Pomoc Infolinia 799 35 35 35

Timelapse – co to jest? Jak go zrobić telefonem?

Z lektury tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat nagrań typu timelapse – co to takiego, kiedy najlepiej wykorzystać tę technikę oraz jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. Pokażemy też, że wykonanie timelapse telefonem jest łatwe, szybkie i dostępne dla każdego – nawet bez dodatkowych akcesoriów. Dzięki naszym wskazówkom Twoje pamiątki z wakacji przestaną być wyłącznie prostymi zdjęciami widoków i budynków!


Timelapse – co to jest?


Timelapse – co to takiego?


Timelapse to nic innego, jak klasyczny film poklatkowy. Technika polega na wykonywaniu zdjęć w określonych odstępach czasowych – na przykład kilku lub kilkunastu sekund – a następnie odtwarzaniu ich w określonym tempie (najczęściej 25 kl/s), jak gdyby każdy z obrazów był klatką nagranego filmu. To doskonały sposób, by uwiecznić na krótkim i dynamicznym filmie sceny, które z zasady trwają długo. Metoda jest chętnie wykorzystywana do ukazywania zachodów słońca, ulicznego tłumu, płynących rzek, pejzaży, migracji mgieł na łąkach i innych podobnych statycznych widoków. Timelapsy mogą też ukazywać długi proces pracy w przyśpieszonym tempie – na przykład powstawanie rzeźby, rysunku, remont łodzi czy malowanie ścian.
Timelapse to technika wykorzystywana zarówno przez amatorów – przy pomocy smartfonów i aparatów fotograficznych – jak i profesjonalistów w reklamie, marketingu i produkcji filmów.  


Do podstawowych zalet techniki zaliczamy przede wszystkim:


•  zdecydowanie mniejszą wagę pliku niż w przypadku nagrań wideo,
•  możliwość osiągnięcie bardzo wysokiej jakości obrazu z uwagi na osobne naświetlanie każdej klatki,
•  uzyskanie ciekawego, dynamicznego efektu, dokumentując sceny z pozoru statyczne.


Timelapse – jak zrobić?


Omówiliśmy już teorię dotyczącą timelapse – co to takiego i kiedy może się przydać. Pora na garść praktycznych porad. Przeczytaj nasze wskazówki, by dowiedzieć się, jak zrobić timelapse telefonem. Zanim do tego przystąpisz, wyposaż się w statyw fotograficzny – dedykowany lub zaimprowizowany – na przykład przy pomocy plecaka.

Warto też sprawdzić, czy aparat w Twoim smartfonie wyposażony jest w odpowiedni tryb timelapse/film poklatkowy. Jeśli nie, odpowiednią aplikację pobierzesz z Google Play/App Store. Bez trudu znajdziesz propozycje zarówno darmowe, jak i płatne – z większą ilością funkcji.

Jak zrobić timelapse?


Jak zrobić timelapse – krok po kroku:


1.  Znajdź odpowiednią scenerię. Może to być na przykład zachód słońca, przypływ nad morzem lub zorza polarna. Wszystko zależy od Twojej kreatywności.
2.  Zamontuj telefon na statywie i pamiętaj o zasadach prawidłowego kadrowania zdjęć.
3.  Znajdź odpowiedni tryb lub włącz aplikację. Ustaw interwał czasowy (najczęściej 1 lub 2 sekundy) i… czekaj na efekt.


Wyraź siebie za pomocą timelapsa!


Odnalezienie własnego stylu, estetyki i ulubionych tematów dla nagrań typu timelapse może zająć trochę czasu. O to jednak chodzi w tej zabawie. Szlifowanie swojego warsztatu pozwoli wykonywać coraz lepsze nagrania, a wzrok przyzwyczajony do ciągłego szukania potencjalnych kadrów szybko nauczy się łapać najciekawsze momenty. Jeśli do tej pory z wakacji przywoziłaś wyłącznie zdjęcia i kręcone „na szybko” filmiki – wprowadź timelapse do swojego repertuaru. Oprócz świetnego materiału zyskasz też miłe chwile. Szukanie miejsca do uchwycenia wschodu lub zachodu słońca, a potem podziwianie natury przy kubku gorącej herbaty na długo pozostanie w pamięci. Zaawansowane aplikacje do robienia tego typu nagrań potrafią nakładać na obraz ciekawe efekty, dlatego zachęcamy do eksperymentów!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:


1. STALKER 2 – kiedy premiera gry? Jakie będzie mieć wymagania?
2. The Mandalorian – kiedy sezon 3? Gdzie obejrzeć ten serial?
3. Przywracanie systemu Windows 10 – ile trwa? Na czym polega?


Czytaj więcej

Co to jest Bluetooth i do czego służy? Jakie są jego standardy? Co to jest Bluetooth i do czego służy? Jakie są jego standardy?

Czy używanie transmisji danych przez Bluetooth jest bezpieczne i czy standardy Bluetooth mają znaczenie? To najważniejsze pytania, na które odpowiadamy w tym artykule.

Więcej

Historia telefonów komórkowych Historia telefonów komórkowych

Interesuje Cię historia telefonów komórkowych? Przedstawiamy najciekawsze fakty związane z telefonią komórkową. Zobacz, jak to się zaczęło.

Więcej

Blokada SIM-lock – co to jest, jak działa, dlaczego się ją stosuje? Blokada SIM-lock – co to jest, jak działa, dlaczego się ją stosuje?

Blokada SIM-lock ogranicza możliwości korzystania z telefonu komórkowego. Obecnie prawie wszystkie telefony komórkowe są zablokowane, co jest korzystne dla operatorów sieci komórkowych. W każdym kraju blokada SIM lock może być wdrożona w inny sposób. Często istnieje jednak możliwość odblokowania telefonu.

Więcej

Hi-Res Audio – co to jest? Hi-Res Audio – co to jest?

Jeśli zależy nam na tym, aby muzyka była najlepszej jakości, bez szumów i zniekształceń, warto dowiedzieć się więcej o Hi-Res Audio.

Więcej

Mobilna nauka i zabawa – Tablety dla dzieci z grami Mobilna nauka i zabawa – Tablety dla dzieci z grami

Tablet = Edutainment. Co jest niezbędne dla każdego dziecka, aby prawidłowo się rozwijało, a jego wychowanie przebiegało właściwie? Obok wspólnej zabawy z rówieśnikami, spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz zabawek takich jak  np. drewniane klocki, czy puzzle doskonałym wsparciem w procesie rozwoju dziecka będą także tablety idealne do gier.

Więcej

Jaki smartwatch do 600 zł wybrać? Ranking Jaki smartwatch do 600 zł wybrać? Ranking

Obecnie stosunkowo łatwo znaleźć dobry smartwatch do 600 zł. W artykule zastanawiamy się, jaki smartwatch do 600 zł – oto polecane modele.

Więcej

Jaki smartfon z dobrą i mocną baterią będzie najlepszy? Jaki smartfon z dobrą i mocną baterią będzie najlepszy?

Chcesz mieć smartfon z dobrą i mocną baterią? Zobacz nasze propozycje.

Więcej

Jaki smartwatch wybrać? Co to właściwie jest i jak działa? Jaki smartwatch wybrać? Co to właściwie jest i jak działa?

Sprawdźmy, jakie są najlepsze smartwatche Apple, Samsung, Garmin, innych producentów. Nasz artykuł pomoże Ci podjąć decyzję, jaki smartach kupić.

Więcej

Jaki smartfon wybrać? Porównanie smartfonów Jaki smartfon wybrać? Porównanie smartfonów

Jaki smartfon wybrać? Chcesz wiedzieć jaki smartfon będzie dla Ciebie najlepszy i na co zwrócić uwagę? Sprawdź nasze porównanie smartfonów!

Więcej

10 technologicznych prezentów dla nastolatka 10 technologicznych prezentów dla nastolatka

Nastolatków znacznie trudniej zadowolić niż małe dzieci. Nie wierzą już w świętego Mikołaja i do szczęścia potrzebują czegoś więcej niż zabawek. To prawdziwa sztuka, żeby trafić z prezentem.

Więcej

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]