Tryb Kariery FIFA 19 – najważniejsze porady dla początkujących

Tryb kariery w FIFA to ciekawe urozmaicenie rozgrywki, zwłaszcza dla tych, którym znudziło się już granie online w najpopularniejsze tryby, jak FIFA Ultimate Team. Prowadzenie kariery menedżera piłkarskiego lub gracza jest bardziej wymagające, niż samo rozrywanie meczy i potrafi dać wiele satysfakcji. EA Sports od lat rozwija funkcje kariery, dzięki czemu w najnowszej odsłonie otrzymujemy naprawdę dopracowany tryb pełen możliwości. Jak się w nim odnaleźć? Dla początkujących polecamy nasz poradnik!


Kariera zawodnika i kariera menedżera


Kariera zawodnika umożliwia wcielenie się w wybranego piłkarza lub stworzenie własnego gracza, który rozpocznie przygodę z piłką we wskazanym przez nas klubie. W trakcie rozgrywki decydujemy o tym, jakie oferty transferowe przyjąć, a jakie odrzucić, bierzemy udział w treningach i rozgrywanych meczach. W przeciwieństwie do trybu fabularnego z Alexem Hunterem, nie mamy tutaj elementów fabularnych. Największą zaletą są więc same mecze z perspektywy piłkarza. Chociaż można grać jako cała drużyna, to sterowanie jednym, wybranym zawodnikiem, zamiast wszystkimi, jest najlepszą lekcją gry zespołowej. Chociaż najprościej gra się jako napastnik, warto podjąć wyzwanie i zagrać na innej wymagającej pozycji, jak defensywny pomocnik albo lewy obrońca. W zależności od tego, jaką mamy pozycję i zadania na boisku, nasza gra będzie oceniana w oparciu o inne statystyki. Jako obrońcy zostaniemy rozliczeni z odbiorów piłki, jako skrzydłowi z udanych dośrodkowań i asyst, a jako napastnicy przede wszystkim ze zdobywania goli.

Znacznie ciekawszą opcją wydaje się jednak kariera menedżera, w której decydujemy o losach ulubionej drużyny, wpływając na politykę transferową, trening, taktykę, oraz wyszukiwanie i rozwój juniorów. Temu trybowi poświęcimy tutaj znacznie więcej miejsca.


FIFA 19 kariera zawodnika i menedżera na konsoli


Jaką drużynę wybrać do trybu kariery w FIFA 19?


W FIFA 19 możemy objąć funkcję menedżera każdej drużyny, która występuje w grze. Można używać także drużyn, które nie mają swoich krajowych rozgrywek w tej edycji, pod warunkiem, że umieścimy je w innej lidze. Na tej samej zasadzie można rozpoczynać rozgrywki w innej lidze, niż zespół faktycznie występuje. Taka opcja daje możliwość sprawdzenia alternatywnych scenariuszy – na przykład Celtic Glasgow występujący w lidze angielskiej albo polska drużyna próbująca sił w Bundeslidze! Jaki zespół wybrać? Oczywiście, najłatwiejsza jest gra takimi potęgami, jak Barcelona, Real czy Manchester City, ale dużo więcej satysfakcji powinno dostarczyć rozwijanie słabszego zespołu. Kusząca wydaje się na przykład droga z 4 ligi angielskiej do najwyższej klasy rozrywkowej albo droga na szczyt wybranego niemieckiego zespołu, który zaczyna w 3 lidze. Równie dużym wyzwaniem będzie wygranie Ligi Mistrzów albo Ligi Europy zespołem z Polski, Szwecji albo Irlandii.

Pomijając własne ambicje, trzeba jednak pamiętać, że głównym zadaniem jest zrealizowanie celów postawionych przez zarząd. A te nie ograniczają się tylko do wyników sportowych. Równie dobrze, możemy być proszeni o uzyskanie konkretnego wyniku finansowego na koniec sezonu, odmłodzenia kadry do określonego poziomu, czy wytrenowania określonej liczby juniorów. Każdy cel ma też swój priorytet od wysokiego do bardzo niskiego. Mecze w trybie kariery można grać samemu lub symulować. Ta druga opcja zdecydowanie przyśpiesza rozrywkę i nadaje jej wiele nieprzewidywalności. Można też zdecydować się na pośrednią wersję, gdzie mecze ze słabszymi przeciwnikami są symulowane, a ważne mecze pucharowe czy decydujące o mistrzostwie rozgrywamy sami, żeby mieć większą kontrolę nad tym, co się dzieje na boisku.


Tryb kariery FIFA – jak pozyskiwać graczy?


Kwoty, jakie trzeba zapłacić za najlepszych piłkarzy na świecie, potrafią przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza, jeśli gramy jako menedżer słabszego zespołu, który ma bardzo ograniczone środki na transfery. Jak więc niskim kosztem podnieść wartość swojej drużyny? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym jest pozyskiwanie wolnych zawodników, nie związanych aktualnie z żadnym klubem. W przypadku tych piłkarzy, ponosimy jedynie koszty comiesięcznego wynagrodzenia oraz jednorazową opłatę za podpisanie kontraktu, negocjowaną z menedżerem zawodnika, nie płacimy jednak odstępnego klubowi. Za darmo możemy również pozyskać piłkarza, którego kontrakt z aktualnym klubem niedługo wygasa. W zimowym okienku transferowym można wynegocjować kontrakt z takim piłkarzem, który przyjdzie do nas po wygaśnięciu obowiązującej umowy, wraz z początkiem nowego sezonu. Niektórzy zawodnicy mają także wpisane w kontraktach kwoty odstępnego. Płacąc kwotę z umowy, możemy pozyskać zawodnika automatycznie, bez potrzeby negocjacji z jego klubem. Warto szukać okazji, bo w FIFA 19 jest wielu zawodników, których kwoty odstępnego są znacznie niższe niż ich realna wartość. Ostatni ze sprytnych sposobów to wymiana zawodników pomiędzy klubami. Zamiast pieniędzy, możemy zaoferować w rozliczeniu swojego gracza. To korzystne, gdy mamy na przykład namiar bramkarzy, a szukamy napastnika. Wymiana między klubami może być bezkosztowa lub z dopłatą po jednej ze stron. Jeśli rozwój zespołu planujemy długofalowo, najlepszym interesem jest kupowanie młodych, perspektywicznych zawodników, i podnoszenie ich umiejętności poprzez trening. Młodych graczy z potencjałem możemy szukać w swoim klubie, innych klubach, a także z pomocą skauta, który co miesiąc proponuje wyszukanych przez siebie piłkarzy, których możemy ściągnąć do szkółki juniorów i następnie przesunąć do pierwszej drużyny.


Jak trenować zawodników w trybie kariery?


Umiejętności młodych graczy podnoszą się same wraz z wiekiem i liczbą rozegranych minut, podobnie jak automatycznie maleją umiejętności graczy po 32. roku życia. Można jednak znacznie przyśpieszyć rozwój wybranych graczy. Co tydzień mamy do dyspozycji 5 treningów na całą drużynę. Do treningu najlepiej przeznaczyć najmłodszych zawodników, bo ci podniosą umiejętności najszybciej. Najlepiej rokujący zawodnicy są zresztą oznaczeni zieloną strzałką w panelu, gdzie wybieramy kandydatów do treningu. Wybrany rodzaj gry treningowej można rozegrać samodzielnie lub zasymulować. Od tego, jak dobrze zawodnik poradzi sobie z zadaniem zależy, jak szybko się rozwinie! Co ciekawe, jeden zawodnik może brać udział w więcej niż jednym treningu tygodniowo. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by 5 slotów przeznaczyć na trening dwóch albo trzech najlepszych graczy.

Chociaż FIFA 19 to nie Football Manager, a gra zręcznościowa, o trzeba przyznać, że rozwijający się tryb menedżerski jest naprawdę rozbudowany i ciekawy, dzięki czemu można z powodzeniem prowadzić karierę gracza lub drużyny przez wiele sezonów. Z naszym poradnikiem na pewno będzie łatwiej stawiać pierwsze kroki!


Przeczytaj więcej

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing w grach – co to za technologia?

Ray tracing to nowa technologia w grach, o której zrobiło się głośno w 2019 roku. Obecnie z możliwości Ray tracingu mogą korzystać posiadacze najnowszych kart graficznych, a od niedawna także gracze konsolowi – dzięki PlayStation 5 i Xbox Series X.
Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Ranking gier na PS4 – w co grać w 2021 roku?

Nie wiesz, w jakie gry na PS4 grać w 2020 roku? Zobacz nasz ranking!
Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Jakie słuchawki do PS4 będą najlepsze? Oto wybrane propozycje

Widok gracza w słuchawkach na uszach to nic dziwnego. W końcu emocjonujące wirtualne rozrywki można prowadzić o różnych porach dnia i nocy. Jakie słuchawki do PS4 warto wybrać? Zobacz najlepsze słuchawki do PS4 dla graczy.
Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Ranking słuchawek dla graczy – jaki najlepszy model warto kupić w 2021 roku?

Przygotowaliśmy ten najnowszy ranking słuchawek dla graczy, ponieważ wiemy, że zadbanie o odpowiedni sprzęt do grania to skomplikowana i kosztowna sprawa, ale na pewno warta swojej ceny.