webOS

Web Operating System – zaawansowany technologicznie skrypt dostępny z poziomu przeglądarki, imitujący wizualnie i fizycznie stacjonarny system operacyjny.
Obecnie system kojarzony jest głównie z producentem LG, który korzysta z niego w dostępnych na rynku modelach Smart TV. System ułatwia korzystanie ze Smart TV, od konfiguracji po przeglądanie, szukanie i wyświetlanie treści. Jest prosty i intuicyjny.
Najnowsze funkcjonalności webOS w LG Smart TV to:
  • Launcher – kliknięcie przycisku Home włącza menu startowe wyświetlane w dolnej części ekranu. Pozwala to z łatwością przełączać się pomiędzy kanałami, aplikacjami czy usługami na żądanie.
  • LG Store – telewizor Smart TV oparty na systemie webOS pozwala na korzystanie ze wszystkich materiałów dostępnych w witrynie LG Store, takich jak audycji nadawanych na żywo, usługi VOD, treści 3D, aplikacje.
  • Fun Set-up – funkcja, dzięki której konfigurowanie Smart TV odbywa się w łatwy i atrakcyjny sposób.     


Projekt WebOS-ów powstał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, który następnie swoje badania przekazał Uniwersytetowi Duke'a.
Po kilku latach projekt stał się na tyle popularny, że w roku 1999 powstała pierwsza firma zajmująca się tworzeniem WebOS-ów – WebOS Inc (jeszcze w tym samym roku wykupiła prawa od Uniwersytetu Duke'a). Kolejnym posunięciem było przejęcie młodego, szwedzkiego programisty Fredrika Malmera – twórcy pierwszego internetowego środowiska graficznego. Z jego pomocą powstał pierwszy Internetowy system operacyjny (stworzony w technologii DHTML) HyperOffice.

powrót

pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }[/script]