Wentylator czy klimatyzacja? Radzimy, jak przygotować się na upały

Gdy w końcu w końcu przyjdzie upragnione lato, często zamiast cieszyć się słońcem i długim dniem, męczymy się przez upały. Wysokie temperatury potrafią być uciążliwe, zwłaszcza, gdy najbardziej upalne dni w roku spędzamy nie gdzieś daleko na wczasach, ale w domu albo, co gorsza, w pracy. W jaki sposób radzić sobie z takimi niedogodnościami? W tym artykule przedstawiamy mocne i słabe wentylatorów oraz urządzeń do klimatyzacji.

Wentylator w przystępnej cenie

W normalnych warunkach, gdy w pomieszczeniu jest zbyt gorąco i zbyt duszno, często wystarczy po prostu otworzyć okno, aby trochę przewietrzyć. Jednak w upalne dni, gdy powietrzne na zewnątrz pozostaje nieruchome i poza budynkiem jest jeszcze bardziej parno niż w środku, jest to zupełnie bezcelowe. W tej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest zapewnienie cyrkulacji powietrza. Urządzeniem, które wprowadzi powietrze w ruch, zapewniając niezbędny powiew świeżości, jest wentylator. Prosty w działaniu, praktycznie bezawaryjny i tani sprzęt – czy mogą być jakieś wady?

Cóż, przede wszystkim trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że działanie wentylatora daje doraźny efekt i to w dodatku na bardzo ograniczonej przestrzeni, a osiągnięty rezultat znika praktycznie od razu po wyłączeniu wiatraka. Najtańsze wentylatory biurkowe, jak sama nazwa wskazuje, swoim zasięgiem obejmują jedynie kawałek blatu i najbliższą okolicę. Mogą przydać się na przykład w gabinecie albo w bardzo małym pokoju. Jeśli jednak myślimy o pozbyciu się duchoty z nieco większego pomieszczenia, z tym zadaniem znacznie lepiej poradzą sobie wentylatory stojące. Te są już znacznie większymi urządzeniami i swoją pracą obejmują większą przestrzeń. Oprócz standardowych modeli, dostępne są takie wyposażone w pilot do zdalnego sterowania, a nawet wentylatory z funkcją nawilżania powietrza lub z funkcją jonizacji. Ciekawą opcją są także wentylatory kolumnowe. Te, w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie posiadają dużego śmigła, a kilka mniejszych, umieszczonych jedno pod drugim, co sprawia że urządzenie wizualnie przypomina głośnik do kina domowego i znacznie lepiej się maskuje.

Największą wadą wentylatorów stojących jest to, że zajmują dość dużo miejsca, niemniej używa się ich sezonowo, więc gdy nie są już potrzebne, mogą trafić zawsze do pawlacza albo do piwnicy, skąd zostaną z powrotem wydobyte, gdy zacznie się sezon letni.

Klimatyzator i klimator – czym to się różni?

O ile wentylatory wyłącznie wprawiają gorące powietrze w ruch, dając poczucie świeżości, tak urządzenia do klimatyzacji pełnią zupełnie inne zadania – chłodzą powietrze wokół nas, tym samym obniżając temperaturę. Klimatory to urządzenia prostsze w działaniu i mniej zautomatyzowane. Aby wygenerować powiew zimnego powietrza, potrzebują odpowiedniego zapasu wody lub lodu umieszczonego w specjalnym zbiorniku. Używanie takiego sprzętu wymaga zatem naszej ingerencji w postaci regularnego uzupełniania zawartości zbiornika. Zaletą jest jednak niska cena. Klimator kupimy już za kilkaset złotych, a na klimatyzator z prawdziwego zdarzenia będziemy musieli wydać między 1500 a 2000 zł. Stosowanie klimatyzacji to najwygodniejsza forma umilenia sobie czasu podczas upałów, niemniej też ma swoje słabe strony. Nieumiejętne lub zbyt częste stosowanie klimatyzacji może doprowadzić do infekcji. Z jednej strony, przyczyną chorób może być zbyt duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz, z drugiej zaś - osuszanie powietrza, które pośrednio prowadzi do wysuszenia śluzówki nosa, zatok i spojówek. Przez to łatwo o podrażnienia, stany zapalne i co najgorsze - osłabienie naturalnej bariery ochronnej nosa i gardła przed wirusami i bakteriami. Klimatyzacja narzuca też pewne ograniczenia. Wmusza odprowadzanie skroplin na zewnątrz budynku, a także uniemożliwia wietrzenie, ponieważ efektywnie działa jedynie w zamkniętym pomieszczeniu.

Po stronie zalet jest jednak znacznie więcej argumentów. Jak przystało na nowoczesne urządzenie, klimatyzator działa naprawdę precyzyjnie, ponieważ umożliwia ustawienie konkretnej temperatury w ramach dostępnego zakresu. Często ma także opcję wentylacji, programator czasowy, a nawet automatyczny diagnostykę ewentualnych błędów w działaniu.

Trudno znaleźć idealne rozwiązanie, które pozwoli całkowicie wyeliminować niedogodności związane ze zbyt wysoką temperaturą i duchotą, a przy tym nie zrujnuje domowego budżetu. Jednak używając tych sprzętów rozsądnie i znając ich funkcjonalności wcześniej na pewno odczujemy ulgę w upalne dni.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel