Tuner satelitarny DVB-S i DVB-S2 – co to jest i do czego służy?

Jako DVB-S określa się cyfrowy odbiór sygnałów telewizyjnych i radiowych nadawanych drogą satelitarną Oprócz anteny satelitarnej z uniwersalnym konwerterem do optymalnego odbioru programów SD, HD i 3D jest potrzebny odpowiedni tuner satelitarny oraz miejsce instalacji anteny z niezasłoniętym widokiem na południe. W odróżnieniu od odbioru programów z sieci kablowej, oprócz abonamentu radiowo-telewizyjnego odbiór satelitarny nie wiąże się z miesięczną opłatą, więc mimo kosztów związanych z początkowym zakupem zestawu satelitarnego odbiór programów satelitarnych jest przystępny cenowo. A do czego dokładnie służy tuner DVB-S?dvb-s

DVB-S


DVB-S („Digital Video Broadcasting – Satellite”) oznacza nadawanie cyfrowych programów radiowych i telewizyjnych drogą satelitarną w jakości SD (Standard Definition) i HD, a od niedawna również w 3D. Cyfrowy zestaw satelitarny do odbioru DVB-S składa się z reguły z anteny satelitarnej o średnicy co najmniej 60 centymetrów z uniwersalnym konwerterem obsługującym sygnały cyfrowe, cyfrowego tunera satelitarnego oraz połączenia kablowego między anteną i tunerem. Coraz więcej producentów telewizorów wyposaża swoje produkty w tuner DVB-S. Do czego służy ten rodzaj odbiornika? Przede wszystkim może on odbierać telewizję satelitarną bez zewnętrznego tunera.


DVB-S2 – co to jest?


Standard DVB-S2 jest rozwinięciem standardu DVB-S. Zaletą standardu DVB-S2 jest mniejsza przepustowość wymagana do transmisji treści HD. Standard DVB-S co prawda także obsługuje HD, jednak coraz więcej nadawców decyduje się na transmitowanie nowych programów w tańszym wariancie DVB-S2. Dostępne obecnie tunery satelitarne z obsługą HD są wyposażone wyłącznie w tunery DVB-S2.tuner_satelitarnyAnteny i tunery satelitarne


Tunery DVB-S i DVB-S2 – dane techniczne, parametry czy dostępne funkcje


Anteny i tunery satelitarne DVB-S


W wielu krajach m.in: w Niemczech, Austrii i Szwajcarii odbiór DVB-S jest możliwy za pomocą anteny satelitarnej o średnicy zaledwie 30 centymetrów, jednak w przypadku złej pogody sygnał często zanika. Z tego względu zaleca się stosowanie czaszy o średnicy co najmniej 60 centymetrów. Nie zawsze jest wystarczająco dużo miejsca na czaszę wraz z wysuniętym do przodu konwerterem. Dlatego w sklepach są także dostępne płaskie anteny z wbudowanym konwerterem.


Tunery z dodatkowymi funkcjami


Tunery DVB-S są dostępne w wielu wariantach i z różnym wyposażeniem. Dobre modele mają dysk twardy do nagrywania programów oraz dwa tunery umożliwiające odbiór dwóch programów jednocześnie. Aby użytkownicy mogli odbierać płatną telewizję nadawca musi certyfikować odbiornik i wyposażyć go w czytnik kart chipowych, który będzie zgodny ze stosowanym systemem szyfrowania. Aby odbierać wiele pakietów płatnej telewizji, potrzebny jest tuner z interfejsem CI umożliwiającym wsuwanie modułów CI (tak zwanych modułów CAM). Do modułów CAM wkłada się karty chipowe danego pakietu, które deszyfrują odbierane dane DVB. 


Konwerter i okablowanie


Konwerter LNB (Low Noise Block) konwertuje sygnał cyfrowy odbierany za pomocą czaszy w taki sposób, aby można go było wysłać przez kabel koncentryczny do tunera satelitarnego. Tuner z kolei zmienia sygnał tak, aby mógł być odbierany przez telewizor. Im większy odstęp między talerzem i tunerem, tym ważniejsza jest jakość kabla koncentrycznego. W przypadku małych odległości rzędu kilku metrów wystarczy najtańszy kabel, jeśli jednak odległość jest dłuższa i przekracza dziesięć metrów, zaleca się kupno wysokiej jakości kabla.


Niski współczynnik szumów


Cyfrowe zestawy satelitarne są z reguły wyposażone w uniwersalne konwertery obsługujące cały zakres odbiorczy od 10,7 do 12,75 GHz. Przy zakupie konwertera należy zwrócić uwagę na to, aby współczynnik szumów nie przekraczał wartości 0,7 dB. Im niższy współczynnik szumów, tym lepszy odbiór przy złej pogodzie. Konwertery mogą mieć jedno lub większą liczbę wyjść w celu podłączenia do kilku tunerów jednocześnie.


antena_satelitarna


Odbiór dwóch satelitów za pomocą jednej czaszy


Oglądanie programów z obu pozycji satelitarnych (Astra i Hot Bird) jest możliwe za pomocą anteny typu multifeed (tzw. zeza). Jest ona wyposażona w dwa konwertery umieszczone w odpowiednim odstępie od siebie. Antena zostaje ustawiona na jedną z pozycji satelitarnych, druga pozycja jest odbierana bocznie po precyzyjnym ustawieniu drugiego konwertera.


Większy wybór dzięki zestawom obrotowym


W przypadku zestawu obrotowego czasza jest obracana za pomocą silnika sterowanego przy użyciu protokołu DiSEqC w kierunku satelity, z którego jest nadawany program wybrany w tunerze satelitarnym. Ze względu na to, że czasza jest zawsze skierowana czołowo względem danej pozycji satelitarnej, możliwy jest optymalny odbiór sygnału. Zestawy obrotowe mogą odbierać znacznie więcej niż tylko dwie pozycje satelitarne. Za pomocą talerza o średnicy 90 centymetrów oprócz wymienionych pozycji Astra i Hot Bird można bezpłatnie odbierać między innymi tureckie, włoskie, francuskie, brytyjskie, hiszpańskie i arabskie programy satelitarne.     


Ustawienie anteny satelitarnej


Większość satelitów telewizyjnych znajduje się na orbicie geostacjonarnej wokół równika. Satelity z programami przeznaczonymi dla Polski znajdują się z perspektywy Europy Środkowej w kierunku południowym. Z tego względu odbiór bez zakłóceń wymaga możliwie niezasłoniętego widoku na południe. W zależności od lokalizacji i satelity pozycja, w którą należy skierować antenę satelitarną, może odbiegać od kierunku południowego o kilka stopni na zachód lub wschód. Drzewo lub budynek w nieodpowiednim miejscu mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić odbiór sygnału satelitarnego.


Ustawianie za pomocą kompasu


Aby dokładnie ustawić czaszę na daną pozycję satelitarną, zaleca się użycie kompasu i miernika sygnału satelitarnego. Za pomocą kompasu należy dokładnie określić kierunek południowy i obrócić czaszę o odpowiednią liczbę stopni. W celu optymalnego ustawienia anteny należy użyć miernika sygnału satelitarnego, który należy podłączyć kablem koncentrycznym do konwertera. Miernik wskazuje siłę sygnału optycznie lub akustycznie.

tuner_dvb-s

DVB-S i DVB-S2 a inne tunery satelitarne


DVB-S jako konkurencja dla DVB-T


Standard DVB-S bezpośrednio konkuruje ze standardami DVB-T i DVB-C. Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T umożliwia odbiór stosunkowo małej liczby programów telewizyjnych (maksymalnie 32). Jakość obrazu jest znacznie gorsza w porównaniu do DVB-C i DVB-S, ponadto w wielu krajach nie obejmuje programów HD. Podobnie jak w przypadku DVB-S, oprócz obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego odbiór DVB-T nie wiąże się z miesięczną opłatą. Do odbioru DVB-T oprócz tunera wystarcza z reguły w zależności od lokalizacji mała antena domowa.

DVB-S w porównaniu do DVB-C


DVB-C umożliwia odbiór cyfrowych programów telewizyjnych i radiowych przez sieć kablową. Wady w porównaniu do DVB-S to miesięczna opłata abonamentowa i mniejsza oferta programowa, która ponadto się różni w zależności od operatora. Pełna oferta platformy Sky jest na przykład dostępna z satelity, lecz nie we wszystkich sieciach kablowych. Zalety DVB-C w porównaniu do DVB-T to bogata oferta programowa, stosunkowo duża niezawodność odbioru i stała, wysoka jakość obrazu.


Wady DVB-S


Główne wady DVB-S to potencjalne problemy z odbiorem przy złej pogodnie oraz fakt, że wielu wynajmujących zabrania w umowie najmu montażu anteny satelitarnej. Ponadto konstrukcja budynku często uniemożliwia montaż anteny satelitarnej lub widok na południe jest zasłonięty.

 

Zobacz więcej

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Filmy na wieczór – 9 nietypowych pomysłów

Wydaje ci się, że wszystkie fajne filmy na wieczór już za tobą? Zapraszamy do szybkiego przeglądu dobrych filmów na wieczór!
Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Doradzamy, jaki wzmacniacz stereo warto wybrać!
Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Jaki wybrać?

Chcesz wiedzieć, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora? Zobacz nasz poradnik!
Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Jakie głośniki do auta wybrać na tylną półkę?

Dobre głośniki do samochodu z pewnością przydają się podczas każdej dłuższej trasy. Tylko jakie głośniki do auta będą odpowiednie? Jeśli nie masz pewności, to sprawdź nasz poradnik.
Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość?

Jakie kable głośnikowe wybrać? Jaką powinny mieć grubość?

Co warto wiedzieć, gdy kupujemy kabel głośnikowy? Jaka grubość będzie odpowiednia? Warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę na ten temat, aby uniknąć rozczarowania.
Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.
Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać?

Ranking radioodtwarzaczy samochodowych – jakie radio wybrać?

Jaki odtwarzacz polecamy? Zobacz nasz ranking radiów samochodowych!
Jaki kabel antenowy wybrać? Jakie są jego rodzaje?

Jaki kabel antenowy wybrać? Jakie są jego rodzaje?

To, jaki kabel antenowy wybierzemy, może mieć znaczący wpływ na jakość odbieranego obrazu. Jaki kabel antenowy wybrać do telewizji cyfrowej? Zobacz najważniejsze informacje.
Power audio – ranking sprzętu do domu. Co to w ogóle jest?

Power audio – ranking sprzętu do domu. Co to w ogóle jest?

Interesuje cię sprzęt audio do domu? Ranking pokaże wielofunkcyjne urządzenia, idealne na każde spotkanie w większym gronie. 
Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021

Jaką ładowarkę samochodową kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaką ładowarkę samochodową kupić? Przestawiamy również ranking ładowarek samochodowych na 2021 rok.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel