Trudna sztuka zaparzania herbaty. Jak sobie ułatwić ten proces?

Nieprzypadkowo herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Stanowi cenne źródło antyoksydantów, witamin i minerałów. Herbatę cenimy jednak w przede wszystkim ze względu na walory smakowe, które sprawiają, że jej picie to ważny moment dnia, związany ze szczególną celebracją, jak choćby w Wielkiej Brytanii. Warto także dodać, że świat herbat jest w rzeczywistości bardziej skomplikowany i złożony, niż może się z pozoru wydawać. Różne rodzaje liści, sposoby parzenia i smaki, które znają i doceniają  pasjonaci, wymagają często zastosowania specjalnych narzędzi, aby wydobyć ich  naturalną pełnię. Nie wystarczy tylko zalać herbaty wrzątkiem! W tym artykule prezentujemy przydatne przedmioty, które pozwolą cieszyć się niepowtarzalnym smakiem herbaty. Zobacz naszą listę.

Temperatura parzenia herbaty – to nie takie proste!

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czas parzenia herbaty może się różnić w zależności od jej rodzaju. Czasem wystarczą 2 minuty, a w innym przypadku nawet 5. Mało kto jednak ma świadomość, że również temperatura wody ma niemałe znaczenie. Wbrew pozorom, tylko niektóre herbaty należy zalewać gorącą wodą tuż po jej zagotowaniu. Są także odmiany herbat, do których woda powinna być zimniejsza. W przypadku herbaty białej, optymalna temperatura to 75-85 stopni. W przypadku herbat zielonych - jeszcze mniej: przeważnie 60-70 stopni. W jaki sposób odpowiednio przygotować wodę na herbatę? Tutaj doskonale sprawdzi się czajnik elektryczny z regulacją temperatury. Takie urządzenie pozwoli nie tylko przygotować wodę o konkretnej temperaturze, ale także utrzymać ją przez jakiś czas, analogicznie jak robi to podgrzewacz do butelek dla dzieci.

Jaka woda na herbatę?

Jak już napisaliśmy wcześniej – nie zawsze wrząca. Jednak poza samą temperaturą, istotna jest również jakość cieczy. Można chociażby porównać to do piwa – rodzaj zastosowanej wody i jej skład wpływa na smak napoju. Dlatego myśląc o smacznej herbacie, dobrze jest mieć pewność, że do jej zaparzenia będziemy używać wody pozbawionej wszystkich szkodliwych elementów. Najlepszy skład wody pitnej zapewnia oczywiście filtracja. Dlatego u każdego amatora herbaty powinien znajdować się odpowiednio pojemny dzbanek filtrujący. Taki dzbanek ma zresztą także inne zastosowania. Przede wszystkim, dzięki filtracji wody z kranu, możemy sporo zaoszczędzić zamieniając drogą wodę butelkowaną na przefiltrowaną wodę z kranu. A przecież picie odpowiedniej ilości wody dziennie też jest bardzo ważne – zwłaszcza, gdy prowadzimy aktywny tryb życia.

Co jeszcze przyda się do zaparzania herbaty?

Wśród miłośników dobrych herbat, napoje ekspresowe (w torebkach) są wypierane przez herbaty liściaste o bardziej bogatym i naturalnym smaku. Można to porównać do kawy rozpuszczalnej oraz kawy z ekspresu. Jeśli naprawdę zależy nam na naturalnym aromacie, znacznie lepsza od herbaty z torebki będzie taka przygotowana w zaparzaczu. Zaparzacz to proste i niedrogie urządzenie, które z powodzeniem wykorzystamy także do przygotowania kawy oraz ziół i naparów do picia. Zaparzacz skutecznie oddziela właściwy napój od fusów, ale również ładnie prezentuje się na stole, chociażby wtedy, gdy przyjmujemy gości. A jeśli przygotowujemy mniejszą ilość herbaty, wówczas zamiast zaparzacza, wygodniej jest użyć sitka do herbaty.

Jeśli posiadamy większą ilość sypanej herbaty w opakowaniu, dobrze jest zadbać o to, aby jej zapach nie uleciał. O to niestety nie trudno, zwłaszcza, jeśli mamy wiele rodzajów herbat, pijemy na przemian wiele z nich, a w tym samym opakowaniu po otwarciu stoi dość długo, zanim zawartość zostanie zużyta w całości. W takiej sytuacji na pewno pomoże zestaw klipsów do zamykania otwartych opakowań.

Jeśli lubimy eksperymentować ze smakiem herbaty i próbować nowych rzeczy, a nasze kubki smakowe są faktycznie na tyle czułe, aby odróżnić różne niuanse, to naprawdę warto inwestować w akcesoria umożliwiające przygotowywanie herbaty z prawdziwym wyczuciem. Tym bardziej, że przygotowując wyjątkowo smaczne napoje, możemy zarazić swoją pasją innych!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel