Urządzenia mobilne w samochodzie – jak dobrać do nich odpowiednie uchwyty

Korzystanie ze smartfonu podczas jazdy samochodem to potencjalne niebezpieczeństwo i przyczyna wielu kolizji. Trudno jednak obarczać winą za taki stan rzeczy same smartfony. To raczej wina nieodpowiedzialnych kierowców, na przykład takich, którzy grali podczas jazdy autem w Pokemon Go! Z urządzeń mobilnych podczas kierowania pojazdem da się jednak korzystać odpowiedzialnie. Mamy tu na myśli wykorzystywanie zestawu głośnomówiącego do rozmów przez komórkę lub coraz częstsze wykorzystywanie smartfona lub tabletu w roli nawigacji. Ta perspektywa wydaje się kusząca, odkąd większość smartfonów dysponuje łącznością GPS i dostępem do Google Maps oraz innych dedykowanych aplikacji odpowiadających za wyznaczanie trasy. Nie musimy wówczas ponosić dodatkowych kosztów, kupując nawigację samochodową. Rozwiązanie się sprawdza, ale pod warunkiem, że ekran smartfona pozostaje w widocznym miejscu zasięgu wzroku kierowcy. A żeby tak się stało, urządzenie powinno być przymocowane odpowiednim uchwytem. W tym krótkim poradniku zastanowimy się, jakie uchwyty samochodowe do smartfona lub tabletu będą wygodne i najbardziej bezpieczne.


Samochodowy uchwyt do smartfona – miejsce montażu

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest mocowanie za pomocą przyssawki do przedniej szyby. Pozwala to na swobodne spoglądanie na ekran, bez zbytniego odrywania wzroku od drogi. W łatwy sposób, możemy przyczepić i odczepić uchwyt, a także zmienić jego pozycję. Wadą jest na pewno ograniczone pola widzenia, a także możliwość samoistnego odczepienia się przyssawki w wyniku działania bardzo wysokiej temperatury – na przykład podczas parkowania na słońcu.Alternatywą są uchwyty montowane do kratki wentylacyjnej. W przypadku takiego mocowania, nie ograniczamy sobie widoczności, jednak są inne potencjalne problemy. Przede wszystkim, kratka zasłonięta przez smartfon przestaje prawidłowo spełniać swoją funkcję. Mało tego, jeśli nieopatrznie włączymy zimą bardzo ciepły nawiew, możemy nawet uszkodzić obudowę swojego telefonu.

Następna możliwość to mocowanie uchwytu do deski rozdzielczej. Tu także można użyć przyssawek. Inna opcja to uchwyt magnetyczny, składający się z kulistego uchwytu i niewielkiego magnesu neodymowego, który przyczepia się do smartfona. Rzadziej możemy spotkać także inne rodzaje uchwytów, przeznaczone dla pasażerów siedzących na tylnej kanapie – mocowane do zagłówka albo między dwoma zagłówkami.Jak dobrać odpowiedni uchwyt do smartfona?

Uchwyty samochodowe to stosunkowo tanie i łatwo dostępne akcesoria, oferowane przez licznych producentów. Jednak to wcale nie oznacza, że wybór jest prosty i nie ma większego znaczenia, na co się zdecydujemy. Trzeba pamiętać o tym, że podczas jazdy samochodem raczej nie ma miejsca na błędy i nawet drobna nieuwaga może być tragiczna w skutkach. Powinniśmy mieć zatem pewność, że uchwyt będzie wybrany dobrze. W pierwszej kolejności oczywiście należy spojrzeć dla jakiego urządzenia jest dedykowany. Akcesoria przypisane do jednego konkretnego modelu to niezwykła rzadkość. Raczej spotyka się uniwersalne z możliwości regulacji, jednak nawet w tym przypadku mamy minimalny i maksymalny zakres do jakiego można dopasować uchwyt – na przykład od 4 do 6 cali. Już na pierwszy rzut oka łatwo odróżnić uchwyty przeznaczone do smartfonów oraz tych większych, dedykowanych tabletom.

Mając sprzęt w ręku, najlepiej można ocenić jakość wykonania oraz trwałość produktu. W przypadku mocowania na przyssawkę, najlepiej przed zakupem spróbować przyczepić uchwyt do szyby i upewnić się, czy faktycznie jest stabilny. Test przyda się także w przypadku każdego uchwytu mocowanego do kratki wentylacyjnej. Wynika to z faktu, że same kratki w różnych autach różnią się konstrukcją i rozstawem elementów i nie każdy uchwyt będzie pasował do każdego samochodu. Przy wyborze, warto kierować się także opiniami na forach oraz w sklepach internetowych.Jak by nie patrzeć, w przypadku każdego rodzaju uchwytu najważniejsza jest stabilność spoczywającego w nim urządzenia. To właśnie gwarancja naszego bezpieczeństwa, ponieważ przemieszczający się swobodnie smartfon to potencjalne zagrożenie w przypadku gwałtownego hamowania lub innego manewru.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]