Tuner satelitarny DVB-S i DVB-S2 – co to jest i do czego służy?

Jako DVB-S określa się cyfrowy odbiór sygnałów telewizyjnych i radiowych nadawanych drogą satelitarną Oprócz anteny satelitarnej z uniwersalnym konwerterem do optymalnego odbioru programów SD, HD i 3D jest potrzebny odpowiedni tuner satelitarny oraz miejsce instalacji anteny z niezasłoniętym widokiem na południe. W odróżnieniu od odbioru programów z sieci kablowej, oprócz abonamentu radiowo-telewizyjnego odbiór satelitarny nie wiąże się z miesięczną opłatą, więc mimo kosztów związanych z początkowym zakupem zestawu satelitarnego odbiór programów satelitarnych jest przystępny cenowo. A do czego dokładnie służy tuner DVB-S?dvb-s

DVB-S


DVB-S („Digital Video Broadcasting – Satellite”) oznacza nadawanie cyfrowych programów radiowych i telewizyjnych drogą satelitarną w jakości SD (Standard Definition) i HD, a od niedawna również w 3D. Cyfrowy zestaw satelitarny do odbioru DVB-S składa się z reguły z anteny satelitarnej o średnicy co najmniej 60 centymetrów z uniwersalnym konwerterem obsługującym sygnały cyfrowe, cyfrowego tunera satelitarnego oraz połączenia kablowego między anteną i tunerem. Coraz więcej producentów telewizorów wyposaża swoje produkty w tuner DVB-S. Do czego służy ten rodzaj odbiornika? Przede wszystkim może on odbierać telewizję satelitarną bez zewnętrznego tunera.


DVB-S2 – co to jest?


Standard DVB-S2 jest rozwinięciem standardu DVB-S. Zaletą standardu DVB-S2 jest mniejsza przepustowość wymagana do transmisji treści HD. Standard DVB-S co prawda także obsługuje HD, jednak coraz więcej nadawców decyduje się na transmitowanie nowych programów w tańszym wariancie DVB-S2. Dostępne obecnie tunery satelitarne z obsługą HD są wyposażone wyłącznie w tunery DVB-S2.tuner_satelitarnyAnteny i tunery satelitarne


Tunery DVB-S i DVB-S2 – dane techniczne, parametry czy dostępne funkcje


Anteny i tunery satelitarne DVB-S


W wielu krajach m.in: w Niemczech, Austrii i Szwajcarii odbiór DVB-S jest możliwy za pomocą anteny satelitarnej o średnicy zaledwie 30 centymetrów, jednak w przypadku złej pogody sygnał często zanika. Z tego względu zaleca się stosowanie czaszy o średnicy co najmniej 60 centymetrów. Nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na czaszę wraz z wysuniętym do przodu konwerterem. Dlatego w sklepach są także dostępne płaskie anteny z wbudowanym konwerterem.


Tunery z dodatkowymi funkcjami


Tunery DVB-S są dostępne w wielu wariantach i z różnym wyposażeniem. Dobre modele mają dysk twardy do nagrywania programów oraz dwa tunery umożliwiające odbiór dwóch programów jednocześnie. Aby użytkownicy mogli odbierać płatną telewizję nadawca musi certyfikować odbiornik i wyposażyć go w czytnik kart chipowych, który będzie zgodny ze stosowanym systemem szyfrowania. Aby odbierać wiele pakietów płatnej telewizji, potrzebny jest tuner z interfejsem CI umożliwiającym wsuwanie modułów CI (tak zwanych modułów CAM). Do modułów CAM wkłada się karty chipowe danego pakietu, które deszyfrują odbierane dane DVB. 


Konwerter i okablowanie


Konwerter LNB (Low Noise Block) konwertuje sygnał cyfrowy odbierany za pomocą czaszy w taki sposób, aby można go było wysłać przez kabel koncentryczny do tunera satelitarnego. Tuner z kolei zmienia sygnał tak, aby mógł być odbierany przez telewizor. Im większy odstęp między talerzem i tunerem, tym ważniejsza jest jakość kabla koncentrycznego. W przypadku małych odległości rzędu kilku metrów wystarczy najtańszy kabel, jeśli jednak odległość jest dłuższa i przekracza dziesięć metrów, zaleca się kupno wysokiej jakości kabla.


Niski współczynnik szumów


Cyfrowe zestawy satelitarne są z reguły wyposażone w uniwersalne konwertery obsługujące cały zakres odbiorczy od 10,7 do 12,75 GHz. Przy zakupie konwertera należy zwrócić uwagę na to, aby współczynnik szumów nie przekraczał wartości 0,7 dB. Im niższy współczynnik szumów, tym lepszy odbiór przy złej pogodzie. Konwertery mogą mieć jedno lub większą liczbę wyjść w celu podłączenia do kilku tunerów jednocześnie.


antena_satelitarna


Odbiór dwóch satelitów za pomocą jednej czaszy


Oglądanie programów z obu pozycji satelitarnych (Astra i Hot Bird) jest możliwe za pomocą anteny typu multifeed (tzw. zeza). Jest ona wyposażona w dwa konwertery umieszczone w odpowiednim odstępie od siebie. Antena zostaje ustawiona na jedną z pozycji satelitarnych, druga pozycja jest odbierana bocznie po precyzyjnym ustawieniu drugiego konwertera.


Większy wybór dzięki zestawom obrotowym


W przypadku zestawu obrotowego czasza jest obracana za pomocą silnika sterowanego przy użyciu protokołu DiSEqC w kierunku satelity, z którego jest nadawany program wybrany w tunerze satelitarnym. Ze względu na to, że czasza jest zawsze skierowana czołowo względem danej pozycji satelitarnej, możliwy jest optymalny odbiór sygnału. Zestawy obrotowe mogą odbierać znacznie więcej niż tylko dwie pozycje satelitarne. Za pomocą talerza o średnicy 90 centymetrów oprócz wymienionych pozycji Astra i Hot Bird można bezpłatnie odbierać między innymi tureckie, włoskie, francuskie, brytyjskie, hiszpańskie i arabskie programy satelitarne.     


Ustawienie anteny satelitarnej


Większość satelitów telewizyjnych znajduje się na orbicie geostacjonarnej wokół równika. Satelity z programami przeznaczonymi dla Polski znajdują się z perspektywy Europy Środkowej w kierunku południowym. Z tego względu odbiór bez zakłóceń wymaga możliwie niezasłoniętego widoku na południe. W zależności od lokalizacji i satelity pozycja, w którą należy skierować antenę satelitarną, może odbiegać od kierunku południowego o kilka stopni na zachód lub wschód. Drzewo lub budynek w nieodpowiednim miejscu mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić odbiór sygnału satelitarnego.


Ustawianie za pomocą kompasu


Aby dokładnie ustawić czaszę na daną pozycję satelitarną, zaleca się użycie kompasu i miernika sygnału satelitarnego. Za pomocą kompasu należy dokładnie określić kierunek południowy i obrócić czaszę o odpowiednią liczbę stopni. W celu optymalnego ustawienia anteny należy użyć miernika sygnału satelitarnego, który należy podłączyć kablem koncentrycznym do konwertera. Miernik wskazuje siłę sygnału optycznie lub akustycznie.

tuner_dvb-s

DVB-S i DVB-S2 a inne tunery satelitarne


DVB-S jako konkurencja dla DVB-T


Standard DVB-S bezpośrednio konkuruje ze standardami DVB-T i DVB-C. Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T umożliwia odbiór stosunkowo małej liczby programów telewizyjnych (maksymalnie 32). Jakość obrazu jest znacznie gorsza w porównaniu do DVB-C i DVB-S, ponadto w wielu krajach nie obejmuje programów HD. Podobnie jak w przypadku DVB-S, oprócz obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego odbiór DVB-T nie wiąże się z miesięczną opłatą. Do odbioru DVB-T oprócz tunera wystarcza z reguły w zależności od lokalizacji mała antena domowa.

DVB-S w porównaniu do DVB-C


DVB-C umożliwia odbiór cyfrowych programów telewizyjnych i radiowych przez sieć kablową. Wady w porównaniu do DVB-S to miesięczna opłata abonamentowa i mniejsza oferta programowa, która ponadto się różni w zależności od operatora. Pełna oferta platformy Sky jest na przykład dostępna z satelity, lecz nie we wszystkich sieciach kablowych. Zalety DVB-C w porównaniu do DVB-T to bogata oferta programowa, stosunkowo duża niezawodność odbioru i stała, wysoka jakość obrazu.


Wady DVB-S


Główne wady DVB-S to potencjalne problemy z odbiorem przy złej pogodnie oraz fakt, że wielu wynajmujących zabrania w umowie najmu montażu anteny satelitarnej. Ponadto konstrukcja budynku często uniemożliwia montaż anteny satelitarnej lub widok na południe jest zasłonięty.

 

Zobacz więcej

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.
Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.
Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.
Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.
Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.
Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Kino domowe – ranking najlepszych zestawów na 2021 rok

Zestaw kina domowego potrafi znacząco zwiększyć przyjemność z oglądania filmów. Jak wybrać kino domowe, żeby cieszyć się zadowalającym efektem w rozsądnej cenie? Doradzamy, na jakie cechy zwrócić uwagę i polecamy przykładowe produkty.

powrót