Technologia OLED – Długo oczekiwana rewolucja

Wieloletnie oczekiwanie

O telewizorach OLED bazujących na organicznych diodach elektroluminescencyjnych po raz pierwszy usłyszeliśmy już blisko 10 lat temu. To właśnie w październiku 2007 Sony przedstawiło pionierski telewizor wykonany w tej technologii. Odbiornik wyprodukowany przez japoński koncern mimo swojej niepozornej postury był prawdziwą sensacją. 11-calowy model XEL-1 o grubości zaledwie 3 milimetrów wyświetlał ostry jak żyletka obraz o rozdzielczości 960 x 540. Horrendalna cena jak na tak niewielki ekran była równie wysoka, co oczekiwania pokładane w najnowszej technologii, która miała podbić serca użytkowników niespotykaną dotąd jakością wyświetlanego obrazu. Jednakże początkowe problemy związane z procesem wytwarzania matryc skutecznie odstraszały kolejnych producentów przed rozpoczęciem masowej produkcji telewizorów OLED. Sytuacja diametralnie zmieniła się w 2013 roku dzięki LG. Nie wykluczone, że do Koreańczyków dołączą także inni producenci, którzy w końcu ożywią ten dotknięty wieloletnią stagnacją rynek.
LG 55EA980VPodstawy rewolucji

Niezaprzeczalne jest to, że byłaby to doskonała wiadomość dla nas, czyli konsumentów. Dzięki zaciętej konkurencji doczekalibyśmy się jeszcze lepszych rozwiązań i niższych cen.
Czym dokładnie jest technologia OLED?
Jej podstawą są mikroskopijnej wielkości diody wykonane z węgla (Organic Light Emitting Diode). Ponadto technologia ta, w odróżnieniu od tradycyjnego LED, nie polega na konstrukcjach zbudowanych z metali i półprzewodników, ale z materiałów organicznych takich jak plastik lub PET.
Przekonajmy się dlaczego to właśnie telewizory OLED są idealnym wyborem dla tych, którzy oczekują od swojego odbiornika nie tylko energooszczędności i bycia przyjaznym dla środowiska, ale także dla tych, którym zależy na nieporównywalnych z konkurencją niezwykle żywych kolorach, a przede wszystkim doskonałej czerni.

Przewaga nad konkurencją

Zgodnie ze swoją anglojęzyczną nazwą diody OLED samodzielnie emitują światło, co eliminuje konieczność podświetlania ich od spodu, jak to ma miejsce w przypadku diod w telewizorach LED. To właśnie brak podświetlenia umożliwia uzyskanie tak wyjątkowo realistycznej czerni, która niczym nie przypomina odcieni szarości oglądanych na ekranach tradycyjnych telewizorów. OLED są też od nich znacznie jaśniejsze i biją je na głowę pod względem kontrastu obserwowanego między najjaśniejszą, a najciemniejszą częścią ekranu. Podobnie jest w przypadku kątów widzenia, które gwarantują wyraźne i naturalne kolory bez względu na położenie widza względem telewizora.
Modele bazujące na organicznych diodach elektroluminescencyjnych mogą być też znacznie cieńsze i lżejsze od konkurencji, dając producentom niemalże nieograniczone pole manewru podczas projektowania coraz bardziej kunsztownego designu następnych serii modelowych. Przykładem tego są zakrzywione telewizory OLED, które są znacznie lepiej dostosowane do pola widzenia widza i redukują rozpraszające go odbicia otoczenia.
Jeszcze inną coraz popularniejszą innowacją jest technologia 4K. Telewizory OLED są dla niej wręcz stworzone ze względu na to, że produkcja bardzo dużych, np. 55, czy 65-calowych, ekranów w tej technologii jest mniej kosztowna i nie przysparza tylu kłopotów, co w przypadku konkurencyjnej LCD. Wraz z upowszechnieniem się rozdzielczości czterokrotnie wyższej niż Full HD będzie miało to ogromne znaczenie – większy telewizor będzie po prostu lepszym, pozwalającym w pełni docenić jej atuty. OLED to także położenie kresu efektu motion blur, czyli efektowi rozmytego obrazu spowodowanego jego zbyt niską częstotliwością odświeżania. Choć najnowsze telewizory LED również znacznie ograniczyły ten problem, to jednak modele wykonane w najnowszej technologii radzą sobie z wyświetlaniem dynamicznych scen jeszcze lepiej.
LG 55EA880VRewolucjoniści dla mas

Jeszcze do niedawna wszystkie wymienione wyżej zalety OLED-ów były przyćmiewane przez ich zdecydowanie dwie największe wady – znikomą dostępność i prawdziwie zaporowe ceny. Dotyczy to jednak każdej nowej technologii, której ceny ostatecznie spadają wraz z coraz większym doświadczeniem w produkcji i coraz niższymi kosztami związanymi z tym procesem. Obecnie LG posiada w swojej ofercie 4 telewizory OLED, za które ich przyszli użytkownicy zapłacą tyle, co za flagowe telewizory LCD. Modele 55EC930V, 55EA970V oraz 55EA880V i 55EA980V są dostępne w sklepie internetowym MediaMarkt.pl w cenie od 9 999 do 11 999 złotych. Na styczniowych targach CES 2015 koreański producent zaprezentował 7 premierowych telewizorów OLED o przekątnych 43, 55, 65 i 77 cali. Ekran o największej przekątnej ma być elastyczny, a regulacja jego wygięcia ma odbywać się za pomocą pilota.
Czy w najbliższej przyszłości LG przybędzie konkurentów?

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]