Triki ułatwiające pranie

Obsługa pralki tylko z pozoru jest łatwą czynnością, którą szybko można opanować. Chociaż w teorii wystarczy odpowiednio posortować ubrania, załadować bęben do pełna i wybrać odpowiedni program, w rzeczywistości bywa, że to wszystko jest bardziej złożone. Zwłaszcza, jeśli mamy w swojej garderobie wyjątkowo delikatne tkaniny, ubrania, które lubią farbować albo czworonoga, i co za tym idzie - nadmiar sierści w swoim otoczeniu. Oczywiście, wybór nowoczesnej pralki już na starcie potrafi wiele ułatwić, niemniej jednak, w wielu przypadkach wciąż przydadzą się dodatkowe akcesoria, specjalnie dopasowane do konkretnych potrzeb. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze problemy pojawiające się przy praniu odzieży oraz sprawdzone sposoby na ich rozwiązanie. Jeśli uważacie, że pranie jest kłopotliwe, ten tekst na pewno ułatwi Wam wiele spraw.

Na nadmiar sierści i nie tylko – kule do prania

Jeśli w domu jest duży pies albo kilka kotów, nawet mimo regularnego odkurzania, spotykamy się z problemem gubionej sierści, która pojawia się wszędzie – od dywanu, poprzez kanapę i fotele kończąc właśnie na ubraniach. Jak pozbyć się zwierzęcych włosów i mieć znów ładne i czyste ubrania? Tutaj na pewno pomogą kule do prania WENKO. Niepozorne z wyglądu kulki, obracając się w bębnie razem z praną odzieżą, skutecznie zbierają nie tylko sierść, ale także zmechacone kuleczki wełny. W ten sposób, możemy znów mieć czyste ubranie od razu po wyjęciu z pralki bez konieczności dokładnego czyszczenia każdej sztuki odzieży specjalną rolką do zbierania włosów. Dzięki temu, możemy cieszyć się czystymi ubraniami, a spragniony czułości zwierzak nie będzie stanowił problemu, gdy będzie ocierał się o właściciela.

Problemy z kolorami

Ciągłe dzielenie prania na białe i kolorowe jest pewną niedogodnością, z którą nie zawsze łatwo sobie radzić. W końcu musimy dwa razy nastawiać pranie, a także używać innych środków piorących do białego, a innych do kolorów. A jakby tego było mało, czasami znajdą się ubrania w intensywnych kolorach, które lubią zafarbować. Na szczęście szuka się sposobów, żeby to jakoś uprościć, czego najlepszym przykładem są obecne na rynku uniwersalne kapsułki do prania, dostosowane do wszystkich tkanin. Niezwykle przydatne są także specjalne chusteczki do prania. Z jednej strony - zapobiegają zafarbowaniu innych rzeczy, ponieważ same wyłapują wypłukane cząsteczki koloru, z drugiej zaś sprawiają, że biel nie traci na intensywności i nie zamienia się w szarość. Jak to działa? Kluczem jest odpowiednia struktura chusteczki. Nie ma w nich żadnych niebezpiecznych substancji chemicznych, z powodzeniem mogą być zatem stosowane nawet do ubranek dziecięcych. Koszt jednej chusteczki to około 1 zł (sprzedawane są w zestawach), a potencjalne korzyści w postaci oszczędności wody, energii i detergentów wydają się naprawdę znaczne!

Jak w prosty sposób zmiękczyć tkaninę?

Miękkie ubrania mają wiele różnych zalet, przede wszystkim - są przyjemne w dotyku, ale również szybciej można je wysuszyć i łatwiej wyprasować. Niestety, miękkość wielu upranych ubrań często pozostawia wiele do życzenia. Jednym z ważnych powodów jest twarda woda, ale nie tylko. Na szczęście tkaninę można zmiękczyć. W pewnym stopniu tę funkcję spełniają specjalne płyny do prania. Ciekawym rozwiązaniem jest są także chusteczki zmiękczające. Stosowne w pralko-suszarkach lub suszarkach zdecydowanie ułatwiają prasowanie, ponieważ dzięki nim tkaniny są miękkie i mniej wygniecione.

Bardzo podobne zastosowanie mają kule do suszarki. Odporne na wysoką, temperaturę potrafią zmniejszyć czas suszenia nawet o 25%. A to oznacza dla użytkownika oszczędność czasu oraz energii!

Jak chronić delikatne tkaniny podczas prania?

Następny często spotykany problem to traktowanie ubrań z bardzo delikatnych tkanin, które mają tendencję do niszczenia się przy praniu w standardowych warunkach razem z pozostałymi rzeczami. Oczywiście, zawsze najważniejsze będzie pranie takich tkanin w odpowiednich warunkach – w niskiej temperaturze i przy niewielkiej liczbie obrotów, a już najlepiej w ramach specjalnego programu do delikatnych tkanin. Można także użyć dodatkowego zabezpieczenia w postaci specjalnych woreczków do prania. Woreczki do prania delikatnych tkanin wykonane są z poliestrowej siateczki, zamykane na zamek błyskawiczny, a zatem pewne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Woreczki doskonale sprawdzają się zwłaszcza przy praniu bielizny. Można używać ich także do prania butów. Siatka do prania jest zatem uniwersalnym rozwiązaniem, bo sprawdza się w różnych sytuacjach.

Jak zadbać o swoją pralkę, żeby uniknąć awarii – praktyczne porady

Nie sposób zapomnieć także o ochronie samej pralki. Kupując nowy sprzęt, liczymy na to, że będzie pracować bez szwanku przez kilka lat. Jest to oczywiście możliwe, natomiast podobnie jak z innymi urządzeniami, gwarancją długowieczności jest odpowiednia konserwacja.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania sprzętu jest użytkowanie go zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem. Przede wszystkim, należy unikać umieszczania w bębnie nieodpowiednich substancji, takich, jak benzyna czy rozpuszczalnik na ubraniach, a także metalowych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić wnętrze pralki. Potencjalne niebezpieczeństwo stanowią także pozostawiane często w kieszeniach monety i guziki, które potrafią zatrzymać się na filtrze.

Częstym błędem jest także nadmierne wypełnienie bębna. Przy załadunku powinniśmy pamiętać o tym, żeby zostawić nieco pustej przestrzeni, najlepiej na szerokość dłoni.  Kolejna sprawa to odkładający się brud oraz osad. Żeby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów, zaleca się raz na jakiś czas uruchomienie pustej pralki (bez ubrań) z samym środkiem piorącym lub octem. Inny, nowocześniejszy sposób, to użycie specjalnych tabletek czyszczących do pralki. Środki te zapobiegają zapobiegają powstawaniu osadu.

Następny potencjalny błąd to pranie w krótkich odstępach czasu. Gdy nazbierało się dużo prania i nie wszystko zmieściło się do bębna, często chcielibyśmy od razu wrzucić następną partię. To niestety nie jest dobry pomysł ze względu na fakt, że przy intensywnym używaniu niektóre elementy się przegrzewają. Z tego powodu, lepiej odczekać chociaż godzinę, zanim uruchomimy kolejny cykl.

Na koniec dodamy jeszcze o fizycznym czyszczeniu tych wszystkich powierzchni, do których mamy dostęp. Zewnętrzną obudowę pralki powinno się czyścić przy pomocy gąbki, ciepłej wody i delikatnego środka czyszczącego, takiego jak płyn do naczyń. Jeśli chcemy zadbać o wnętrze, powinniśmy wycierać szmatką uszczelki drzwiczek, co pozwoli, by przez dłuższy okres były maksymalnie szczelne. Ważne jest także uchylenie drzwiczek na dłuższy czas po zakończeniu programu tak, aby resztki wody mogły odparować. W przeciwnym razie z pralki będzie wydobywał się brzydki zapach.

Pranie odzieży nie jest ani banalnie proste, ani przesadnie skomplikowane. Każdy może się tego nauczyć, a dzięki kilku opisanym trikom i zastosowaniu specjalistycznych akcesoriów, cały proces jest jednak łatwiejszy i bardziej pewny. Warto zatem zainwestować w produkty, zwłaszcza że ich koszt jest wielokrotnie mniejszy niż markowych ubrań, które mogłyby ulec zafarbowaniu lub zniszczeniu.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel