Jaki robot sprzątający kupić? Ranking odkurzaczy automatycznych

Odpowiedzią na brak czasu na odkurzanie są roboty sprzątające. Jaki kupić? Ranking odkurzaczy automatycznych pomoże w wybraniu idealnego sprzętu do automatycznego czyszczenia rozmaitych powierzchni – bez wysiłku oraz tracenia siły i energii – to proste!


Dlaczego akurat robot sprzątający?


Automatyczne roboty sprzątające cieszą się coraz większą popularnością. Zwiększyła się także liczba producentów oferujących podobne rozwiązania, przez co ceny spadają, a produkty tego typu stają się coraz łatwiej dostępne. Obecnie można już kupić wiele robotów odkurzaczy za mniej niż 1500 zł. Jaki model warto wybrać w takim przedziale cenowym? Przedstawiamy nasz ranking odkurzaczy automatycznych.


Zanim jednak zastanowimy się, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, warto jeszcze uświadomić sobie, jakie mamy alternatywy. Dysponując porównywalnym budżetem, można kupić bardzo dobrej klasy odkurzacz tradycyjny (z workiem lub bez) albo odkurzacz pionowy o dużej mocy. Czy na pewno robot sprzątający będzie optymalnym rozwiązaniem? Na pewno tak, ale pod dwoma warunkami. Robot sprawdzi się idealnie w sytuacji, gdy nie lubimy sprzątać oraz gdy mamy naprawdę dużą powierzchnię. Ręczne odkurzanie czy mopowanie jednorodzinnego domu czy dwupoziomowego mieszkania to przecież ciężka fizyczna praca i strata czasu! Robot ten problem rozwiąże, dzięki automatyzacji procesu sprzątania.


Najlepszy robot sprzątający - jaki wybrać?

Jakie cechy powinien mieć najlepszy robot sprzątający?


Obecnie roboty sprzątające mogą uchodzić za bardzo zestandaryzowane urządzenia. Wyglądają bardzo podobnie i działają na tej samej zasadzie. Kluczem do poprawnego działania jest sposób poruszania się po powierzchni z wykorzystaniem czujników tak, aby odkurzacz omijał przeszkody, nie spadał ze schodów. Najlepiej, żeby jeszcze sam wracał do stacji dokującej, aby się załadować. W czym zatem tkwią różnice?


Patrząc na specyfikację robotów, warto uwzględnić przede wszystkim ich rodzaj ze względu na funkcję. W ofercie można znaleźć:


  • roboty odkurzające,
  • roboty mopujące,
  • urządzenia łączące obie te funkcje.


Zagłębiając się dalej w szczegóły techniczne, powinniśmy patrzyć także na:


  • maksymalny czas pracy i czas ładowania baterii,
  • rodzaj zastosowanych filtrów (zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami),
  • możliwość obsługi zdalnej za pomocą aplikacji,
  • możliwość zaprogramowania harmonogramu sprzątania,
  • pojemność zbiornika na kurz,
  • liczbę dostępnych programów do sprzątania.


Wiemy już, jakie kryteria powinien spełniać taki sprzęt. Pora zobaczyć ranking odkurzaczy automatycznych do 1500 zł.

Najlepszy robot sprzątający - jaki wybrać?


Ranking odkurzaczy automatycznych do 1500 zł – 2021


Robot odkurzający iROBOT Roomba 604

iROBOT Roomba 604 musiał znaleźć się w tym zestawieniu. Jest to jeden z tańszych modeli od iRobot. Robot pracuje według harmonogramu i można go bezpiecznie używać także w pobliżu schodów i w pomieszczeniach wielopoziomowych. Dzięki odpowiednim czujnikom wykrywa różnice wysokości i uskoki, więc nigdy nie spadnie. Filtr AeroVac usuwa z powietrza nie tylko kurz, ale również alergeny. Potrafi wjechać pod meble, sprząta wzdłuż krawędzi. Przy pomocy optycznych i akustycznych czujników odnajduje miejsca bardziej zabrudzone i koncentruje pracę na ich dokładnym wysprzątaniu. Na jednym ładowaniu pracuje około 60 minut, ale po rozładowaniu baterii samodzielnie wraca do stacji dokującej.


Robot odkurzający iROBOT Roomba 697

3-stopniowy systemem sprzątania sprawia, że Roomba 697 to prawdziwy poskramiacz brudu. Głowica czyszcząca z automatyczną regulacją, dostosowuje się do sprzątanej powierzchni, aby utrzymać dwie szczotki główne w bliskim kontakcie z różnymi powierzchniami, ściśle przylegając zarówno do twardych podłóg, jak i dywanów. Robot wjeżdża pod meble i sprząta dookoła nich, wzdłuż krawędzi, pod firankami, wykrywając miejsca szczególnie zabrudzone, unikając schodów i przepaści, pokonując przeszkody z luźnych przewodów. Ponadto aplikacja podpowiada, kiedy dom potrzebuje częstszego sprzątania np. w okresie linienia zwierząt czy w sezonie alergicznym.


Robot odkurzający ROBOJET Air AH-157

To bardzo uniwersalny sprzęt, zapewniający kompleksowe sprzątanie mieszkania – nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu odkurzaczy automatycznych. Za dokładne czyszczenie w tym modelu odpowiada system, na który składają się dwie szczotki boczne, szczotka główna, turbina, lampa UV oraz mop z pojemnikiem na wodę. RoboJet posiada te same czujniki co iRobot – widzi przeszkody, różnice wysokości, a także poziom zabrudzenia na poszczególnych obszarach. Wielką zaletą jest możliwość zarządzania jego pracą z poziomu aplikacji mobilnej. RoboJet ma także funkcję wirtualnej ściany, charakterystyczną dla zaawansowanych modeli. Dzięki wirtualnej ścianie możemy ograniczyć obszar sprzątania do wybranego pomieszczenia albo jego części. Oczyszczenie powierzchni z alergenów umożliwia zastosowanie filtrów HEPA. Urządzenie jest tanie w eksploatacji i bezawaryjne. Posiada także w zestawie zapasowy filtr oraz dodatkowe szczotki na wypadek, gdyby trzeba było je wymienić.

 

Robot odkurzający LENOVO E1-L

Ciekawa propozycja od producenta znanego przede wszystkim z laptopów czy tabletów. Dysponuje możliwością ustawienia harmonogramu sprzątania, jest kompatybilny z aplikacją do sterowania na smartfony i ma dużą siłę ssania.

 

Robot odkurzający MONEUAL MBOT 500

Bardzo dobry odkurzacz z antyalergicznymi filtrami Hepa. Ma bardzo dużą siłę ssania dzięki wentylatorowi, który generuje 1800 obrotów na minutę. Warto podkreślić także, że ten robot jest bardzo cichy. Poziom hałasu w standardowym trybie czyszczenia nie przekracza 50 dB, co wyróżnia go na tle konkurencji. Sprzątać będziemy, korzystając z 3 programów. W razie potrzeby zaplanujemy odkurzanie na konkretny dzień i godzinę, korzystając z harmonogramu.


Robot odkurzający iROBOT Roomba e5

Ten odkurzacz automatyczny z naszego rankingu to średnia półka cenowa od iRobot. E5 został wyposażony w 5 razy większą siłę ssania oraz podwójne gumowe szczotki do wszystkich powierzchni, które doskonale przylegają do podłogi, w tym paneli i dywanów. Właściciele czworonogów również mogą być spokojni – poradzi sobie nawet z sierścią. Pojemnik na kurz w tym modelu można być pod bieżącą wodą. Warto również wspomnieć o filtrze, który przechwytuje 99% pyłków, roztoczy i innych alergenów o rozmiarze zaledwie 10 mikronów.


Robot odkurzający VILEDA VR 302

Vileda to marka doskonale znana z produkcji sprzętów ułatwiających zachowanie czystości. Na rynku robotów sprzątających też radzi sobie całkiem nieźle. W porównaniu z konkurencją robot Vileda jest wprawdzie minimalnie głośniejszy, bo generuje hałas do 65 decybeli, ale poza tym ma wiele zalet. Na pewno satysfakcjonujący jest czas pracy, dochodzący do 90 minut na jednym ładowaniu, a także tempo działania, umożliwiające bardzo dokładne wyczyszczenie 4,5 metrów kwadratowych w ciągu minuty. Robot Vileda pracuje w ramach 3 programów i ma w zestawie pilota do zdalnego sterowania.


Robot odkurzający TEFAL Explorer Serie 60 RG7455

To robot odkurzający, który usunie brud i kurz ze wszystkich podłóg. Sterowany za pomocą aplikacji w telefonie. Urządzenie ma wysokość zaledwie 6 cm, dzięki czemu skutecznie posprząta nawet pod niskimi meblami. Aplikacja Tefal Robots umożliwia stworzenie tygodniowego harmonogramu pracy robota i wybranie odpowiedniego trybu pracy urządzenia, w zależności od potrzeb. Odkurzacz ma też specjalną turboszczotkę Animal Turbo, która skutecznie pozbywa się sierści i kurzu z podłóg i dywanów. Dodatkowo ma funkcję mopa.


Robot odkurzający TEFAL Xplorer Serie 40 RG7267

To tańsza wersja robota od Tefala. Chcąc zrobić porównanie robotów sprzątających od tej marki, należy, oprócz samej ceny, zwrócić uwagę na pozostałe elementy. Model oznaczony numerem 40 jest wyższy o 2 cm od opisanego powyżej Explorer Serie 60, co może mieć znaczenie przy sprzątaniu pod niską kanapą. Nie ma też regulacji mocy na 3 poziomach ani metodycznej nawigacji (porusza się w losowy sposób). Na jego korzyść przemawia natomiast dłuższy czas pracy. Explorer Serie 40 pracuje maksymalnie do 150 minut, podczas gdy drugi model - tylko 90 minut.Jaki robot sprzątający do mopowania?


W tej specyficznej kategorii, stworzonej z myślą o skutecznym szorowaniu twardych powierzchni na mokro, także jest spora konkurencja. Oto ranking najlepszych robotów sprzątających do mopowania.


Robot mopujący iROBOT Braava 390T

To model obecny na rynku od wielu lat, który od czasu pojawienia się pierwotnej wersji był wielokrotnie udoskonalany. Czyści na sucho i na mokro, korzystając z zestawu specjalnych wymiennych ściereczek. W jednym cyklu sprzątania może pozamiatać 92 metry kwadratowe lub wymopować dokładnie 33 metry kwadratowe. Dzięki kompaktowym rozmiarom świetnie radzi sobie z docieraniem w różne zakamarki.


Robot mopujący MONEUAL RS700 Plus

Poważny konkurent dla iRobota. Wyposażony nie w jedną, a dwie obracające się głowice, pracuje w ramach aż 8 dostępnych programów. Ma wygodny uchwyt do trzymania w dłoni czy przenoszenia, a także pilot zdalnego sterowania w komplecie. Działa na jednym ładowaniu przez 4 godziny.


Robot odkurzający XIAOMI Mi Robot Vacuum-Mop

Ten robot odkurza i mopuje, wytyczając trasę za pomocą systemu aż 7 różnych czujników. Zaletą Mi Robota są także gumowe koła, dzięki którym może on z łatwością pokonywać przeszkody o wysokości nawet dwóch centymetrów. Współpracuje z aplikacją, ma wskaźnik zapełnienia pojemnika na brud, a także możliwości ustawienia harmonogramu sprzątania. Dostępny jest także nieco bardziej zaawansowany Mi Robot Vacuum-Mop Pro, który ma 12 czujników, a wśród najciekawszych technologii na przykład system kontroli zużywanej wody.


Robot odkurzający i mopujący iROBOT Roomba Combo

Znakomity wybór, jeśli nie lubimy iść na kompromisy. Jeśli nie mamy pewności, jaki robot sprzątający do 1500 zł się sprawdzi, warto zaufać liderowi na rynku, czyli marce iRobot, która rozwija technologie związane z automatycznym sprzątaniem już 30 lat. 2 tryby odkurzania i 3 tryby mopowania to wystarczająco duży wybór. Dodatkowymi atutami są natomiast kompatybilność z asystentami głosowymi i personalizowane sugestie sprzątania.


Jak widać w naszym rankingu odkurzaczy automatycznych, już w rozsądnym budżecie do 1500 zł możemy znaleźć sprzęty, dzięki którym szybko, dokładnie i wygodnie wysprzątamy mieszkanie. Odkurzacze-roboty to jeden z bardziej przydatnych sprzętów domowych – chociaż na liście priorytetów zakupowych ustępuje ciągle miejsca innym. Wiedząc jednak, że możemy wybierać już w modelach o dobrych parametrach, mieszczących się w rozsądnym budżecie, nie ma powodów, by zwlekać z decyzją o zakupie automatycznego pomocnika sprzątania.


Przeczytaj więcej

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Jaką maszynę do szycia wybrać? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaka maszyna do szycia Ci się przyda? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, znajdź najlepszą maszynę do szycia w korzystnej cenie.
Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie mikrofali – jak szybko umyć kuchenkę mikrofalową?

Zastanawiasz się, jak umyć mikrofalówkę i pozbyć się z niej zapachu? To dobrze! O czyszczeniu mikrofalówki nie należy zapominać.
Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Myjki parowe – ranking 2021. Jaką kupić?

Coraz więcej osób docenia zalety, jakie mają myjki parowe. Ranking produktów pozwoli pokazać ich różnorodność, żeby łatwiej było wybrać odpowiedni model do swojego domu.
Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Jaką myjkę do okien wybrać? Ranking 2021

Które urządzenie najlepiej poradzi sobie z brudną szybą? Jeśli szukasz skutecznego sprzętu do szybkich i dokładnych porządków zobacz koniecznie nasz ranking. Poznaj najlepsze myjki parowe do okien.
Jaki odkurzacz wodny kupić? Ranking modeli

Jaki odkurzacz wodny kupić? Ranking modeli

Prezentujemy ranking odkurzaczy wodnych w naszym poradniku. Chcesz wiedzieć, jak działa takie urządzenie i jakie warto kupić? Zobacz najważniejsze informacje przed zakupem.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu?

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać – do mieszkania i do samochodu?

Warto wiedzieć, jaki pochłaniacz wilgoci się sprawdzi, jeśli chcemy uniknąć kłopotów z nadmiarem wody w swoim otoczeniu.