Telewizor do 5000 zł – który wybrać?

Wybór dobrego telewizora do domu zaczyna być coraz większym wyzwaniem. Wybór na rynku jest ogromny, a specyfikacja wielu modeli, na pierwszy rzut oka - bardzo podobna. Zgodnie z oczekiwaniami, w sklepach zdecydowanie dominują ekrany 4K oraz bardzo dobre matryce w rozdzielczości Full HD. W tym roku także pytanie o obecność funkcji smart TV jest nie na miejscu, bo oferuje to praktycznie każdy model. Prawdziwe różnice między modelami tkwią więc w szczegółach. Z tego powodu, warto nieco dokładniej zaglądać do specyfikacji technicznej a także przyjrzeć się bliżej różnym innowacyjnym rozwiązaniem, które odróżniają od siebie największych konkurentów RTV. W tym artykule szukamy nieco bardziej zaawansowanych modeli, niż te podstawowe. Skupiamy się na przedstawieniu najciekawszych okazji w cenie do 5000 zł. Na warsztat bierzemy średniej wielkości telewizory, przeznaczone do salonu, czyli głównie te w rozmiarze 55 cali. Zobaczcie, jakie modele wybraliśmy i dlaczego.

Rodzaj wyświetlacza

Bardzo często patrzy się wyłącznie na rozdzielczość, a zapomina o rodzaju wyświetlacza. Warto wiedzieć, że po dominacji telewizorów plazmowych, a następnie LCD i LED, pojawiły się nowe możliwości. Mamy tu na myśli telewizory OLED. Górują one nad innymi za sprawą doskonałego kontrastu oraz odwzorowania barw. OLED potrafi doskonale odwzorować głęboką czerń i daje świetną widoczność bez zniekształceń, bez względu na kąt spoglądania. Ciekawą opcją są także telewizory QLED. Pod względem technicznym jest to ulepszona wersja LCD. Zapewniają one lepsze kolory, dzięki warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot).

Smart TV – tak, ale jaki?

Samo określenie smart TV jest bardzo pojemne. Wiadomo, że w każdym inteligentnym telewizorze znajdziemy aplikacje wymagające połączenia z internetem. Rzecz w tym, że ich liczba oraz rodzaj mogą się znacząco różnić. Inny będzie także interfejs użytkownika i sposób poruszania się po nim. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest Android TV, stosowany w telewizorach Sony, Philips, TCL, Manta. Zapewnia dostęp do bardzo dużej liczby funkcji i aplikacji. W telewizorach Samsung spotkamy się z systemem Tizen. Ten będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które mają już smartfona Samsunga, ponieważ bardzo łatwo sparować ze sobą te urządzenia, aby uzyskać dodatkowe możliwości. LG oferuje telewizory oparte na systemie WebOS. Ten charakteryzuje się prostotą i łatwą intuicyjną obsługą, ale za to obsługuje mniej aplikacji niż Android TV. W telewizorach Panasonic spotykamy natomiast system Firefox OS albo My Home Screen. Tutaj aplikacji także jest mniej, ale na plus trzeba odnotować możliwość personalizacji. Z systemem do smart TV jest trochę jak z systemem operacyjnym w komputerze albo telefonie. Po jakimś czasie przyzwyczajamy się do pewnych rozwiązań i trudno nam zaakceptować inne. Dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę i ten czynnik, i przy wyborze nowego telewizora w pierwszej kolejności zwracać uwagę na modele oparte na tym samym systemie, czyli najczęściej pochodzącego od tego samego producenta.

Wygląd telewizora

Estetyka jest ogromnie ważną kwestią, chociaż często ignorowaną. Trzeba sobie jednak uświadomić, że wygląd telewizora ma znaczenie, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zakup urządzenia o przekątnej 55 cali i więcej. Tak duży sprzęt rzuca się przecież w oczy, jak szafa czy komoda, więc to naprawdę ważne, jak będzie się prezentował. Możliwości są w pewien sposób ograniczone, jest jednak niewielka możliwość manewru. Na rynku zdecydowanie dominują czarne obudowy, jednak da się znaleźć także telewizory w kolorze srebrnym oraz białym. Jeśli taki kolor bardziej pasuje nam do całego pomieszczenia, warto pomyśleć o takiej alternatywie. Poza tym, jeśli telewizor nie będzie wisiał na ścianie, tylko spoczywał na stoliku, dobrze jest spojrzeć na to, w jaki sposób wygląda podstawa – czy są to nóżki z dwóch stron, czy raczej jeden element podtrzymujący konstrukcję na środku. Bardzo korzystna jest także taka konstrukcja, która umożliwia schowanie wszystkich kabli, aby nie pozostawały na widoku – najczęściej w podstawie telewizora.

Inne udogodnienia

W związku z tym, że telewizory są do siebie bardzo podobne niektórzy producenci przygotowali różne udogodnienia, które pozwalają odróżnić się na tle konkurencji. Na przykład charakterystyczną cechą telewizorów Philips jest funkcja Ambilight. Ma ona sprawiać, że obraz nie jest hamowany przez granice wyznaczane przez ramkę ekranu. Dzięki diodom LED umieszczonym z tyłu, na ścianie wyświetlana jest kolorowa poświata, dająca wrażenie wylewania się obrazu poza ekran. Podświetlenie odbywa się w czasie rzeczywistym i jest dopasowane do tego, co jest wyświetlane na ekranie. W zależności od tego, co oglądamy różna może być barwa światła oraz jego intensywność. Ambilight występuje w wersji dwustronnej i trójstronnej. Ciekawy patent zaprezentował Samsung. Ich telewizory wyposażone są w tryb Ambient Mode, czyli wygaszacz ekranu, który „wkomponowuje się” w ścianę lub idealnie współgra z wystrojem salonu, co daje niezwykle estetyczny wygląd.

Poza tym ciekawe są wszelkie udogodnienia związane ze sterowaniem. Ciekawą praktyką jest umieszczanie na pilocie przycisku, którego wybranie prowadzi bezpośrednio do konkretnej aplikacji – na przykład YouTube albo Netflix.

Polecane modele telewizorów

Poniżej przedstawiamy ciekawe propozycje telewizorów w cenie do 5000 zł. Każdy z nich dobrze sprawdzi się w roli telewizora do salonu i centrum multimedialnej rozrywki dla wszystkich domowników.

Telewizor QLED SAMSUNG QE55Q6FAMT

To 55-calowy telewizor wyposażony w liczne technologie poprawiające obraz. System Precision Black pozwala generować prawdziwie głęboką czerń, a Peak Iluminator - odpowiada za poprawę jasności w wybranych scenach, które tego potrzebują. W parze z doskonałym obrazem idzie także świetne nagłośnienie. Głośniki mają moc aż 40W, a oprócz dwóch standardowych mamy także wbudowany subwoofer. Aż 4 złącza HDMI oraz 3 USB umożliwiają połączenie wszystkich urządzeń peryferyjnych. Bardzo łatwe jest także parowanie telewizora z innymi sprzętami marki Samsung.

Telewizor LG OLED55EG9A7V

Telewizor OLED w bardzo przystępnej cenie, który zamknięty jest w minimalistycznej smukłej obudowie. Poszerzona paleta barw w tym telewizorze sprawia, że obrazy wydają się bardziej realistyczne, a doskonały kontrast osiągamy dzięki temu, że każdy piksel może tu stanowić niezależne źródło światła. Funkcja ULTRA jasność zwiększa kontrast dzięki przeniesieniu mocy niewykorzystywanej przez ciemne obszary ekranu i wykorzystaniu jej do zwiększenia luminancji jasnych obszarów. Telewizor LG pozwala na odwzorowanie idealnej czerni dlatego na ekranie można podziwiać ostrzejszy i wyraźniejszy obraz gdy różnica między ciemnością a jasnością staje się wyraźniejsza. Mamy tu oczywiście możliwość sterowania smartfonem, a także funkcję Time Shift, która umożliwia zamrożenie obrazu na jakiś czas i ponowne odtworzenie od chwili zatrzymania. W ten sposób możemy dowolnie przerywać i wznawiać programy nadawane na żywo!

Telewizor SONY KD-65XE7005

Duży telewizor o przekątnej aż 65 cali i rozdzielczości 4K, który przy tych parametrach posiada też bardzo dobrą klasę energetyczną A+. Telewizor posiada wiele funkcji dźwięku (tryb kino, futbol na żywo, muzyka), a także dedykowanych ustawień obrazu (tryb gra, tryb kinowy, tryb video HDR, tryb żywy). Telewizor umożliwia nagrywanie materiałów bezpośrednio na USB, a także łatwe prezentowanie na dużym ekranie zdjęć z smartfona dzięki photo Sharing Plus.

Telewizor PHILIPS 55PUS7101/12

Telewizor 4K z opisywaną wcześniej funkcją podświetlenia Ambilight. Szybką i efektywną pracę funkcji smart TV zapewnia czterordzeniowy procesor Quad-Core. Oprócz możliwości nagrywania na nośniki zewnętrzne mamy tutaj także wbudowaną pamięć 16 GB. Telewizor automatycznie wykrywa inne urządzenia Philips, może być sterowany smartfonem i dysponuje świetnym kontrastem.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel