Ranking telewizorów 55 cali – 2021 rok

Interesuje Cię najnowszy, najlepszy telewizor 55 cali? Nic dziwnego. Telewizory obecnie wymienia się znacznie częściej niż kiedyś. Powodem do wymiany sprzętu wcale nie musi być awaria. Czasem wygodny pretekst stanowi przeprowadzka, remont i wymiana mebli w salonie, zakup konsoli do gier albo po prostu chęć oglądania ulubionych filmów i seriali w lepszej jakości na większym ekranie. W związku z tym, że ceny telewizorów 4K są znacznie niższe niż jeszcze 2–3 lata temu, możemy sobie pozwolić największe rozmiary. Aktualnie bardzo często wybiera się modele o przekątnej ekranu 55 cali. Dlaczego tak dobrze się sprawdzają? Wyjaśniamy w tym artykule. Jeśli myślisz o zakupie telewizora tej wielkości, ten tekst jest dla Ciebie – przedstawiamy w nim bowiem ranking TV 55 cali.


Jak dużego telewizora potrzebujesz?


Telewizory o przekątnej 55 cali mają wymiary 122 na 69 centymetrów. To na tyle dużo, żeby cieszyć się obrazem na panoramicznym ekranie i jednocześnie nie mieć problemu ze zmieszczeniem sprzętu na ścianie. Taki rozmiar pasuje do większości salonów, czego nie można powiedzieć o znacznie większych modelach, dochodzących do 70 i więcej cali. Niezależnie od tego, jak daleko siedzimy od ekranu, na pewno dostrzeżemy dobre odwzorowanie kolorów i efekt HDR.


Czy zdołamy jednak zawsze dostrzec różnicę między obrazem 4K i Full HD? To już zależy od odległości między ekranem a kanapą. Jeśli mamy dostrzegać wszystkie detale, optymalna odległość to w przypadku telewizorów 55-calowych między 1,1 a 2,3 metra. Warto także dodać, że telewizory 55 cali doskonale prezentują się nie tylko na stoliku telewizyjnym, ale także zawieszone na ścianie. To właśnie powód, żeby sięgnąć po standard 4K, kupując telewizor 55 cali. Ranking 2021 uwzględnia tylko takie modele, ponieważ TV z Full HD są już przestarzałe.


Jaki telewizor 55 cali?


Jaki telewizor 55 cali wybrać i dlaczego?


Dobierając telewizory 55 cali do rankingu, wzięliśmy pod uwagę kilka kwestii. Najważniejsze są oczywiście parametry związane z wyświetlanym obrazem. Konkretne telewizory, mimo tej samej rozdzielczości (Ultra HD), nie wyświetlają obrazu w identyczny sposób. Wybierając najlepsze rozwiązanie, powinniśmy patrzeć na jasność, technologie związane z lepszym odwzorowaniem ruchu oraz kontrastem. Telewizory mogą mieć także zestawy predefiniowanych ustawień lub inne ułatwienia dla miłośników konkretnych aktywności. Częstym udogodnieniem są specjalne tryby do gry albo do oglądania transmisji sportowych.


Warto także uwzględnić wygodne sterowanie. Oprócz używania pilota, możemy szukać też wygodniejszych rozwiązań, jak przełączanie programów za pomocą smartfona albo za pomocą komend głosowych czy gestów. Wydaje się, że obecnie dobrą inwestycją będzie zakup smart TV kompatybilnego z Asystentem Google albo Amazon Alexa. Rozwój sieci 5G i możliwość łączenia się między sobą licznych urządzeń w ramach sieci Wi-Fi sprawi, że już wkrótce kontrolowanie wielu różnych sprzętów w ramach jednego ekosystemu będzie dawało wiele niespotykanych dotąd korzyści. Jeśli telewizor ma być częścią inteligentnego domu sterowanego za pomocą komend głosowych, to musi być kompatybilny z odpowiednią technologią.


Sam fakt, jaki system smart TV wybierzemy, także ma znaczenie. Niezależnie od tego, czy wybraliśmy Tizen, Android TV czy webOS, znajdziemy najważniejsze aplikacje, jak YouTube czy Netflix, jednak wygoda może się różnić. To bardzo subiektywne, ale użytkownicy różnie odnajdują się w różnych systemach, najbezpieczniej zatem korzystać z tego, do którego już jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli planujemy łączyć telewizor przewodowo z innymi urządzeniami, jak odtwarzacz DVD, konsola, dyski przenośne czy laptop dobrze jest także zwrócić uwagę na liczbę i umiejscowienie portów. Najważniejsze to oczywiście USB i HDMI.


Na koniec warto wspomnieć o tym, jaki wygląd telewizora 55 cali wybrać. Na ścianie najlepiej prezentują się telewizory z minimalistycznymi, wąskimi ramkami. Na pewno warto też uwzględnić to, jak telewizor wygląda, gdy jest wyłączony. Jeśli nie pasuje nam zwykła czarna tafla, należy szukać modeli, które nawet wyłączone pokazują coś znacznie bardziej atrakcyjnego. W tym miejscu warto wymienić chociażby tryb ambient, sprawiający, że wyłączony ekran dopasowuje się do otoczenia.


Podsumowując, przy wyborze najlepszego telewizora 55-calowego mają znaczenie:


  • zastosowane technologie optymalizacji obrazu i dźwięku,
  • łatwe intuicyjne sterowanie,
  • system operacyjny,
  • kompatybilność z asystentem głosowymi i smartfonami,
  • wygląd zewnętrzny.