Wakacje tuż tuż. Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas wyjazdu?

Wyjazd na długo oczekiwane wakacje, może dać wiele radości. Gorzej, gdy po powrocie z egzotycznego miejsca, dowiemy się o tym, że padliśmy ofiarami kradzieży z włamaniem. Często strach przed taką sytuacją potrafi wpędzić w niebywały stres, a w skrajnych przypadkach, nawet przyczynić się do rezygnacji z wyjazdu. Oczywiście, niebezpieczeństwo jest realne, ale można znacząco zmniejszyć ryzyko, stosując kilka rozsądnych zasad. Jak zabezpieczyć się przed utratą cennych przedmiotów w mieszkaniu? Zobacz krótki poradnik.


Okazja czyni złodzieja


Bardzo rzadko włamanie do domu jest dziełem przypadku. Złodzieje mają dobre rozeznanie i zazwyczaj są świetnie przygotowani do działania. Włamanie poprzedzone jest długo obserwacją, a w dniu, gdy dochodzi do zdarzenia złodzieje doskonale wiedzą którędy wejść do środka i co można tam znaleźć. Skąd bierze się ta wiedza? Najczęściej, niestety z naszej nieostrożności. Dlatego pierwszą i najważniejszą zasadą powinno być to, żeby nie pokazywać osobom postronnym swojego stanu posiadania. Drogie sprzęty raczej nie powinny być na widoku. To szczególnie ważne, gdy mieszkamy na parterze lub na pierwszym piętrze i łatwo można zajrzeć do mieszkania przez okna. W takiej sytuacji, najlepiej nie trzymać drogich przedmiotów w widocznych miejscach (np. przy szafce koło okna albo na parapecie). Dobrze także regularnie korzystać z rolet lub żaluzji, które skutecznie ograniczą ciekawskim pole widzenia.Należy także uważać podczas rozmów z osobami, które znamy tylko z widzenia. W trakcie przypadkowych rozmów, lepiej nie opowiadać o tym, jaki posiadamy telewizor czy komputer oraz jakie zamki i inne zabezpieczenia chronią nas przed złodziejami. Należy po prostu stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie kusić losu.


Czujniki to podstawa


Często myślimy o ochronie swojego auta, instalując alarm czy lokalizator GPS, a całkowicie zapominamy o zabezpieczeniu mieszkania czy domu, gdzie mogą znajdować się przedmioty o znacznie większej wartości. Najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem, będzie zestaw odpowiednich czujników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim czujnik otwarcia, czujnik ruchu , a także czujnik zbicia szyby. Dysponując takimi czujnikami w newralgicznych miejscach, możemy mieć pewność, że raczej nikomu nie uda się dostać do mieszkania niepostrzeżenie. Nie musimy nawet być na miejscu, żeby zorientować się, że odnotowana została podejrzana aktywność. Urządzenie, w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia, wysyła powiadomienie na adres e-mail. Często także systemy alarmowe są kompatybilne z aplikacjami na smartfony.Dobrym rozwiązaniem są także kamery do monitoringu. Najtańsze modele możemy mieć nawet za mniej niż 500 zł. Naturalnie, im cena jest wyższa, tym lepsza jest rozdzielczość oraz jakoś obrazu i jego płynność, szczególnie, gdy filmujemy nocą, a w środku dnia przecież rzadko dochodzi do włamań.

Często wystarczy nawet najtańsza kamera, żeby osiągnąć pożądany efekt i uchronić swój dobytek. Czy naprawdę zobaczymy coś na kamerze o niskiej jakości obrazu? Wątpliwe, ale nie zawsze o to chodzi. Czasami wystarczy sama świadomość, że obiekt jest monitorowany, żeby złodziej zrezygnował i poszukał sobie łatwiejszego zadania.


Syreny alarmowe


Złodziej może skutecznie zajmować się swoim fachem głównie wtedy, gdy działa pod osłoną nocą i w ciszy. Gdy w wyniku włamania zrobi się hałas i zamieszanie, raczej będzie musiał zrezygnować ze swoich niecnych planów. Dlatego wyjący alarm w samochodzie i syrena alarmowa w domu, będą pełnić analogiczne funkcje. Jasne, że dla sąsiadów obudzenie w środku nocy przez głośny sygnał dźwiękowy, nie będzie niczym przyjemnym, ale gdy tylko zapalą światło, żeby zobaczyć co się dzieje, niedoszły włamywacz z pewnością czmychnie daleko stąd. Uda się zatem zachować dobytek, ewentualnie, kosztem niewyspania innych osób w okolicy.

Wewnętrzne syreny mogą być uruchamiane w reakcji na aktywowanie różnych wymienionych wcześniej czujników - ruchu, otwarcia drzwi lub okien oraz kamery. Włączona syrena błyska światłem i emituje głośny dźwięk, którego nie zignoruje żaden intruz. Jego głośność, to w zależności od modelu, 100 – 100 dB, chociaż dostępne  jest też dostępne cichsze ustawienie. Instalacja syreny jest prosta, a łączność z innymi urządzeniami odbywa się bezprzewodowo. Podobnie, jak w przypadku innych sprzętów typu smart home, tutaj także obsługa może odbywać się za pomocą odpowiedniej aplikacji.


Inteligentne oświetlenie


Duże znaczenie w procesie zabezpieczenia przed włamaniem, odgrywa także odpowiednie sterowanie oświetleniem. Kiedyś, wyjeżdżając na wakacje, zostawiało się w jakimś pomieszczeniu zapalone światło, żeby zasugerować tym samym, że w mieszkaniu nie jest pusto i ktoś na pewno jest w domu, skoro się świeci. Proste i skuteczne rozwiązanie, chociaż bezsensowne z punktu widzenia oszczędności energii. Na szczęście, dziś można zrobić to lepiej. A to za sprawą zdalnego sterowania oświetleniem, jakie możemy zastosować w ramach systemów z inteligentnymi żarówkami. Możemy nimi sterować korzystając z bezpłatnej aplikacji na smartfona o tej samej nazwie. W ten sposób, możemy pozostawiać wyłączone światło, gdy jest dzień, a aktywować jest zdalnie wieczorem, gdy zaczyna się ściemniać. Sterować w ten sposób możemy z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy smartfon z odpowiednią aplikacją i dostęp do internetu!Drugie rozwiązanie to zastosowanie inteligentnego gniazdka, w którym będziemy zdalnie włączać lub wyłączać dopływ prądu.

Rozwiązania z dziedziny smart home, jak widać, nie tylko podnoszą codzienny komfort życia, gdy jesteśmy w domu, ale również wzmacniają poczucie bezpieczeństwa wtedy, gdy jesteśmy gdzieś daleko. Okazuje się, że wbrew pozorom, systemy nie są drogie, szczególnie, jeśli zestawimy ich koszty z cenami innych sprzętów, które mamy w domu, jak telewizor, laptop czy konsola.

W zależności od swoich potrzeb, a także wielkości i typu nieruchomości, można zainstalować wiele czujników, kamer czy zdalnie sterowanych gniazdek i żarówek. Tylko od nas zależy, ile elementów będzie zawierał system antywłamaniowy i na ile poszczególne elementy będą ze sobą kompatybilne.


Nie tylko technologia


Nowinki technologiczne potrafią w niesamowity sposób ułatwić życie, warto jednak pamiętać że maszyny (póki co) nie zastąpią pomocy życzliwych osób z naszego otoczenia. Dlatego oprócz technicznych zabezpieczeń dobrze jest także zaangażować społeczność sąsiadów. W jaki sposób? Przede wszystkim, należy poinformować zaufane osoby o terminie swojego wyjazdu, wówczas będą mogli zareagować w odpowiedni sposób, widząc obcą osobę wchodzącą przez wasze drzwi do środka. Przydatną pomocą ze strony życzliwych sąsiadów będzie także usuwanie korespondencji ze skrzynki pocztowej oraz ulotek wiszących na klamce – zalegająca korespondencja i ulotki są wszak sygnałem, że od dłuższego czasu nikogo nie ma w domu! Jeszcze lepiej, gdy sąsiad lub sąsiadka, zgodzi się raz na kilka dni zajrzeć do nas, żeby podlać kwiaty.

Włamanie do domu to jedno z tych doświadczeń, których nie życzylibyśmy nawet najgorszemu wrogowi. Dlatego chronić należy się na różne sposoby – zachowując zdrowy rozsądek i korzystając z gotowych technologii, które pozwolą zabezpieczyć dobytek w mądry sposób.


powrót