Wakacje z technologią w tle – jakie urządzenia zabrać na urlop, a jakie lepiej zostawić w domu?

Wakacje to czas, gdy chcemy oderwać się od swojej codzienności i spędzić chociaż tydzień w inny sposób niż zazwyczaj. Nie zawsze oznacza to jednak wyjazd do afrykańskiej dżungli, na odludną wyspę czy do chatki w górach, pozbawionej wszelkich udogodnień. Często podróżujemy po Europie i chcemy to robić wygodnie. A wygoda często wynika z używania licznych zdobyczy technologii. Jak zatem podejść do tego wyzwania? Które sprzęty lepiej zabrać ze sobą na urlop, a które lepiej zostawić w domu? Zobaczcie kilka sprawdzonych pomysłów!


Co lepiej zabrać na wakacje?


Pakując walizkę, a raczej swój bagaż podręczny, nie należy zapomnieć o tablecie. To sprzęt wręcz idealny do wszelkiego rodzaju podróży. Niezależnie od tego, czy w wybrane miejsce udamy się swoim autem, pociągiem, autobusem czy samolotem, w każdej sytuacji tablet multimedialny umili nam czas i sprawi, że podróż do miejsca docelowego nie będzie się dłużyć. O ile na co dzień tablety mogą być bezużyteczne, bo do drobnych rzeczy, takich jak sprawdzenie poczty czy powiadomień na Facebooku, używamy smartfona, a do poważniejszych zadań - komputera, tak w przypadku wyjazdów zalety mobilności i dużego ekranu, w połączeniu z niewielką wagą, dają nam same korzyści. Na tablecie będziemy mogli w drodze poczytać książkę, obejrzeć ulubiony serial, grać w gry. Jednym słowem  - wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy, aby zabić czas. Wielu rodziców woli nie wyruszać w podróż z dziećmi bez tabletu z bajkami!Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania w ciszy. Jeśli muzyka towarzyszy nam na co dzień, wyznaczając rytm bieżacych spraw, to trudno żeby podczas wakacji było inaczej. Zakładając, że będziemy w środkach komunikacji publicznej razem z innymi podróżnymi, a na plaży czy nad jeziorem w towarzystwie innych biwakowiczów, dobrze, jeśli ulubione rytmy będą słyszalne tylko i wyłącznie dla nas. Nie ma nic gorszego, niż radioodbiornik nastawiony na cały regulator, szczególnie jeśli my i właściciel odbiornika mamy zupełnie inne gusta! Dlatego nie chcąc rozstawać się z muzyką podczas wyjazdu, pamiętajmy, żeby nie rozstawać się także ze słuchawkami! 

Opaski sportowe i smartwatche to urządzenia dobrze znane przede wszystkim tym, którzy w miarę regularnie starają się uprawiać sport. Czy opaska powinna nam służyć także podczas wakacji? Oczywiście że tak! Musimy pamiętać o tym, że wakacje to nie jest najlepszy czas na porzucenie treningu! Bo efekty wielu tygodni zmagań z własnym ciałem mogą w krótkim czasie pójść na marne. Dlatego zamiast tracić motywację, lepiej dodać sobie motywującego kopa, a to zapewniają aplikacje zachęcające do treningu i dedykowane do tego urządzenia. Szczególnie opaski pozwalają zareagować w momencie, gdy na wakacjach za bardzo się obijamy. Bardzo dobrze na przykład mierzyć codzienną liczbę kroków. Spacer przecież też jest dobrą i jakże przyjemną formą spalania zbędnych kalorii. Nie trzeba koniecznie biegać w 30 stopniowym upale na Cyprze albo na Malcie. Równie dobrze można realizować swoje codzienne cele treningowe, spacerując po krętych uliczkach albo po plaży!

Dobrze, jeśli dbamy o zdrowie i pamiętamy o treningach, o czym przypominają nam także podczas wakacji wspomniane wyżej akcesoria. Należy pamiętać jednak, że problemy zdrowotne na wakacyjnym wyjeździe nie ograniczają się do rosnącej oponki z powodu nadmiaru niezdrowej kuchni czy odcisków na nogach od źle dobranych butów. Jeśli mamy pecha, właśnie podczas wyjazdu możemy się poważnie rozchorować. Żeby ocenić czy to tylko przeziębienie czy jednak potrzebna będzie wizyta u lekarza najlepiej zmierzyć temperaturę. Jeśli wysoka gorączka się utrzymuje to znak, że nie ma żartów. Trudno jednak ocenić to, przykładając dłoń do czoła lub zgadując. Dlatego jadąc na wakacje czy to w Polsce, czy za granicą, dobrze mieć ze sobą na wszelki wypadek oprócz apteczki z najważniejszymi lekami i bandażami, także elektroniczny termometr, który pozwoli szybko zmierzyć temperaturę.


Co lepiej zostawić w domu?


Na wakacjach chcielibyśmy poczuć się jak w domu, ale to nie powód, żeby w inne miejsce zawierać niemal wszystko ci się w nim znajduje! To szczególnie ważne, jeśli obowiązują nas limity bagażowe, a za wszystkie dodatkowe kilogramy przyjdzie nam zapłacić! Wielu potrzebnych urządzeń nie musimy zabierać ze sobą, bo istnieje duża szansa, że będą dostępne w ramach wyposażenia na miejscu w hotelu albo pensjonacie. Najlepiej przed wyjazdem dokładnie dopytać o obowiązujący standard i dostępność urządzeń. W wielu hotelach znajdziemy w swoim pokoju czajnik elektryczny. Dość często zdarza się, że na stanie jest także żelazko, a czasem także lodówka.

Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie pozostawienie w domu swojego laptopa. Jeśli podczas wakacji nie zamierzamy pracować ani nawet zaglądać do służbowych maili, komputer jest zwyczajnie niepotrzebny. Z internetu możemy przecież korzystać na urządzeniach mobilnych, a te są przecież znacznie mniejsze niż nawet najcieńsze komputery. Dlatego to smartfon albo tablet powinien być pierwszym wyborem, a nie komputer z prawdziwego zdarzenia. Branie drogiego laptopa jest także obarczone pewnym ryzykiem. Lepiej w nieczekiwanych okolicznościach stracić sprzęt o niewielkiej wartości (tani tablet), niż komputer, którego wartość może odpowiadać naszej miesięcznej pensji.


Czy zabrać na wakacje drona?


To kusząca perspektywa, jednak obarczona dość dużym ryzykiem. Zacznijmy od tego, że samo przewożenie takiego sprzętu z miejsca na miejsce nie jest proste. Drony to delikatne urządzenia, narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Chcąc zachować swój sprzęt w całości, najlepiej podróżować ze specjalną torbą na drona, która generuje wprawdzie dodatkowy koszt, ale przynajmniej daje pewność, że droga zabawka się nie zniszczy. Kolejna sprawa to kwestie prawne związane z używaniem dronów. Należy pamiętać, że w różnych krajach obowiązują różne przepisy – czasami bardziej liberalne, innym razem dość restrykcyjne. Jeśli nie mamy pewności, nad jakim obszarem wolno nam latać, a gdzie jest to zabronione, to lepiej nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Tym bardziej, że za złamanie przepisów mogą nam grozić poważne konsekwencje. W najlepszym wypadku grzywna, a w skrajnie złym - nawet odpowiedzialność karna! Wyjazd z dronem nie jest oczywiście niemożliwy, niemniej do takiej operacji należy się naprawdę gruntownie przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć.Wydaje się, że to nie jest jednak najlepszy pomysł. Jeździmy przecież do innych miejsc po to, aby je poznawać, chłonąć ich atmosferę i oglądać zabytki. Jeśli przez większość wyjazdu mamy wpatrywać się w ekran Nintendo Switch czy nie ruszać się z pokoju, bo właśnie rozpracowujemy najnowsze hity na Xboxa, to raczej wyjazd mija się z celem. Wakacje to nie jest dobry czas na gry video. Lepiej podczas urlopu urządzić sobie odwyk niż grać ponad normę. Tak będzie zdrowiej i dla nas i dla naszego otoczenia! W końcu nie ma nic bardziej irytującego niż małżonek, siostra czy brat, który jest zupełnie obojętny na piękna natury wokół i życzliwość mieszkańców, bo najważniejsze jest dla niego tylko to, aby wbić kolejny level!Wbrew pozorom, wakacje nie dostarczają wyłącznie pozytywnych emocji. Często mogą być także powodem ogromnego stresu wynikającego z presji oczekiwań, którym wyjazd może nie sprostać. Wakacyjny stres rozpoczyna się już w trakcie pakowania. W końcu nigdy nie mamy pewności czy aby na pewno o czymś ważnym nie zapomnieliśmy. Mamy nadzieję, że poniższa lista pozwoli przefiltrować zawartość torby czy walizki pod kątem technologicznych gadżetów.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel