Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Zbyt wysoka może spowolnić wiele procesów, a w skrajnych przypadkach – nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie oraz regularne czyszczenie z kurzu, aby utrzymać optymalną temperaturę procesora. Ale żeby wiedzieć, że sytuacja jest niebezpieczna, trzeba też umieć wychwycić sygnały ostrzegawcze. W artykule zajmiemy się zarówno sposobami na sprawdzenie temperatury, jak również metodami na skuteczne chłodzenie procesora.


Jaka powinna być temperatura procesora?


Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko zależy bowiem od konkretnego procesora, ale również od komputera. Optymalna temperatura procesora jest inna dla komputerów stacjonarnych i inna dla laptopów.


  • Dla komputerów stacjonarnych górna granica to ok. 55 stopni Celsjusza.
  • Dla laptopów więcej – ok. 85 stopni.


Warto jednak pamiętać o tym, że jest to krytyczny poziom. Jednak pewne sygnały alarmowe warto dostrzegać znacznie wcześniej. Oprócz maksymalnego poziomu temperatury producenci często podają także temperaturę optymalną przy której procesor działa najbardziej wydajnie. Na przykład dla popularnych procesorów z serii Intel Core i5 przyjmuje się jako najodpowiedniejszą temperaturę ok. 40 stopni Celsjusza. Jej nieznaczne przekroczenie oczywiście nie spowoduje żadnej awarii, niemniej jednak procesor może działać wolniej. Procesor AMD Ryzen 5 może mieć 70–75 stopni, dopiero 95 stopni to poziom krytyczny.


Temperatura procesora – jaka powinna być?


Temperatura procesora – jak ją sprawdzić?


Najbardziej oczywistą metodą wydaje się po prostu dotknięcie obudowy laptopa. Jeśli jest nagrzana, to może oznaczać, że procesor działa na wysokich obrotach. Czy to prawda? Nie zawsze. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiego materiału jest wykonany laptop i jaki ma system odprowadzania ciepła. Obudowy wykonane z aluminium i z plastiku mogą się przecież nagrzewać zupełnie inaczej. Można więc w taki sposób wychwycić niepokojące sygnały, niemniej jest to metoda bardzo nieprecyzyjna. Poza tym nie sposób sprawdzić tak temperatury w komputerze stacjonarnym. Dlatego należy szukać innych metod.


Najlepiej sprawdzą się przeznaczone do tego programy komputerowe, takie jak na przykład Core Temp, HW Monitor albo SpeedFun. Można to także sprawdzić z poziomu BIOS, jest to jednak zdecydowanie trudniejsze.

 

Temperatura procesora – jak ją obniżyć?

 

Wiesz już, jak sprawdzić temperaturę procesora, teraz warto się zastanowić, w jaki sposób ją obniżyć, jeśli jest zbyt wysoka. Najpierw jednak należy sobie uświadomić, skąd bierze się nadmiar ciepła. Przegrzewanie się podzespołów komputerowych powodują przede wszystkim:


  • nieodpowiednia wentylacja,
  • nadmiar kurzu,
  • zatkanie otworów wentylacyjnych.


Co zatem zrobić, aby uniknąć takich kłopotów? Na pewno warto zadbać o odpowiednie podłoże. Przede wszystkim laptopów nie należy stawiać na powierzchniach tapicerowanych. Warto też regularnie czyścić wnętrze po uprzednim rozkręceniu obudowy. Przez lata kurz zbiera się w niewyobrażalnych ilościach!


A co jeśli czyszczenie nie pomaga, a wbudowany system chłodzenia nie daje rady obniżyć odpowiednio temperatury procesora? Najpopularniejsze rozwiązania w tej sytuacji to:


  • pasta termiczna,
  • podstawka chłodząca pod laptop.