Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021

Jeśli zdecydowaliśmy się na konsolę zamiast gamingowego komputera z monitorem lub laptopa, będzie nam potrzeby także dobry telewizor dla gracza. Jaki jednak wybrać?


Telewizor to już nie tylko urządzenie do oglądania filmów i seriali. Dla miłośników gier wideo to drugi najważniejszy sprzęt oprócz konsoli. Przewagą konsolowego grania nad graniem na komputerze jest jednak wielkość oraz jakość wyświetlacza – wielkie telewizory do gier zdecydowanie przeważają nad większością monitorów komputerowych. Żeby jednak w pełni odczuć tę różnicę, należy wybrać taki telewizor, który posiada udogodnienia właśnie pod kątem grania. Wielu producentów liczy się z graczami i oferuje sporo rozwiązań dedykowanych dla nich. Na co warto zwrócić uwagę, jeśli kupujemy telewizor dla gracza i zamierzamy często korzystać z konsoli? Zobacz ranking i praktyczny poradnik. Rozpiętość cen telewizorów jest ogromna, więc to, jaki gamingowy model ostatecznie uda się kupić, w dużej mierze zależy od dostępnego budżetu.


Telewizor dla gracza – jaki wybrać?


Najlepszy telewizor dla gracza – najważniejsze cechy


Podstawowymi parametrami, które koniecznie trzeba sprawdzić przed kupnem telewizora dla gracza, są:


  • rozdzielczość ekranu i format HD,
  • przekątna ekranu,
  • tryb gry,
  • input lag,
  • częstotliwości odświeżania,
  • kontrast i głębia kolorów.


Rozdzielczość ekranu w telewizorze dla gracza


Rozdzielczość ekranu to podstawowy parametr wyświetlacza, określający liczbę wyświetlanych pikseli obrazu. Format HD informuje o standardzie wyświetlania obrazu wysokiej rozdzielczości. Im wyższa rozdzielczość, tym obraz jest bardziej szczegółowy, widać więcej detali. Aktualnie najlepszym formatem HD jest 4K, czyli Ultra High Definition o rozdzielczości 3840×2160 DPI. Nieco gorszym formatem jest Full HD o rozdzielczości 1920×1080 DPI. Obecnie standardem w telewizorach do gier jest zdecydowanie rozdzielczość 4K. Na rynku zaczynają się pojawiać także telewizory 8K, gdzie rozdzielczość wynosi aż 8192×4608 pikseli! Na dziś to jeszcze drogie modele, ale nie ma wątpliwości, że ceny zaczną szybko spadać, tak samo jak było w przypadku UHD.


Przekątna ekranu w telewizorze do gier


Przekątna ekranu określa rozmiar wyświetlacza telewizora. Im większy ekran, tym większa frajda i jakość grania. Do oglądania telewizji najpopularniejszym wyborem są modele 50–55 cali, natomiast gracze często mierzą wyżej, więc można spokojnie brać pod uwagę nawet większe gabaryty, pod warunkiem że będziemy mieć możliwość siedzieć odpowiednia daleko od ekranu.


Input lag w telewizorze gamingowym


Zasadnicze znaczenie w telewizorze dla graczy ma jednak input lag, czyli opóźnienie sygnału na złączu HDMI. Jest to opóźnienie wyświetlanego obrazu w stosunku do czasu sygnału sterującego obrazem. Dobry telewizor dla gracza powinien mieć niski input lag. Niższy niż 20 ms uznawany jest za świetny, niższy niż 40 ms – za dobry do 70 ms – za przeciętny powyżej zaś 70 ms – za niedostateczny. Producenci telewizorów często nie podają w specyfikacji tego parametru. W sieci jednak bez problemu można znaleźć taką informację.


Częstotliwość odświeżania w telewizorze dla gracza


Częstotliwość odświeżania to inaczej informacja o tym, jak często w ciągu jednej sekundy zmienia się obraz wyświetlany na ekranie. Na przykład, w przypadku 60 Hz jest to 60 obrazów na sekundę. Podczas oglądania zdecydowanej większości scen filmowych nie ma to większego znaczenia, ale w przypadku dynamicznych scen w grach wideo robi się to naprawdę istotne. Przeciętna częstotliwość odświeżania sprawia, że obraz może być rozmazany i pojawiają się smugi. Dlatego lepiej szukać TV dla gracza z częstotliwością 100–120 Hz.


Kontrast i głębia kolorów mają znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy na ekranie wiele się dzieje, co w grach online może się często zdarzać. W walce z wieloma przeciwnikami albo podczas poszukiwania skarbów, pułapek czy ukrytych przejść każdy detal ma znaczenie. Bogata paleta barw i różne technologie optymalizacji obrazu zdecydowanie ułatwiają zadanie!