Telewizja na skróty – przegląd monitorów z tunerem TV

Tradycyjny podział na funkcje domowych sprzętów do obsługi multimediów, już dawno odszedł w przeszłość. Owszem, kiedyś komputer był do grania, a telewizor do oglądania programów, ale to już przestało być aktualne. Wraz z rozwojem funkcji smart TV, za pomocą telewizora możemy łączyć się z internetem, żeby korzystać z usług do streamingu video, portali społecznościowych i aplikacji.

W drugą stronę, do oglądania programów telewizyjnych wcale nie potrzebujemy telewizora, bo wybrane programy możemy oglądać online. Wobec zacierania się tych różnic, można zastanowić się nad urządzeniem, które będzie na tyle uniwersalne, że zastąpi obie platformy. Czy w tej sytuacji warto mieć monitor wyposażony w tuner TV? Jakie są ceny i funkcje tych urządzeń, na co zwrócić uwagę – wyjaśniamy w krótkim artykule.


Tuner TV a karta telewizyjna lub telewizja online


W pierwszej kolejności, warto zaznaczyć największe różnice pomiędzy monitorem z tunerem TV a innymi alternatywnymi rozwiązaniami. Już znacznie wcześniej na rynku mieliśmy tak zwane karty telewizyjne, podłączane przez port USB, które umożliwiały oglądanie telewizji. Rzecz w tym, że największą zaletą specjalnego monitora, jest możliwość oglądania telewizji bez konieczności uruchamiania komputera. Monitor z tunerem TV może działać niezależnie od PC-ta. To oczywiście ogromna oszczędność, jeśli chodzi o energię elektryczną, ale również lepszy komfort oglądania, gdy nie słyszymy charakterystycznego szumu wiatraków i dysków, a nagła aktualizacja czy skan programu antywirusowego, nie spowalnia działania. Co ciekawe, wcale nie trzeba ograniczać się do jednego trybu. Można jednocześnie korzystać z komputera i z telewizora na podzielonym ekranie!Najważniejsze parametry monitora


Szukając monitora z tunerem TV będziemy rozpatrywać go w podobnych kategoriach, co normalny telewizor. W pierwszej kolejności, patrzymy zatem na przekątną ekranu. Najmniejsze monitory będą miały 21,5 cala, natomiast rozsądna wielkość to między 23,5 a 32 cale. To wartości dokładnie pomiędzy standardowym monitorem do komputera, a telewizorem w salonie. Należy pamiętać, że rozglądamy się za sprzętem, który pozwoli oglądać wyraźny obraz zarówno z bardzo bliska, jak i z dużej odległości. Następnie patrzymy na rozdzielczość ekranu. Tutaj zdecydowanie dominują monitory Full HD, co powinno być wartością w pełni wystarczającą do codziennych potrzeb.

W kwestii dostępnych złączy, także nie ma zaskoczenia. Zazwyczaj mamy dostępne 2x HDMI, co umożliwia podłączenie na przykład dekodera i konsoli, a także starsze złącza D-Sub (VGA), kompozytowe, a także wejście antenowe (RF) oraz standardowy port do podłączenia słuchawek (mini jack).Ceny


Ceny monitorów z tunerem TV, nie odbiegają znacząco do cen zwykłych monitorów bez tej funkcji. Bez problemu znajdziemy zatem wiele propozycji w przedziale cenowym od 800 do 1500 zł. A to, jak wiadomo, znacznie mniej niż za duże telewizory – zwłaszcza smart TV, nie mówiąc już o najnowszych rozwiązaniach z rozdzielczością 4K Ultra HD. Patrząc na budżetowe rozwiązania, można sięgnąć na przykład po Monitor LG 24MT58DF-PZ. Monitor z ekranem IPS w rozdzielczości Full HD. 24-calowa konstrukcja z odłączaną podstawą może być zainstalowana także na ścianie. Posiada specjalny tryb obrazu, dedykowany do gier. Jeśli szukamy czegoś większego (27 cali), dobrym wyborem będzie Monitor SAMSUNG T27D390EW. W tym modelu mamy możliwość oglądania materiałów video bezpośrednio z usb, a także dedykowany tryb sportowy. Monitor posiada funkcję Picture-In-Picture, co oznacza, że tym samym czasie skorzystamy z telewizji, komputera i urządzeń audio.Dla kogo monitor z tunerem TV?


Nie jest to na pewno rozwiązania dla każdego, ale w niektórych okolicznościach może sprawdzić się idealnie. Mowa tu o sytuacjach, gdy chcemy lub nawet musimy, oszczędzać miejsce, urządzając niewielką przestrzeń. Gdy urządzamy się w niewielkiej kawalerce, wielce prawdopodobne, że posiadanie monitora komputerowego i osobno ekranu telewizora, nie będzie wcale niezbędne – wystarczy jeden ekran i dwie funkcje. Zakup monitora z tunerem TV będzie także mądrą decyzją wtedy, gdy chcemy mieć monitor (na przykład do grania na konsoli), a nie mamy pewności, czy w przyszłości nie zainteresuje nas także oglądanie tradycyjnej telewizji. W tej sytuacji, pewnie warto zostawić sobie furtkę w postaci tunera, z którego być może skorzystamy – jeśli nie w tej chwili, to później. Nie jest to duży wydatek, a warto być elastycznym i patrzyć zawsze dwa kroki naprzód.

Monitor z tunerem TV to ciekawa propozycja, która dla niektórych może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W końcu, nie ma to jak łączenie różnych funkcji, zamiast kupowania niepotrzebnie podobnych do siebie urządzeń.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]