Windows 10 – czy warto? Wybieramy laptop z Windows 10

Najlepszy Windows w historii?


Microsoft od samego początku zaangażował w tworzenie „Dziesiątki” jej przyszłych użytkowników, którzy korzystali z poprzednich wersji „Okienek” zarówno na komputerach osobistych i laptopach, jak i na smartfonach i tabletach. W ten sposób powstał globalny niejawny program testów systemu Windows 10, a jego uczestnicy poprzez dzielenie się swoimi opiniami pomogli firmie z Redmond stworzyć w pełni funkcjonalne i intuicyjne połączenie tradycyjnego interfejsu z nowoczesnymi kafelkami, czyli obsługą dotykową. Jest to połączenie wręcz perfekcyjnie skrojone na miarę potrzeb użytkowników desktopów i urządzeń mobilnych.

Windows 10

7 najciekawszych funkcji Windows 10


Windows 10 nie tylko wprowadza całkowicie nowe funkcje, ale także gruntownie modyfikuje, poprawia i rozwija te stare. Dzięki temu wszyscy znajdą tu swoje ulubione funkcje z wersji desktop i mobile oraz kilka miłych niespodzianek.

  • Odświeżone Menu Start – Windows 10 zlikwidował chyba największą bolączkę „Ósemki”. W lewym dolnym rogu ekranu znów można znaleźć Menu Start, które było integralną częśćą poprzednich wersji systemu Windows. Oprócz już dobrze znanych funkcji, posiada ono także kafelki, co jest ewidentnym ukłonem w stronę użytkowników urządzeń mobilnych, fanów Windows 10 i tych, którzy są głodni nowości.
  • Funkcja asystenta – Cortana, bo tak się nazywa nasz wirtualny pomocnik, to nie tylko asystent, ale także wyszukiwarka offline i online. Rozwiązanie to można porównać do podobnych rozwiązań z mobilnych systemów operacyjnych iOS i Android, czyli Siri i Google Now. Na smartfonach i tabletach stanowią one duże ułatwienie i są lubiane przez użytkowników. W Windows 10 Cortana została umieszczona tuż obok Menu Start i z pewnością zyska równie wielką popularność, co jej konkurencyjne odpowiedniki.
  • Funkcja Continuum – Windows 10 jako pierwszy system operacyjny Microsoftu tak odważnie stawia na pełną integrację desktopów i urządzeń mobilnych. Gdy smartfony i tablety z Windows Mobile 8.1 zostaną już zaktualizowane do Windows Mobile 10, użytkownicy „Dziesiątki” zyskają możliwość płynnego przełączania się między interfejsami desktop i mobile bez ryzyka utraty danych.
  • Microsoft Edge – wszyscy doskonale znamy z internetowych memów niewybredne żarty ze starej, poczciwej przeglądarki Internet Explorer. Wraz z premierą Windows 10 kończy się jej era, a na jej miejsce z wielkimi aspiracjami wskakuje Microsoft Edge. Szybkie surfowanie po sieci to nie wszystko. Równie ważna, o ile nie jeszcze ważniejsza, jest efektywna praca. Microsoft Edge zwiększy naszą efektywność poprzez możliwość tworzenia notatek za pomocą klawiatury i dotykowego ekranu bezpośrednio na stronach internetowych, usuwanie zbędnej zawartości w widoku do czytania i przejrzyste przeglądanie zasobów przeglądarki w Centrum Microsoft Edge.
  • Widok zadań i wiele pulpitów – w Windows 10 wystarczy tylko jeden przycisk, aby natychmiast zyskać podgląd i błyskawiczny dostęp wszystkich powierzchni roboczych, aktywnych aplikacji i edytowanych dokumentów. Z tego samego poziomu, przy pomocy ikonki „+”, można także tworzyć kolejne pulpity, które przeznaczymy do innych, wybranych przez nas celów.
  • Centrum akcji – co pojawi się przed naszymi oczami, gdy klikniemy ikonkę umieszczoną obok zegara? W ten sposób rozwija się listę powiadomień, na której znajdziemy powiadomienia o nowych mailach, prywatnych wiadomościach na Facebooku, czy tweetach, a także o alertach bezpieczeństwa i informacjach o aktualizacjach systemu. Funkcja ta działa identycznie jak na urządzeniach mobilnych. Wszystkie informacje są aktualizowane w czasie rzeczywistym, abyśmy byli na bieżąco z tym, co dzieje się w systemie operacyjnym naszego komputera.
  • Xbox App – ukłon w stronę graczy, grających nie tylko na PC, ale także konsoli Xbox One. Funkcja ta to wszechstronny, szybki, responsywny program, który jest pozycją obowiązkową dla fanów gamingu. Aplikacja Xbox zbiera nasze filmy z rozgrywki i zrzuty ekranu, pozwala skontaktować się z graczami z całego świata, przeglądać nasze osiągnięcia i gry mieszczące się w naszym gamingowym katalogu. Ponadto umożliwia streamowanie gier i kanałów wideo oraz informuje o aktualizacjach, osiągnięciach znajomych, czy zaproszeniach do wspólnej gry w trybie multiplayer.
W Windows 10 na każdym kroku napotykamy nowości, ulepszenia i uproszczenia, których zadaniem jest przyczynić się do tego, by korzystać z desktopowego systemu operacyjnego równie intuicyjnie, jak z dowolnego mobilnego oprogramowania. Ustawienia są czytelne, spójne wizualnie i zrozumiałe, wyszukiwanie trwa dosłownie chwilę, a po równie krótkim czasie nie będziemy mogli wyobrazić sobie eksplorowania zasobów systemu bez funkcji wyświetlania niedawno używanych plików.

Co potrafią przykładowe laptopy z Windows 10?


Dostępne są już pierwsze notebooki z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10. Wśród nich znajdziemy zarówno mobilne urządzenia 2w1, jak i ultrabooki oraz tradycyjne laptopy z dowolnej półki cenowej. Za mniej niż 1500 zł możemy stać się posiadaczami eleganckiego i wygodnego laptopa z odłączaną klawiaturą, który jako przenośny komputer posłuży do pracy, a jako tablet będzie znakomitym partnerem do zabawy. Asus Transformer Book T100HA-FU006T jest ponadto lekki (580 g) i smukły (8,4 mm), a co najważniejsze działa na baterii aż do 12 godzin! Jeżeli szukamy taniego laptopa, będącego idealnym kompromisem, między ceną a wydajnością, to z pewnością powinniśmy zainteresować się np. notebookiem Lenovo Ideapad 100-15IBD 80QQ00BQPB. Zdecydowanie atrakcyjniejszy wizualnie i wydajniejszy będzie chociażby nowoczesny Acer Aspire E5-573G-59CS z fakturowaną powierzchnią, procesorem Intel Core i5-5200U 2.2 GHz (2.7 GHz turbo), 4 GB pamięci operacyjnej, dyskiem o pojemności 1 TB i dedykowaną kartą graficzną nVidia GeForce 920M z 2 GB pamięci. Laptopy z Windows 10, takie jak Asus F555LB-XO144T, mogą być także wyjątkowo wydajne i pozwolić na całkiem komfortową rozgrywkę w takich grach jak np. GTA V, Battlefield Hardline, Far Cry 4, Watch Dogs, czy Call of Duty: Advanced Warfare. Wykończony koncentrycznymi okręgami Asus F555LB-XO144T posiada dwurdzeniowy procesor Intel Core i7-5500U 2.4 GHz (3 GHz turbo), 8 GB pamięci operacyjnej DDR3, kartę graficzną nVidia GeForce 940M z 2 GB pamięci oraz intuicyjny touchpad Smart Gesture, technologię IceCool, która chłodzi oparcie nadgarstków i ulepszony dźwięk Sonic Master.

Notebook 2w1 ASUS Transformer Book T100HA-FU007T

Kupuj, aktualizuj, ciesz się


Choć Windows 10 jest najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu, to gdy tylko go uruchomimy, od razu poczujemy się niemalże jak u siebie w domu. Jest to łatwy w użyciu system operacyjny, który jest wypełniony zarówno przez doskonale znane, ale udoskonalone funkcje (np. Menu Start), jak i całkowicie nowe, innowacyjne i intuicyjne rozwiązania (np. najnowsza przeglądarka internetowa Microsoft Edge). Możemy je odkrywać, wykorzystując tradycyjny, desktopowy interfejs użytkownika lub używając dotykowego ekranu. Jeżeli mamy zamiar kupić nowy sprzęt komputerowy, to zdecydowanie warto wybrać pecety lub laptopy z Windows 10. Aby cieszyć się najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu na starszych urządzeniach, wystarczy jedynie zarezerwować aktualizację i zainstalować ją już po kilku dniach lub tygodniach.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel