Tradycyjna kuchnia czy osobno płyta grzejna i piekarnik – doradzamy co wybrać i dlaczego

Płyta grzejna oraz piekarnik to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Wcześniej występowały one razem, stąd zestaw składający się z pól grzejnych i piekarnika potocznie nazywa się tak samo, jak pomieszczenie, w którym gotujemy - czyli kuchnią. Obecnie można także urządzić przestrzeń w inny sposób – w zabudowie popularne jest umieszczanie płyty grzejnej i piekarnika osobno, co daje dużo większą elastyczność, ale generuje też proporcjonalnie większe koszty. Która opcja jest korzystniejsza – kuchnia z  piekarnikiem czy płyta i piekarnik w zabudowie? W tym artykule staramy się odpowiedzieć na to pytanie.


Dostępne funkcje i możliwości oraz ceny sprzętu

Zacznijmy od tego, że kuchnie w zabudowie uchodzą za nowocześniejsze od tych tradycyjnych. Nie jest to jednak do końca prawda. Wszystko zależy od tego, jakie sprzęty wolnostojące i do zabudowy będziemy ze sobą porównywać. Faktem jest że wśród urządzeń do zabudowy nie znajdziemy tych najtańszych. Wynika to z faktu, że z definicji sprzęt w zabudowie powinien być kupowany z myślą o dłużej perspektywie czasowej. Wymiana lub naprawa takich urządzeń bywa dość kłopotliwa, zatem już na starcie stawia się na solidne modele o ponadprzeciętnych możliwościach. Niemniej jednak, wśród urządzeń wolnostojących znajdziemy równie zaawansowane konstrukcje, wykorzystujące te same technologie.Przegląd dostępnych opcji zaczynamy od urządzeń na gaz. Jest to zdecydowanie najtańsza, opcja dostępna dla wszystkich, którzy posiadają w mieszkaniu lub w domu instalację gazową. Tania kuchenka gazowa to koszt 600-800 zł, natomiast droższe modele rzadko przekraczają 1000 zł. To cena na kuchenkę 4-palnikową o szerokości 50-60 cm oraz piekarnik o pojemności wynoszącej zazwyczaj ok. 58 litrów. A jak to wygląda, gdy chcemy kupić sprzęty osobno? Płyta gazowa kosztuje od 500 do 1200 zł, natomiast bardzo trudno dobrać do niej piekarnik gazowy w zabudowie. Wybór jest niewielki, a gdy zdecydujemy się na tę opcję, cena będzie raczej wysoka. Jeśli planujemy do gotowania używać głównie gazu, to trzeba pamiętać, że wolnostojące sprzęty są tańsze i jest znacznie większy wybór modeli. To bezpieczna opcja, bo awarie instalacji gazowej zdarzają się znacznie rzadziej, niż przerwy w dostawie prądu.

Obecnie jednak znacznie popularniejszym rozwiązaniem są kuchnie gazowo-elektryczne, czyli z palnikami gazowymi i elektrycznym piekarnikiem. Standardowa cena takie sprzętu zamyka się w kwocie pomiędzy 1000 a 1500 zł. Alternatywa to płyta gazowa i piekarnik elektryczny do zabudowy. Jak wspomniano wcześniej, płyta kosztuje między 500 a 1000 zł, natomiast piekarnik możemy znaleźć już za 800-900 zł. W tym budżecie są już ciekawe propozycje od takich marek jak Amica, Beko oraz Electrolux. Dysproporcja w wydatkach nie jest już zatem tak duża, jak w przypadku sprzętów opartych wyłącznie na gazie. W tym miejscu warto także wspomnieć o tak zwanych płytach kombinowanych. To płyty do zabudowy, które mają pola grzejne o różnej konstrukcji i zasadzie działania. Na przykład, płyta ELECTROLUX EGD6576NOK posiada 2 palniki gazowe i dwa pola indukcyjne.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się urządzenia oparte na indukcji. Płyty wykorzystujące pole magnetyczne są bardzo efektywne i szybkie w działaniu, a przy tym - bezpieczne. Pola grzejne nie pozostają gorące po zakończeniu gotowania, często włączają się samoistnie po położeniu naczynia i dostosowują temperaturę do jego objętości, a także bardzo łatwo dają się wyczyścić. Krótko mówiąc, jako najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku płyt, pola indukcyjne są komfortowe i wygodne w użyciu. Jako, że komfort ma swoją cenę, zgodnie z przewidywaniami właśnie one są zdecydowanie najbardziej kosztowne.

Kuchnie z płytą indukcyjną kosztują od 2000 do 2500 zł. W tej cenie znajdziemy kuchenki posiadające wiele różnych zalet. Najczęściej będą to sprzęty z chłodnym frontem czyli takie, które nie nagrzewają się podczas pracy, z możliwością programowania i wybierania spośród wielu dostępnych programów do pieczenia. Korzystny jest także szybki nagrzew. Przykładowo, w kuchni AMICA 614IES3.374TsDpHbQ (XxL) piekarnik osiąga 150 stopni w zaledwie 4 minuty.Koszt zakupu płyty indukcyjnej do zabudowy i osobnego piekarnika jest praktycznie identyczny. Na przykład, płyta BEKO HII64430GT i piekarnik BEKO BIE22300X to koszt około 2100 zł łącznie.Stąd wniosek, że im bardziej zaawansowany sprzęt, tym bardziej zacierają się różnice między sprzętami tradycyjnymi  i do zabudowy.


Kto będzie korzystał z kuchni?

Zakup sprzętu AGD z pewnością różni się się od zakupu smartfona. O ile posiadacze telefonów raczej mają podobne potrzeby, tak w przypadku użytkowników, którzy myślą o gotowaniu, lista priorytetów może być zupełnie inna. Przyzwyczajenie do tradycyjnych sprzętów sprawia, że zaczynamy myśleć schematycznie. O ile w umiejscowieniu płyty grzejnej trudno o jakąś kreatywność, tak w przypadku piekarnika zdecydowanie jest pole do popisu. Dla tych, którzy planują kuchnię w zabudowie, szczególnie kuszące wydaje się umieszczenie piekarnika na znacznie większej wysokości, niż standardowo. Przede wszystkim po to, żeby nie musieć się do niego schylać. Taką odmianę z pewnością docenią osoby starsze, mające problemy z kręgosłupem, a także rodzice. Zainteresowanie małych dzieci piekarnikiem i tym co się w nim dzieje, to dla rodziców prawdziwe utrapienie. Umieszczenie zaś piekarnika poza zasięgiem dziecka to ratunek najlepszy z możliwych. Właśnie z tych powodów widać wyraźną przewagę sprzętów w zabudowie. Ale oczywiście pod warunkiem, że faktycznie chcemy rozdzielić płytę i piekarnik oraz umieścić w zupełnie innych miejscach. Mając typową kuchnię, nie ma po prostu takiej możliwości.


Czy planujemy przeprowadzkę lub wymianę sprzętu AGD?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, AGD do zabudowy to najlepsza propozycja dla tych, którzy myślą długoterminowo. Zupełnie inaczej jest, gdy często się przeprowadzamy, mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu albo w najbliższym czasie chcemy zamienić mieszkanie na większe. Wtedy zabudowa to tylko kłopot i lepiej jest postawić na taki sprzęt, który łatwo będzie ze sobą zabrać i za jakiś czas umieścić w nowej, pewnie zupełnie innej kuchni.W przypadku zabudowy, mamy problem dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, trudno ze sobą zabrać sprzęt zintegrowany z meblami kuchennymi. Po drugie, jeśli chcemy zostawić sprzęt nowej osobie bo sprzedajmy lub wynajmujemy mieszkanie, to nietypowe rozmieszczenie może komuś nie odpowiadać.


Razem czy osobno?

Jak widać, rozmaite technologie są dostępne niemal w każdym wariancie. Niezależnie od tego, czy interesuje nas gotowanie gazowe, elektryczne czy indukcyjne, da się znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Im bardziej zaawansowana technologia, tym wyższa cena i mniejsze różnice w kosztach kuchni i odrębnie kupowanej płyty i piekarnika.

Wolnostojący sprzęt to zawsze bezpieczna opcja, która będzie funkcjonalna i spełni swoje zadanie. W przypadku niestandardowych pomysłów, większa jest elastyczność i możliwość urządzenia według autorskiej wizji, po swojemu, ale większa jest też odpowiedzialność, jeśli coś pójdzie nie tak. Dobranie odpowiedniego umiejscowienia i wysokości piekarnika wymaga odrobiny wiedzy oraz wyobraźni. Wciąż trzeba pamiętać o pewnych zasadach, jak odpowiednia odległość piekarnika i płyty grzejnej od lodówki czy zlewozmywaka, mamy jednak pewnego rodzaju pole do manewru.

Wszelkie kreatywne rozwiązania to raczej domena tych, którzy w kuchni spędzają bardzo dużo czasu i mają jakieś specyficzne potrzeby, których nie przewidzieli producenci wolnostojących sprzętów. Jeśli gotujemy niezbyt często, lepiej zdać się na zwykłą kuchnię godząc się na jej drobne ograniczenia.

Kluczowe może być także poczucie estetyki i generalnie wizualny aspekt naszej kuchni. Sprzęty w zabudowie uchodzą za bardziej wyrafinowane i eleganckie. Jeśli design jest dla nas ważnym elementem, wpływającym na decyzje zakupowe, to kryterium także dobrze się brać pod uwagę.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel