Transmiter FM do auta – jak działa? Czy warto go używać?

Jazda samochodem z ulubioną muzyką jest o wiele przyjemniejsza. Jeśli mamy starsze auto, jeszcze z radiem na płyty i kasety, przyda się wiedza o tym, jak działa transmiter w samochodzie. Kiedyś korzystaliśmy przede wszystkim z fizycznych nośników CD i jeszcze wcześniej kaset, obecnie dominują pliki mp3 oraz streaming w ramach muzycznych usług, takich jak Spotify. Nie każde auto umożliwia korzystanie z nowoczesnych formatów. Jeśli mamy anachroniczny odtwarzacz, a jednak chcielibyśmy posłuchać ulubionej playlisty, transmiter FM na pewno w tym pomoże. Co potrafi taki sprzęt i co brać pod uwagę, wybierając konkretny transmiter FM? Czy w ogóle warto go kupić? Podpowiadamy w tym artykule.

Transmiter FM – jak działa?

Transmiter FM – jak działa?


Transmiter umożliwia przesyłanie sygnału z urządzeń zewnętrznych do samochodowego systemu audio. Aby ulubiona muzyka rozbrzmiewała z samochodowych głośników, wystarczy wpiąć transmiter w gniazdo zapalniczki samochodowej a następnie w aplikacji oraz w radiu ustawić wspólną, wybraną częstotliwość. W ten sposób, za pomocą sygnału radiowego, sygnał trafi we właściwe miejsce. Można więc niskim kosztem zdecydowanie rozszerzyć listę utworów, które będą dla nas dostępne podczas jazdy samochodem.

Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z takim urządzeniem, możesz nie wiedzieć, jak działa transmiterWarto zatem wyjaśnić to krok po kroku. Aby używać transmitera do słuchania muzyki należy:


  • wpiąć urządzenie do gniazdka samochodowego – często transmitery mają dodatkowe elementy mocujące, pozwalające umieścić sprzęt w odpowiedniej pozycji,


  • połączyć transmiter z nośnikiem na którym jest muzyka – to oznacza, że wpinamy pendrive, wkładamy kartę SD albo łączymy bezprzewodowo transmiter i smartfon przez Bluetooth,


  • ustawić w transmiterze oraz w radiu samochodowym tę samą częstotliwość. Jak wiadomo, zakres pasma FM mieści się w przedziale między 87.5 a 108.0 MHz. Niektóre częstotliwości zajmują stacje radiowe, więc wybieramy wolne pasmo i już możemy cieszyć się muzyką.Jak połączyć transmiter z telefonem?


Do aktywowania łączności Bluetooth w transmiterze konieczne jest wpisanie specjalnego kodu. Znajduje się on w instrukcji urządzenia. Bardzo często są to cztery zera – „0000”. Gdy transmiter może się już połączyć bezprzewodowo, procedura w aplikacji wygląda równie prosto jak parowanie słuchawek albo inteligentnego zegarka.


Co ciekawe, łączność może się odbywać także przez gniazdo Jack. W ten sposób połączymy transmiter nie tylko ze smartfonem ale również z tabletem czy laptopem. Jak widać, wiedza o tym, jak podłączyć transmiter, nie jest przesadnie skomplikowana.


Transmiter FM – najważniejsze parametry


Ceny transmiterów samochodowych są zróżnicowane, podobnie jak ich możliwości. Najprostsze urządzenia kupimy już za 30 zł (na przykład transmiter FM MANTA FMT005 Nina) natomiast te bardziej zaawansowane będą kosztować ponad 100 zł. W czym tkwi różnica? Przede wszystkim w sposobie przekazywania utworów. Proste modele umożliwiają odtwarzanie utworów zgranych na kartę SD albo nośnik USB. Niezbędne jest zatem przewodowe połączenie. Znacznie szersze możliwości zapewniają jednak te urządzenia, które obsługują technologię Bluetooth. Łączność bezprzewodowa sprawia, że będziemy mogli włączyć także utwory ze smartfona czy tabletu połączonego z transmiterem.


Co jeszcze może być ważne przy wyborze? Na pewno dobrze jest zwrócić uwagę na format obsługiwanych plików. Każdy transmiter umożliwia odtwarzanie mp3, jednak dobrze, jest gdy kompatybilny jest także alternatywny format WMA. Kolejne ważne kwestie to wygoda i komfort użytkowania. W tym miejscu należy samodzielnie ocenić, czy odpowiadają nam wielkość wyświetlacza oraz sposób pokazywania informacji. W niektórych modelach, takich jak transmiter FM CALIBER PMT302 albo transmiter FM DPM, dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie pilota do sterowania.


Tylko muzyka? Niekoniecznie!


Chociaż funkcje muzyczne są najważniejsze, z transmitera FM możemy mieć pożytek także w innych sytuacjach. Urządzenie umożliwia także słuchanie komunikatów nawigacyjnych w głośnikach samochodowych. Inna, dodatkowa funkcja, to użycie samochodowego zestawu audio w charakterze zestawu głośnomówiącego.


Transmiter FM – czy warto?


Jak widać, transmiter FM to proste, kompaktowe i bardzo praktyczne urządzenie, które potrafi ułatwić życie niejednemu kierowcy. Z pewnością przyda się komuś, kto posiada starszy samochód, a kto nie chce zrezygnować z dobrej muzyki słuchanej na co dzień. Wybierając transmiter sprawdzonej, solidnej firmy, możemy mieć pewność, że urządzenie będzie bezawaryjne, a jakość dźwięku – zadowalająca i zdecydowanie umilająca każdą, nawet długą, podróż. Skoro już wiesz, jak działa transmiter FM, decyzja należy do Ciebie – może sprawdzić nasz ranking transmiterów, jeśli poszukujesz idealnego modelu!


Zobacz więcej

Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę? Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Dobre głośniki do samochodu z pewnością przydają się podczas każdej dłuższej trasy. Tylko jakie głośniki do auta będą odpowiednie? Jeśli nie masz pewności, to sprawdź nasz poradnik.

Więcej

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać? Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać?

Jaki odtwarzacz polecamy? Zobacz nasz ranking radiów samochodowych!

Więcej

Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021 Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaką ładowarkę samochodową kupić? Przestawiamy również ranking ładowarek samochodowych na 2021 rok.

Więcej

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać? TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.

Więcej

Ranking transmiterów FM 2021 – jaki model kupić? Ranking transmiterów FM 2021 – jaki model kupić?

W najnowszych modelach aut radio samochodowe potrafi odtwarzać muzykę z różnych źródeł. Jednak starsze pojazdy posiadają jedynie standardowy radioodtwarzacz na płyty CD i kasety magnetofonowe. Ten problem doskonale rozwiązuje transmiter FM. Ranking produktów z tej kategorii powinien ułatwić wybór.

Więcej

Jaki wideorejestrator do samochodu kupić? Ranking kamer samochodowych 2021 Jaki wideorejestrator do samochodu kupić? Ranking kamer samochodowych 2021

Dobra kamera samochodowa przyda się, gdy będziemy potrzebowali dowodu dla policji albo ubezpieczyciela. Jaki wideorejestrator jazdy kupić, aby spełniał swoje zadanie? Przedstawiamy najlepsze produkty.

Więcej

Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021 Jaki telewizor dla gracza wybrać? Najlepsze TV gamingowe 2021

Jeśli zdecydowaliśmy się na konsolę zamiast gamingowego komputera z monitorem lub laptopa, będzie nam potrzeby także dobry telewizor dla gracza. Jaki jednak wybrać?

Więcej

Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora? Jak Twój smartfon może współpracować z telewizorem? I jak podłączyć go do telewizora?

W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób można wykorzystać możliwość sparowania smartfona z telewizorem i jakie korzyści zapewnia takie rozwiązanie. 

Więcej

Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć Telewizory 8K – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest właściwie technologia 8K i jakie oferuje możliwości? Czy warto już teraz kupić taki telewizor? 

Więcej

Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung Soundbary dedykowane do QLED TV Samsung

Jakie modele soundbarów polecamy do nowoczesnych telewizorów Samsung? Prezentujemy tutaj najciekawsze propozycje.

Więcej

powrót