Jak zamontować telewizor na ścianie za pomocą uchwytu?

Wraz z rosnącą popularnością telewizorów o dużych gabarytach coraz atrakcyjniejszą opcją wydaje się jego zamocowanie na ścianie zamiast ekspozycji na stoliku telewizyjnym. Wiszący telewizor to wygoda i więcej swobody w aranżacji wnętrza. Dzięki temu rozwiązaniu znika także problem zmiany umeblowania salonu w przypadku zamiany telewizora na większy. Telewizory wiszące na ścianie to także większe bezpieczeństwo, gdy w domu są małe dzieci – lepiej, żeby cenne urządzenie znajdowało się poza ich zasięgiem! Jak zamontować telewizor na ścianie? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.

Pierwszym krokiem do zamocowania telewizora jest zakup odpowiedniego uchwytu, który to umożliwi. Na tym etapie nie możemy popełnić błędu, bo może mieć to poważne konsekwencje. Nieodpowiednio dobrane mocowanie może się skończyć tym, że TV nie będzie w ogóle pasował do uchwytu lub nie będzie w nim umieszczony stabilnie. Warto zatem do zakupu podejść z dużą dozą ostrożności.


Co uwzględnić, kupując uchwyt do telewizora?


Gdy już zdecydujemy się, jaki telewizor wybrać, zdecydowanie najbezpieczniej jest kupić odpowiedni uchwyt razem z nim. Jeśli dokonujemy zakupu w sklepie stacjonarnym, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego sprzedawcy, który powinien pomóc. Gdy jednak jesteśmy zdani sami na siebie, wybierać trzeba bardzo ostrożnie, aby zestaw montażowy był faktycznie kompatybilny z telewizorem. Na co zwrócić uwagę?


 • Wielkość i waga telewizora – uchwyty mają określone rozmiary oraz nośność. Zazwyczaj jest ona określona w formie szerokiego przedziału, niemniej nasz telewizor musi się zmieścić w tych podanych ramach. Tak jest w przypadku uchwytów uniwersalnych, ale występują także modele dla ściśle określonych przekątnych ekranu. Przykładowo, uchwyt do telewizora SAMSUNG No Gap WMN-M25EA/XC umożliwia mocowanie telewizora na ścianie tylko pod warunkiem, że posiadamy model mierzący 75 cali. Przykład uchwytu uniwersalnego to chociażby HAMA 118626 Fullmotion XL VESA 800x600. Mając ten model, powiesimy dowolny telewizor, który ma między 47 a 90 cali.


 • Rodzaj mocowania – ze względu na konstrukcję wyróżnia się odmienne typy mocowania telewizora do ściany. Najczęściej spotykane rozwiązanie to uchwyt ścienny. Niemniej jednak czasem stosuje się alternatywne wersje. Telewizor może być umieszczony na ruchomym ramieniu, a także mocowany do sufitu. Uchwyt do telewizora ARKAS ATC 88 pozwala przymocować pod sufitem duże i masywne telewizory nawet do 88 cali!


 • Regulacja położenia – już po zainstalowaniu telewizor możemy zazwyczaj przesuwać tak, aby odpowiadało nam położenie ekranu. Konstrukcja uchwytu decyduje o tym, jak duża jest możliwość korekty. Przykładowo, uchwyt uchylny VOGELS W50810 umożliwia regulację w pionie do 15 stopni.


 • W przypadku telewizorów z ruchomym ramieniem można płynnie regulować jego długość.


 • Odległość od ściany – może mieć znaczenie, bo będzie wpływać na odległość, z jakiej będziemy patrzyć na ekran. Niektóre modele pozostawiają dużo marginesu, inne – minimalistycznie – na przykład nie więcej niż 35 milimetrów. Taki detal wpływa też na estetykę całego wnętrza.


Bardziej szczegółowo o tym, jak wybrać uchwyt do telewizora, pisaliśmy w tym artykule.


Jak zamontować telewizor na ścianie?


Czy można kupić uchwyt na telewizor z zakrzywionym ekranem?


Telewizor z zakrzywionym ekranem to ciekawa opcja. Chociaż wśród nowych modeli z 2020 roku już się nie pojawiają, można kupić telewizor tego typu z drugiej ręki w całkiem atrakcyjnej cenie. Jeśli mamy taki model, jest możliwość zamontowania go na ścianie, pod warunkiem że wybierzemy specjalny zestaw do tego typu produktów.


Mocowanie telewizora do ściany krok po kroku


Jeśli mamy już wybrany odpowiedni model uchwytu, pasujący do telewizora, można przystąpić do pracy. Do samodzielnego zainstalowania telewizora na uchwycie będziemy potrzebować:


 • poziomicy,
 • wiertarki,
 • kołków rozporowych,
 • ołówka.


A oto szczegółowa instrukcja, jak zamontować telewizor na ścianie:


 1. Zaczynamy od określenia wysokości, na jakiej ma znajdować się TV. Wybierając odpowiednie miejsce na ścianie do zamontowania telewizora, należy uwzględnić to, w jakiej odległości od telewizora będą znajdować się oglądający.
 2. Na ścianie oznaczamy ołówkiem punkt, w którym ma się znajdować środek telewizora.
 3. Przykładamy uchwyt do zaznaczonego miejsca.
 4. Następnym krokiem jest wypoziomowanie uchwytu przy pomocy poziomicy i zaznaczenie miejsca dla otworów montażowych.
 5. Potem, przy użyciu wiertarki, wykonujemy otwory montażowe w ścianie i umieszczamy w nich kołki rozporowe.
 6. Następnym zadaniem jest przykręcenie uchwytu do ściany za pomocą dołączonych w zestawie śrub oraz metalowych podkładek.
 7. Na koniec pozostaje przykręcić telewizor do uchwytu.Czy mocowanie uchwytu do telewizora jest łatwe?


Na pewno nie dla każdego. Nawet jeśli teoretycznie wiemy, jak zamontować TV na ścianie, można napotkać wiele problemów. Wszystkie czynności muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, żeby uchwyt wisiał prosto. Poza tym praca przy montażu może wymagać asysty drugiej osoby – zwłaszcza jeśli TV jest duży i ciężki! Zrozumiałe jest zatem, że wiele osób decyduje się na montaż TV do ściany wykonany przez specjalistę jako dodatkową usługę.

Telewizor umieszczony w specjalnym uchwycie nie jest na pewno opcją dla wszystkich. To rozsądne rozwiązanie, gdy zdecydujemy się na duży ekran i nie planujemy w najbliższym czasie przeprowadzki, przemeblowania czy innych poważnych zmian związanych z aranżacją wnętrza. Na pewno w wielu domach przyda się mocowanie telewizora na ścianie. Samsung, Sony czy Philips oferują przede wszystkim duże telewizory o cienkich ramkach, a te znacznie lepiej wyglądają powieszone niż umieszczone na meblach.


Zobacz więcej

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Jaki wzmacniacz stereo wybrać? Ranking

Dobry wzmacniacz stereo to ważny element każdego zestawu audio. Doradzamy, jaki wzmacniacz stereo warto wybrać!
Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Jaki telewizor do 2500 zł kupić? Ranking 2021

Zastanawiasz się, jaki telewizor do 2500 zł będzie odpowiedni? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią wybranie odpowiedniego modelu.
Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Android TV – co to jest? Czym różni się od smart TV?

Zastanawiasz się, co to Android TV? Jak widać, system operacyjny znany ze smartfonów występuje również w telewizorach. Czy warto z niego korzystać?
HDR w telewizorze – co to za tryb?

HDR w telewizorze – co to za tryb?

Tryb HDR w nowoczesnych telewizorach stał się powszechnym standardem, podobnie jak funkcje smart TV czy rozdzielczość 4K. Czym właściwie jest i co oznacza?
Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Jak podłączyć laptop do telewizora – bezprzewodowo oraz z HDMI?

Podłączenie laptopa do telewizora może dać wiele korzyści. Jak sparować ze sobą urządzenia? Sprawdź!
TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

TV box – ranking 2021. Jaką przystawkę smart TV wybrać?

Zwykły telewizor także może zapewnić dostęp do sieciowych aplikacji. Wystarczy zakupić odpowiedni smart TV box.
HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

HDMI czy DVI? Który kabel lepszy?

Zastanawiasz się, jaki kabel będzie lepszy do monitora – DVI czy HDMI? Zobacz praktyczny poradnik przed zakupem.
Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Jakie są zalety obu producentów?

Wymiana telewizora raz na jakiś czas to normalna sprawa w świecie szybko rozwijających się technologii. Czy lepiej wybrać telewizor LG, czy Samsung? W tym artykule zastanawiamy się, który z wiodących producentów ma ciekawszą ofertę.
Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Jaki głośnik Bluetooth kupić – do 100, 200, 300 i 500 zł? Ranking 2021

Nie wiesz, jaki kupić głośnik Bluetooth? Ranking produktów na pewno pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.
Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Co to jest Blu-ray? Jakie ma formaty i jaki odtwarzacz wybrać?

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy bardzo często rozmaite treści video ogląda się online. Jednak gdy zależy nam na tym, aby mieć ulubiony film czy serial na trwałym nośniku, warto kupić odtwarzacz Blu-ray. Ranking produktów, który prezentujemy w artykule, na pewno przyda się każdemu, kto szuka takiego sprzętu.

powrót