MediaMarkt - sklep internetowy - RTV, AGD, komputery

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Zbyt wysoka może spowolnić wiele procesów, a w skrajnych przypadkach – nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie chłodzenie oraz regularne czyszczenie z kurzu, aby utrzymać optymalną temperaturę procesora. Ale żeby wiedzieć, że sytuacja jest niebezpieczna, trzeba też umieć wychwycić sygnały ostrzegawcze. W artykule zajmiemy się zarówno sposobami na sprawdzenie temperatury, jak również metodami na skuteczne chłodzenie procesora.


Jaka powinna być temperatura procesora?


Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wszystko zależy bowiem od konkretnego procesora, ale również od komputera. Optymalna temperatura procesora jest inna dla komputerów stacjonarnych i inna dla laptopów.


  • Dla komputerów stacjonarnych górna granica to ok. 55 stopni Celsjusza.
  • Dla laptopów więcej – ok. 85 stopni.


Warto jednak pamiętać o tym, że jest to krytyczny poziom. Jednak pewne sygnały alarmowe warto dostrzegać znacznie wcześniej. Oprócz maksymalnego poziomu temperatury producenci często podają także temperaturę optymalną przy której procesor działa najbardziej wydajnie. Na przykład dla popularnych procesorów z serii Intel Core i5 przyjmuje się jako najodpowiedniejszą temperaturę ok. 40 stopni Celsjusza. Jej nieznaczne przekroczenie oczywiście nie spowoduje żadnej awarii, niemniej jednak procesor może działać wolniej. Procesor AMD Ryzen 5 może mieć 70–75 stopni, dopiero 95 stopni to poziom krytyczny.


Temperatura procesora – jaka powinna być?


Temperatura procesora – jak ją sprawdzić?


Najbardziej oczywistą metodą wydaje się po prostu dotknięcie obudowy laptopa. Jeśli jest nagrzana, to może oznaczać, że procesor działa na wysokich obrotach. Czy to prawda? Nie zawsze. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakiego materiału jest wykonany laptop i jaki ma system odprowadzania ciepła. Obudowy wykonane z aluminium i z plastiku mogą się przecież nagrzewać zupełnie inaczej. Można więc w taki sposób wychwycić niepokojące sygnały, niemniej jest to metoda bardzo nieprecyzyjna. Poza tym nie sposób sprawdzić tak temperatury w komputerze stacjonarnym. Dlatego należy szukać innych metod.


Najlepiej sprawdzą się przeznaczone do tego programy komputerowe, takie jak na przykład Core Temp, HW Monitor albo SpeedFun. Można to także sprawdzić z poziomu BIOS, jest to jednak zdecydowanie trudniejsze.

 

Temperatura procesora – jak ją obniżyć?

 

Wiesz już, jak sprawdzić temperaturę procesora, teraz warto się zastanowić, w jaki sposób ją obniżyć, jeśli jest zbyt wysoka. Najpierw jednak należy sobie uświadomić, skąd bierze się nadmiar ciepła. Przegrzewanie się podzespołów komputerowych powodują przede wszystkim:


  • nieodpowiednia wentylacja,
  • nadmiar kurzu,
  • zatkanie otworów wentylacyjnych.


Co zatem zrobić, aby uniknąć takich kłopotów? Na pewno warto zadbać o odpowiednie podłoże. Przede wszystkim laptopów nie należy stawiać na powierzchniach tapicerowanych. Warto też regularnie czyścić wnętrze po uprzednim rozkręceniu obudowy. Przez lata kurz zbiera się w niewyobrażalnych ilościach!


A co jeśli czyszczenie nie pomaga, a wbudowany system chłodzenia nie daje rady obniżyć odpowiednio temperatury procesora? Najpopularniejsze rozwiązania w tej sytuacji to:


  • pasta termiczna,
  • podstawka chłodząca pod laptop.Pasty termiczne uszczelniają połączenie płytki z powierzchnią procesora. Mają za zadanie przekazywanie ciepła z poszczególnych elementów na radiator, zastępowanie powietrza, zwiększenie wydajności fabrycznie zamontowanego wentylatora. Są uniwersalne, bo mają bardzo plastyczną formę. Niewielką tubkę można kupić już za 20 zł.


Podstawki chłodzące mają natomiast za zadanie chłodzenie powietrzem od dołu. Różne modele podstawek mogą się różnić wielkością, jakością wykonania i liczbą wentylatorów. Na przykład, podstawka chłodząca TRUST GXT 220 ma 1 wentylator, a podstawka chłodząca pod laptopa GENESIS Oxid 550 aż 5 wentylatorów.


Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa warto dbać o to, żeby procesor się nie przegrzewał. Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jaka powinna być optymalna temperatura procesora, jak to sprawdzić, a także – jak pozbyć się nadmiaru ciepła.


Zobacz więcej

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza? Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.

Więcej

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku? Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 

Więcej

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!

Więcej

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna? Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?

Więcej

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić? PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.

Więcej

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać? Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.

Więcej

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10 Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.

Więcej

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę? Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

Więcej

Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2021 Jaki laptop 2w1 wybrać? Ranking 2021

Ranking najlepszych laptopów 2w1.  Zastanawiasz się nad zakupem? Zobacz, jaki laptop 2w1 warto wybrać w 2020 roku!

Więcej

Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty? Notebook a laptop – czym różnią się od siebie te sprzęty?

Szukając mobilnego komputera, można natknąć się na różne określenia. Notebook a laptop – na czym właściwie polega różnica w nazewnictwie? Wyjaśniamy, jak prawidłowo nazywać sprzęt komputerowy, i doradzamy, jaki model laptopa czy notebooka warto wybrać. 

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]