Wakacyjny niezbędnik – sprawdź, co trzeba mieć w walizce

Często szykując się na wyjazd, doskonale pamiętamy o sprawach nieistotnych, całkowicie zapominając o tych naprawdę ważnych. Przewidujemy rozmaite warianty pogodowe, pakując do walizki ubrania na każdą temperaturę, z których większości nie założymy ani razu albo bierzemy kilka książek, z których nie przeczytamy nawet jednej, ponieważ nie będzie na to czasu. Jakie praktyczne przedmioty warto mieć na swojej liście wyjazdowej? Podpowiadamy w tym artykule. Przeczytaj koniecznie, zanim zaczniesz pakować się na urlop.

Na urlop samolotem? Nie zapomnij o tych gadżetach!

Coraz częściej decydujemy się na podróż samolotem. To w końcu najszybszy sposób, żeby dotrzeć do celu. Niektóry źle znoszą sam lot (w szczególności start i lądowanie), a poza tym wyloty często odbywają się w bardzo wczesnych lub bardzo późnych godzinach, kontrole bezpieczeństwa bywają długie i drobiazgowe. W takiej sytuacji, nie ma co dokładać sobie następnych zmartwień. Lecąc samolotem, najlepiej już na starcie wyeliminować wszystkie kłopoty, które mogą pojawić się z bagażem.

Wiadomo że każda linia lotnicza posiada swoje limity bagażowe. Jak sprawdzić, czy mieścimy się w maksymalnej wadze? Najlepiej zrobić to już w domu, a nie na lotnisku. Pomoże w tym specjalna waga bagażowa na baterie. Proste urządzenie precyzyjnie określa wagę walizki z dokładnością do 10 gramów. Jeśli nie chcemy pośpiesznie przepakowywać bagaży przy odprawie lub dopłacać za dodatkowe kilogramy, to idealne rozwiązanie!

Kolejna bardzo przydatna rzecz to identyfikatory do bagażu, na których wypisujemy swoje imię i nazwisko, adres oraz telefon kontaktowy. Dane adresowe pomogą oczywiście zlokalizować właściciela i odesłać bagaż w przypadku jego zagubienia. Zawieszka ma też inną funkcję. Przy odbiorze bagażu na lotnisku po prostu łatwiej znaleźć swój bagaż, w sytuacji gdy inny pasażer ma bardzo podobną walizkę. Z charakterystycznym identyfikatorem, już nie ma mowy o pomyłce.

Wygodna podróż – koniecznie z poduszką

 Długi lot samolotem albo wielogodzinnym przejazd autokarem potrafi dać się we znaki. Wiadomo, że najwygodniej śpi się we własnym łóżku, a nie w fotelu na siedząco. Jeśli chcemy zapewnić sobie minimum komfortu, bardzo przyda się poduszka podróżna. Poduszka w kształcie rogala jest lekka i zajmuje mało miejsca. Stabilizuje głowę w pozycji siedzącej i ułatwia sen w środkach transportu.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych za granicą

Jeśli zabierasz ze sobą ładowarkę do telefonu, laptopa, golarkę, suszarkę, czy inne urządzenia elektroniczne, upewnij się, że będzie można z nich korzystać. W wielu krajach gniazdka są zupełnie inne, niż w Polsce, więc niezbędny będzie odpowiedni adapter podróżny. Przejściówki przydają się w takich krajach, jak Wielka Brytania, Malta, USA, Australia, Chiny, Włochy oraz Izrael. Można je kupić oczywiście na lotnisku albo już na miejscu po przylocie, jednak najmniej zapłacimy decydując się na zakup w kraju.

Dokumenty zawsze pod kontrolą

Na wakacyjnych wyjazdach często pojawia się jeszcze problem przechowywania paszportów, biletów lotniczych czy gotówki. Trzymanie tego wszystkiego w kieszeni spodni bywa ryzykowne, zwłaszcza, gdy mamy lekki strój i kieszenie nie są zasuwane. Dlatego doskonale do tej roli nadaje się saszetka podróżna na szyję. Dzięki niej, mamy wszystko na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie zabezpieczone przez złodziejami.

Co zrobić jak stracimy dokumenty za granicą?1. Powiadomić policję
2. Znaleźć konsulat RP
3. Wypełnić dokumenty tymczasowe (ETD – Emergency Travel Document), które są niezbędne do dokonania niezbędnych formalności i legalnego przekroczenia granicy
4.Zastrzec dokumenty  

Najlepsze sposoby na komary

Niezależenie od tego, jak daleko od domu się znajdziemy wszędzie występuje ta sama prawidłowość – w okolicach wody znajdują się siedliska komarów. Z insektami lepiej nie zadzierać. Lepiej przygotować się do rozprawy z nimi już na etapie planowania wycieczki. Warto wziąć ze sobą spray na komary, maść na ukąszenia, ale przede wszystkim elektryczną lampkę na komary, która będzie je skutecznie eliminować.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel