Więcej niż drukarka – doradzamy jak wybrać urządzenie wielofunkcyjne

Zakup drukarki do domu zdecydowanie ułatwia życie. Kiedy możemy wydrukować samodzielnie wszystkie przydane rzeczy, nie jesteśmy zdani na innych. Jeszcze lepiej, gdy oprócz drukowania, mamy także możliwość wykonania skanu albo skopiowania dokumentu, a to właśnie te funkcje czynią zwykłą drukarkę tak zwanym urządzeniem wielofunkcyjnym. W tym artykule wyjaśniamy, jakie urządzenie warto kupić i dlaczego.


Druk laserowy czy atramentowy?

Kupując urządzenie wielofunkcyjne, stoimy przed identycznym dylematem, co kupując zwykłą drukarkę. Drukarki atramentowe są tańsze przy zakupie i przy niskiej cenie zapewniają drukowanie w kolorze w naprawdę zadowalającej jakości. Wadą tego rozwiązania są jednak wysokie koszty eksploatacji – zakup tuszu to większy wydatek niż wymiana tonera, a jeśli drukujemy dużo - będziemy do tego zmuszeni stosunkowo często. Drukarki laserowe to większy koszt na start, ale także niższe koszty eksploatacji na co dzień. Takie urządzenia najlepiej sprawdzają się biurze, gdzie drukuje się w czerni i bieli i szybkość wydruku ma większe znaczenie niż jakość. W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych, występują te same prawidłowości, co w przypadku drukarek, więc dobrze jest dobrze przemyśleć swój wybór.


Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dom lub mieszkanie oraz biuro rządzą się swoimi prawami. Dlatego przy wyborze należy uwzględnić, gdzie będziemy korzystać z urządzenia. W małych pomieszczeniach znaczenia nabierają gabaryty – dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednimi meblami pod drukarkę lub rozległą przestrzenią w innym miejscu, lepiej wybierać mniejsze modele.

Poza tym, należy uwzględnić rozdzielczość wydruku i jego szybkość podawaną osobno dla koloru oraz druku monochromatycznego. Zakładając, że będziemy drukować dokumenty nie tylko z komputera, ale także z urządzeń mobilnych, dobrze jest wybrać urządzenie wielofunkcyjne zapewniające prosty system przesyłania plików do drukarki z poziomu smartfona lub tabletu. Najlepiej robić to za pomocą Wi-Fi.


Najlepsze atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

Uniwersalny sprzęt do drukowania, kopiowania i skanów możemy mieć wydając niewiele ponad 200 zł. Urządzenie wielofunkcyjne CANON Pixma MG3650  drukuje w rozdzielczości 4800 dpi i o w dobrym tempie, bo zdjęcie 10x15 dostarczy w 44 sekundy. Do współpracy ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym wykorzystuje aplikację Canon Print. Aplikacja umożliwia pracę także bez korzystania z Internetu, a wśród jej funkcji wymienić można drukowanie zdjęć z serwisu Facebook, Instagram i internetowych albumów fotograficznych, załączenie i wysyłanie zeskanowanych plików pocztą e-mail bez użycia komputera, skan bezpośrednio do smartfona i wrzucanie plików do chmury. Jak na tak niską cenę urządzenia naprawdę robi to wrażenie.Urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet Ink Advantage 3835, oprócz funkcji drukarki, skanera i xero, posiada także faks. Szybkie kopiowanie, skanowanie i przesyłanie zapewnia podajnik na 35 stron. Drukowanie plików ze smartfona gwarantuje aplikacja HP ePrint, pracująca równie dobrze z systemem Android oraz iOS.

Urządzenie wielofunkcyjne z kolorową drukarką atramentową HP OfficeJet Pro 7740 to natomiast propozycja dla tych, którzy chcą od czasu do czasu pracować także na nośnikach większych niż A4 - na przykład, drukując niewielkie plakaty. Pracę z wieloma kartkami ułatwiają dwa podajniki, natomiast konfigurację urządzenia dotykowy ekran, który jest o wiele bardziej intuicyjny, niż przyciski. Mamy tu także pewien system zabezpieczeń, potrzebny przy drukowaniu poufnych dokumentów, kryjący się pod nazwą HP JetAdvantage Private Print.


Najlepsze laserowe urządzenia wielofunkcyjne

Koszt urządzenia wielofunkcyjnego opartego na druku laserowym zaczyna się od 500-600 zł. W tym przedziale cenowym, można zwrócić uwagę na przykład na model BROTHER DCP-1622WE. Drukarka z Wi-Fi drukuje 20 stron na minutę i cechuje się bardzo niskim kosztem eksploatacji. Współpracę z urządzeniami mobilnym zapewnia wygodna aplikacja Brother iPrint&Scan. Jeśli zalety druku cyfrowego chcemy połączyć z drukowaniem w kolorze, trzeba być przygotowanym na dużo większy wydatek. W tej grupie jedną z korzystniejszych propozycji będzie urządzenie wielofunkcyjne SAMSUNG SL-C480FW/SEE. Ten model jest wyposażony w interfejs USB 2.0, kartę sieciową Ethernet 10/100 oraz łączność Wi-Fi 802.11b/g/n, a oprócz drukarki, skanera i kopiarki, dysponuje także faksem. Druk odbywa się w rozdzielczości 2400 x 600, natomiast skanowanie w rozdzielczości 1200 x 1200. Pracę z licznymi kartkami ułatwia podajnik i odbiornik. Warto także wspomnieć o obsługiwanych nośnikach. Oprócz zwykłego papieru będziemy mogli zadrukować także papier bawełniany, karton czy papier typu bond.Drukarka w domu to zawsze dobry pomysł, a w biurze - konieczność. Jednak oprócz samego faktu posiadania, ważne jest aby sprzęt był dokładnie dopasowany do potrzeb – nie tylko aktualnych, ale również tych w przyszłości. Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd pozwoli wybrać coś dla siebie. 


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel