecydowanie lepiej wykona laptop lub tradycyjny PC. Jeżeli nie należysz do grona miłośników nowoczesnych technologii, a telefonu potrzebujesz głównie do dzwonienia oraz wysyłania wiadomości tekstowych, urządzenie z najniższej półki cenowej z pewnością spełni twoje oczekiwania, a przy okazji zaskoczy cię dodatkowymi możliwościami.

Zakupu upatrzonego telefonu możesz dokonać w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Pamiętaj, że najbardziej korzystny jest zakup urządzenia w wolnej sprzedaży. Jeżeli chcesz znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę, skorzystaj z porównywarek cenowych, które są dostępne w sieci.

powrót