Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Jaki telewizor do gier wybrać? Najlepsze TV gamingowe

Telewizor dla gracza jest równie ważny, jak komputer czy konsola. Kompletując sprzęt gamingowy, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na procesory, karty graficzne czy pamięć RAM, jednak ostatecznie chodzi o to, żeby obraz wyświetlić na ekranie. I to właśnie jakość obrazu w monitorze komputerowym albo TV w dużej mierze decyduje o przyjemności rozgrywki.


TV dla gracza - przegląd najlepszych telewizorów gamingowych


Nie każdy telewizor jest odpowiednim wyborem dla gracza. Tani sprzęt wyświetli obraz niższej rozdzielczości, z mniejszą ilością szczegółów i mniej dokładnym odwzorowaniem barw czy detali. Animacje mogą się zacinać, może się też zdarzyć, że postać z gry nie nadąży za twoimi komendami z powodu opóźnienia sygnału. Unikniesz tego, decydując się na zakup telewizora gamingowego.

Telewizor gamingowy – co to znaczy?


Telewizor do gier różni się od zwykłego telewizora mniej więcej tym samym, czym monitor gamingowy od zwykłego monitora do pracy biurowej. Bardzo często monitory i telewizory dla graczy mają nawet te same funkcje. Model gamingowy to zatem nic innego, jak produkt o ulepszonej specyfikacji, bardziej kosztowny, z lepiej zoptymalizowanymi parametrami obrazu i dźwięku. Co więcej, najlepszy telewizor do gier ma także zastosowanie do wielu innych aktywności – oglądania filmów i seriali, odpalania klipów z YouTube’a czy prowadzenia telekonferencji na dużym ekranie.

Dawny podział świata gamingowego na gry komputerowe i telewizyjne nie obowiązuje od czasu, gdy posiadacze konsol i komputerów PC mają dostępne te same – poza wyjątkami – tytuły. Podobnie jest z TV do gier, które coraz bardziej przypominają dobry monitor. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrych TV do gier szukali nie tylko ci, którzy mają konsole PS5 albo Xbox Series, ale także grający na PC czy laptopach. Perspektywa oglądania dopracowanej grafiki nie na 32-calowym monitorze na biurku, tylko ponad 50-calowym TV zawieszonym na ścianie jest atrakcyjna dla każdego. Tym, którzy chcą wyświetlać obraz z komputera na ekranie TV zamiast na monitorze, polecamy artykuł: Jak podłączyć laptop do telewizora?


Jaki telewizor do gier wybrać? Najważniejsze parametry


Podstawowymi parametrami, które koniecznie trzeba sprawdzić przed kupnem telewizora dla gracza, są:

 • technologia wykonania matrycy;
 • rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu;
 • procesor i technologie gamingowe;
 • input lag – opóźnienie sygnału wejściowego;
 • HDMI 2.1 – port o dużej przepustowości;
 • funkcje trybu gry;
 • długość przekątnej.


Technologia wykonania ekranu telewizora do gier


W naszym rankingu proponujemy modele dość kosztowne. Ta cena wynika nie tylko z rozmiaru ekranu, lecz przede wszystkim z jakości zastosowanego w nich panelu. Pokazujemy matryce:

 • OLED – z pikselami niewymagającymi podświetlenia, niezależnie wyłączanymi, zapewniającymi najlepszą czerń i kontrast, najpełniejsze kolory – to rozwiązanie najbardziej kosztowne;
 • QLED – czyli LCD LED z dodatkową warstwą kropek kwantowych, zapewniających lepsze barwy i kontrast niż zwykłe podświetlenie matrycy LCD diodami LED – to rozwiązanie tańsze i bardzo skuteczne.
 • QLED Mini LED / Neo QLED – czyli QLED podświetlany rozmieszonymi równomiernie za ekranem pomniejszonymi diodami, zgrupowanymi w setki (a czasem nawet tysiące) sterowanych i wyłączanych niezależnie stref.
Kontrast i głębia kolorów mają znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy na ekranie wiele się dzieje, co w grach online może się często zdarzać. W walce z wieloma przeciwnikami albo podczas poszukiwania skarbów, pułapek czy ukrytych przejść każdy detal ma znaczenie. Bogata paleta barw i różne technologie optymalizacji obrazu zdecydowanie ułatwiają zadanie!


Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania ekranu


Na rynku zdecydowanie dominują telewizory 4K i gry przeznaczone dla TV o tej rozdzielczości. To rozsądny wybór – choć w ramach ciekawostki pokazujemy też jeden model 8K, gotowy na nieodległą przyszłość. Parametrem, któremu należy się dokładniej przyjrzeć, jest częstotliwość odświeżania ekranu. To informacja o tym, jak często w ciągu sekundy może zmieniać się wyświetlany obraz. Konsole nowej generacji i mocne karty graficzne komputerów są w stanie wygenerować 120 kl./s. Aby odtwarzać gry w rozdzielczości 4K i 120 kl, potrzebujesz telewizora z matrycą 120 Hz i portem HDMI 2.1. I tylko takie trafiły do naszego zestawienia.


Input lag w telewizorze gamingowym


Zasadnicze znaczenie w telewizorze dla graczy ma wartość input lag, czyli opóźnienia sygnału z konsoli powstającego podczas jego przetwarzania przez telewizor – czas, jaki upływa od momentu dostarczenia danych do ich wyświetlenia. Bardzo dobry telewizor dla gracza powinien mieć input lag poniżej 20 ms, do 40 ms – dobry, do 70 ms – za przeciętny, powyżej zaś 70 ms – za niedostateczny. Producenci telewizorów często nie podają w specyfikacji tego parametru.


Procesor i technologie gamingowe


 • AALM – automatyczny tryb niskich opóźnień;
 • VRR – dynamiczne dopasowanie liczby klatek na ekranie do sygnału z konsoli;
 • AMD FreeSync (Premium / Premium Pro) – analogiczna do VRR, rekomendowana do konsoli Xbox Series.


Przekątna ekranu w telewizorze do gier


To oczywiste – im większy ekran, tym większa frajda i jakość grania. Do oglądania telewizji najpopularniejszym wyborem są modele 55–65 cali, natomiast gracze często mierzą jeszcze wyżej. Pamiętaj o tym, że wielkość ekranu powinna być dostosowana do pomieszczenia – do odległości, w jakiej usiądziesz z padem. Odległość = 1,5x wysokość TV. W związku z tym w rankingu zaprezentowaliśmy telewizory gamingowe różnej wielkości. Prawie każdy model występuje jednak w kilku rozmiarach – jeśli zainteresował cię dany telewizor, po prostu sprawdź, czy jest dostępna wersja większa lub mniejsza.


Jaki telewizor do gier warto kupić? Przegląd polecanych modeli


Jaki telewizor do gier warto kupić? Ranking modeli


1. miejsce: telewizor OLED Sony XR-55A80K


Sony ma w swojej ofercie niejeden ciekawy telewizor dla gracza ze świetną matrycą OLED. W zwycięskim Sony XR-55A80K wspiera ją procesor Cognitive XR, odpowiedzialnym m.in. za podbijanie kontrastu – to seria nagradzana na branżowych targach CES. Oczywiście zapewnia granie w 120 kl./s w 4K, z wykorzystaniem AALM i VRR. Znakomicie wypada także pod względem jakości audio – wbudowany system dźwięku ma pięć głośników, w tym dwa subwoofery. Schowany jest za powierzchnią ekranu, który – wprowadzony w lekkie, niewidoczne gołym okiem wibracje – pomaga tworzyć realistyczny dźwięk, podążający za obrazem, zawsze dobiegający z właściwej strony. W codziennym użytkowaniu mocną stroną jest również Google TV. To dostęp do tysięcy programów, sterowanie głosowe za pomocą Asystenta Google i Amazon Alexa, a także łatwe strumieniowanie materiałów z urządzeń mobilnych przez Chromecast albo AirPlay.


2. miejsce: telewizor TCL 65X925


To jedyny w naszym zestawieniu telewizor o rozdzielczości 8K. Czy to czyni z niego najlepszy telewizor do gier? Niekoniecznie, materiały w tej rozdzielczości – także gry – to wciąż głównie melodia przyszłości. Na konsolach oraz PC gramy na razie w 4K – i tak będziemy rozpatrywać ten model. Jeszcze ważniejsze jest, że to QLED z podświetleniem Mini LED. Pomniejszenie diod i rozmieszczenie ich za całym ekranem pozwoliło na podzielenie ekranu na 160 wygaszanych niezależnie stref. Telewizor TCL 65X925 ma wszystko, czego potrzeba do płynnej obsługi gier 4K – częstotliwość odświeżania 120 Hz, HDMI w wersji 2.1, należy do serii Game Master Pro. Pod tym terminem kryją się wszystkie najważniejsze funkcje związane ze zmienną częstotliwością odświeżania obrazu (VRR) czy niskim poziomem input lag. O dźwięk dbają głośniki Onkyo w systemie 2.1 o łącznej mocy 60 W.


3. miejsce: telewizor Philips 55OLED807/12


To drugi w naszym zestawieniu telewizor gamingowy 4K z matrycą OLED. Podobnie jak konkurenci ma wysoką częstotliwość odświeżania – 100/120 Hz i złączę HDMI 2.1, korzysta z technologii automatycznego niskiego opóźnienia (ALLM), zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR), a także AMD FreeSync Premium. Dodatkowym atutem jest funkcja Ambilight, czyli efekty świetlne na ścianie zsynchronizowane z wydarzeniami w grach – w tym modelu diody rozmieszczono na wszystkich krawędziach. Philips 55OLED807/12 jest dobrym zakupem także dla wszystkich miłośników wieczorów filmowych. Wdrożono tu wiele standardów znanych z sal kinowych. Ponadprzeciętne możliwości tego telewizora z topowym procesorem Philips P5 z AI potwierdza certyfikat IMAX Enhanced, obsługuje on również formaty Dolby Vision i Dolby Audio. Dzięki temu można się cieszyć czystym, wyraźnym dźwiękiem w każdej scenie i odwzorowaniem detali nawet w ciemnych obrazach – znalazło się miejsce dla czterech głośników średniotonowych i subwoofera o łącznej mocy aż 70 W. System operacyjny Android TV sprzyja korzystaniu z licznych aplikacji i obsługuje wyszukiwanie głosowe.

Telewizor PHILIPS 55OLED807/12 - czy warto wybrać ten telewizor gamingowy?


4. miejsce: telewizor Hisense 65A85H


To następny model, który spełnia najważniejsze kryteria telewizorów gamingowych. Hisense 65A85H ma matrycę OLED, obsługuje technologie gamingowe ALLM i VRR / AMD FreeSync, a jego maksymalna częstotliwość odświeżania to 120 Hz w rozdzielczości 4K – transmisja takiego sygnału z konsoli jest możliwe dzięki HDMI w standardzie 2.1. Można powiedzieć, że brakuje wisienki na torcie, takiej jak Ambilight czy innowacyjny system dźwięku za ekranem. Ale to jeden z najtańszych OLED-ów o tej długości przekątnej. Ma pomysłową obrotową podstawę. Nie obawiaj się też systemu operacyjnego Hisense VIDAA – jest dopracowany i jako jeden z niewielu umożliwia obsługę komendami w języku polskim!


5. miejsce: telewizor Samsung QE50QN91BAT


Ten telewizor QLED z podświetleniem Mini LED rozmieszczonym w kilkuset niezależnie wyłączanych strefach (w większych modelach z dodatkową powłoką antyrefleksyjną) wyświetla ostry, kontrastowy obraz i perfekcyjnie odwzorowane barwy. Realistyczny obraz to także zasługa technologii Wzmocnienia Głębi Obrazu i działania zaawansowanego Upłynniacza Ruchu. Tryb Komfort dla Oczu dopasuje temperaturę barwową do oświetlenia i pory dnia, aby nawet długa rozgrywka nie powodowała zmęczenia. Znana z monitorów gamingowych technologia FreeSync Premium Pro zastosowana w telewizorze Samsung QE50QN91BAT pomaga dynamicznie synchronizować częstotliwość odświeżania w każdym momencie gry. Wygodne sterowanie telewizorem ułatwia aplikacja SmartThings, dzięki której można w jednym miejscu kontrolować wiele inteligentnych domowych sprzętów Samsunga.

Wiesz już, jaki telewizor do gier wybrać? Możliwości jest całkiem sporo, a co roku pojawiają się nowe modele! Na liście pokazaliśmy TV różnej wielkości. Każdemu, kto szuka modeli o konkretnej długości przekątnej, polecamy także inne rankingi:


Wpisy, ktore mogą Cię zainteresować:


1. Jaki dobry telewizor do 1000zł kupić?

2. Jaki ekspres do kawy przelewowy wybrać? Ranking

3. Jaki ekspres do kawy do 1500 zł wybrać? Ranking

Przeczytaj więcej

Jaki telewizor do 4000 zł kupić? Ranking Jaki telewizor do 4000 zł kupić? Ranking

Zastanawiając się nad tym, jaki telewizor do 4000 zł kupić, mamy wiele ciekawych opcji do wyboru. Nie jest to budżet umożliwiający zakup telewizorów 8K czy najbardziej zaawansowanych modeli z matrycą OLED, ale wystarczy do dobrego smart TV o uniwersalnym zastosowaniu. Na co zwrócić uwagę i jakie modele polecamy? Przeczytaj uważnie nasz poradnik, żeby wybrać najlepszy telewizor do 4000 zł.

Więcej

Jaki telewizor do 3000 zł kupić? Ranking najlepszych modeli Jaki telewizor do 3000 zł kupić? Ranking najlepszych modeli

Wszystkim, którzy zastanawiają się, jaki telewizor do 3000 zł wybrać, zalecamy rozwagę. To zakup na lata. Na sklepowych półkach i w internecie znajdziemy bardzo dużo modeli od czołowych producentów sprzętu RTV. Wśród nich są zarówno nowości z 2022 roku, jak również z poprzednich lat, które są atrakcyjne i sporo tańsze. Przedstawiamy ranking telewizorów do 3000 zł, zobacz, który wybrać!

Więcej

Jaki dobry telewizor do 1000 zł kupić? Jaki dobry telewizor do 1000 zł kupić?

Zakup TV do 1000 zł jest sporym wyzwaniem. Zdecydowana większość smart TV kosztuje kilkakrotnie więcej. Nie oznacza to jednak, że już na starcie należy się zniechęcać. Nawet dysponując niewielkim budżetem, jesteś w stanie znaleźć dobry sprzęt. Na co konkretnie można liczyć, wydając 1000 zł? Zobacz nasz poradnik i listę polecanych modeli.

Więcej

Ranking telewizorów 65 cali – jaki TV wybrać? Ranking telewizorów 65 cali – jaki TV wybrać?

Nasz ranking telewizorów 65 cali przedstawia modele o tej – coraz popularniejszej – długości przekątnej ekranu, które są najchętniej wybierane przez klientów. Wyróżniamy też urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie, innowacyjne. Dominują matryce LED i QLED, ale znalazło się również miejsce dla świetnego, drogiego OLED-a. Do oglądania filmów, do grania, a nawet do… przearanżowania wyglądu salonu. Przeczytaj artykuł do końca, by dowiedzieć się, jaki telewizor 65 cali wybrać!

Więcej

Najlepszy telewizor 85 cali – ranking Najlepszy telewizor 85 cali – ranking

Telewizor duży, wielki, TV 85 cali. Ranking pomoże w wyborze modelu o przekątnej ponad 2 metry, nic potężniejszego w sklepie nie znajdziesz. To inwestycja w przyszłość, dlatego do tematu podeszliśmy poważnie – wygrywają modele najpopularniejsze, rozsądnie wycenione. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki jest najlepszy telewizor 85 cali!

Więcej

Jaki telewizor do PS5 kupić? Najlepsze modele Jaki telewizor do PS5 kupić? Najlepsze modele

Premiera konsoli PlayStation 5 to jedno z ważniejszych wydarzeń w branży gier w 2020. Konsola nowej generacji oferuje naprawdę imponujące możliwości – zwłaszcza, jeśli współpracuje z dobrym TV. Przyjrzymy się najważniejszym parametrom i wybierzemy modele, które są szczególnie warte uwagi.

Więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tej cenie można kupić średniej wielkości TV, który spełni potrzeby miłośników kina, sportu czy gier wideo, a przy tym będzie prosty w obsłudze.  W artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu. Przedstawiamy też ranking telewizorów do 2500 zł – najciekawsze modele różnych producentów.

Więcej

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.

Więcej

Jaki telewizor do gier wybrać? Najlepsze TV gamingowe Jaki telewizor do gier wybrać? Najlepsze TV gamingowe

Telewizor dla gracza jest równie ważny, jak komputer czy konsola. Kompletując sprzęt gamingowy, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na procesory, karty graficzne czy pamięć RAM, jednak ostatecznie chodzi o to, żeby obraz wyświetlić na ekranie. I to właśnie jakość obrazu w monitorze komputerowym albo TV w dużej mierze decyduje o przyjemności rozgrywki.

Więcej

Ranking telewizorów 55 cali – 2021 rok Ranking telewizorów 55 cali – 2021 rok

Interesuje Cię najnowszy, najlepszy telewizor 55 cali? Jeśli myślisz o zakupie telewizora tej wielkości, ten tekst jest dla Ciebie – przedstawiamy w nim bowiem ranking TV 55 cali.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]