Thermal throttling procesora – co to jest? Czy można mu zapobiec?

Komfort pracy na komputerze z czasem może być na niższym poziomie niż w dniu zakupu. Wielu użytkowników może spotkać się z problemem, jakim jest throttling. Co to za zjawisko i jak sobie z nim radzić? Wyjaśniamy.


Throttling – co to jest?


Kwestia nagrzewania się komputera lub innego urządzenia elektronicznego, jak smartfon czy tablet, jest powszechnie znana. Wielu recenzentów stara się zamieszczać informacje o tym, jak konkretnie działa system chłodzenia w danym modelu. Warto jednak pamiętać, że nagrzewanie się podzespołów to nie tylko niedogodność dla osoby, która trzyma laptopa na kolanach. Zbyt wysoka temperatura to także realne zagrożenie dla działania komputera.

W związku z tym, że od nadmiaru ciepła części mogą zostać uszkodzone, opracowano mechanizm obronny. Urządzenie automatycznie obniża wydajność, zmniejszając takowanie procesora i tym samym – temperaturę. W ten właśnie sposób thermal throttling chroni komputer. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i żywotności sprzętu to dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że throttling potrafi też nieźle pokrzyżować nasze plany. Spowoduje zmniejszenie płynności w grach, dłuższe wczytywanie się lokacji, dłuższe wczytywanie się stron czy renderowanie plików.


Therlmal throttling – po czym go poznać?


Throttling procesora – po czym go poznać?


Zazwyczaj można bezbłędnie poznać, kiedy dochodzi do throttlingu CPU. Towarzyszą mu głośna praca i nagły spadek wydajności. Komputer po prostu zwalnia, często po wykonaniu jakiejś akcji, na przykład włączeniu gry albo otwarciu wielu kart w przeglądarce. Można też nie polegać wyłącznie na intuicji, a skorzystać z gotowych programów, które pozwalają dokładnie zbadać temperaturę podzespołów i takowanie procesora. Jeśli zobaczymy, że częstotliwość taktowania procesora wynosi na przykład 800–900 MHz, zamiast na przykład 2,3HHz, to można mieć pewność, że zadziałał thermal throttling.


Throttling cpu – jak mu zapobiec?


Na zapobieganie przegrzaniu sprzętu w największym stopniu wpływa odpowiednio wydajny system chłodzenia. W przypadku komputerów stacjonarnych mamy możliwość zajrzenia pod obudowę i naprawienia lub wymiany wiatraków, a także zamiany chłodzenia na skuteczniejsze. W przypadku laptopów – raczej możliwości są ograniczone. Najbardziej smukłe, przenośne komputery nie mają pod obudową miejsca na rozbudowany system chłodzenia, więc po prostu trzeba polegać na tym, co przygotował producent. Dobrze jest jednak tego chłodzenia po prostu nie utrudniać.

W związku z tym, warto pamiętać o tych kilku zasadach.


  • Nie należy zasłaniać otworów wylotowych, które służą do wypychania na zewnątrz ciepłego powietrza. Często nieświadomie je zasłaniamy. trzymając komputer w nieodpowiedni sposób, w innym miejscu niż na stole albo na biurku. W przypadku smartfonów często utrudniamy wentylację, trzymając sprzęt w obudowie.


  • Warto wyczyścić urządzenie z kurzu! Z czasem w każdym komputerze kurz po prostu zapycha system chłodzący. W tym celu należy po prostu otworzyć obudowę i zajrzeć do środka. Do czyszczenia przydaje się sprężone powietrze. W przypadku laptopów, które są jeszcze na gwarancji, warto spytać producenta, czy rozkręcenie obudowy nie będzie oznaczało utraty praw gwarancyjnych.


  • Można wymienić pastę termiczną. Jest to pasta, którą nakłada się fabrycznie na procesor oraz chip karty graficznej. Z czasem wysycha i przestaje pełnić skutecznie swoją funkcję. Wówczas przydaje się wymiana. Cenna zakupu jest niewielka, bo przykładowo pasta termiczna Gembird kosztuje ok 10 zł.Throttling nie jest absolutnie czymś, czego trzeba się obawiać. Mimo że może dostarczyć drobnych niedogodności, przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, bo zmniejszanie temperatury to często ratunek przed zniszczeniem sprzętu.

 Przy okazji, skoro mowa o chłodzeniu, polecamy także korzystanie z uniwersalnych podkładek chłodzących pod laptopa. Zawsze dobrze jest użyć dodatkowego, zewnętrznego sprzętu, gdy komputer nie ma wbudowanych odpowiednio efektywnych systemów spełniających to zadanie. Podstawka chłodząca TRACER Tornado, wyposażona w 2 wentylatory, kosztuje tylko 59 zł. Jeszcze lepsze chłodzenie, dzięki mocy 5 wentylatorów, zapewni podstawka do dużych, 17-calowych laptopówGENESIS Oxid 550. Na małe, 14-calowe notebooki, idealna będzie podstawka chłodząca MODECOM Silent Fan.


Zobacz więcej

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Jaki najlepszy ultrabook kupić? Ranking 2021

Najbardziej uniwersalnymi urządzeniami o szerokim zastosowaniu są z pewnością ultrabooki. Czym się charakteryzują?
Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Czy warto kupić MacBooka? Jeśli tak, to jakiego?

Zastanawiasz się, czy warto kupić MacBooka? Przedstawiamy wady i zalety MacBooka i prezentujemy wybrane modele. Sprawdź nasz poradnik, zanim wybierzesz.
Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa – która lepsza?

Mysz optyczna czy laserowa? To istotne pytanie dla każdej osoby regularnie korzystającej z komputera. Czym się różnią? Przeczytaj poradnik i zobacz przykładowe modele, które polecamy.
Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Ranking laptopów do 4000 zł – jaki kupić w 2021 roku?

Myślisz o zakupie nowego komputera? Zobacz nasz ranking laptopów do 4000 zł. 
Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie? 5 możliwych przyczyn

Trudno bowiem korzystać z komputera, nie mogąc wciskać klawiszy! Co robić, gdy nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz poradnik!
Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora – jak ją sprawdzić i jaka powinna być optymalna?

Temperatura procesora to ważny czynnik wpływający na wydajne działanie komputera. Jaka powinna być optymalna temperatura procesora?
PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

PUBG Lite – minimalne wymagania do gry. Jaki sprzęt kupić?

Gry online niekoniecznie muszą zachwycać zaawansowaną grafiką i efektami specjalnymi. Czasem lepiej sprawdzają się proste rozwiązania, czego dobrym przykładem Playerunknown's Battlegrounds.
Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Matryca błyszcząca czy matowa? Która lepsza? Jaką wybrać?

Nie masz pewności, czy lepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa, czy błyszcząca? Zobacz nasz poradnik i przykładowe produkty.
Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Jak podzielić dysk na partycje? Instrukcja dla Windows 10

Co to jest partycja? Windows 10 – jak podzielić dysk na partycje – zobacz praktyczne informacje – krok po kroku.
Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows – jaki najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę?

Tablet z Windows? Te cieszą się dobrymi opiniami, zwłaszcza wśród użytkowników, którzy korzystają z takich tabletów w pracy. Jaki tablet z Windows warto więc kupić? Zobacz nasz poradnik.

powrót