Windows 10 S – wszystko co warto wiedzieć o nowym systemie operacyjnym

Pojawienie się na rynku nowej wersji Windowsa, zawsze budzi ogromne emocje. Częściej te negatywne, co miało miejsce w przypadku Windowsa Vista, oraz nie tak dawno Windows 8. Co tym razem przygotował Microsoft? Już sama nazwa sugeruje, że nie mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym (innym numerem), a raczej jakimś kierunkiem zmian w znanym już systemie. Na czym polega to najnowsze rozwiązanie i dla kogo jest przeznaczone? Wyjaśniamy w tekście!


Bezpieczeństwo to podstawa


Nowy Windows, na tle innych systemów operacyjnych, ma się wyróżniać przede wszystkim wydajnością oraz bezpieczeństwem danych. W tej pierwszej kwestii, nie ma żadnych wątpliwości – ten kto próbował grać na komputerze z Linuxem, powinien to potwierdzić – Windows od wielu lat jest systemem działającym bardzo szybko i płynnie. Co z bezpieczeństwem? Oczywiście, w ramach systemu mamy Windows Defender, szyfrowanie danych za pomocą BitLocker, oraz możliwość logowania się inaczej niż hasłem (czytnik linii papilarnych, skan tęczówki oka) dzięki funkcji Windows Hello. To miłe dodatki, niemniej kluczowe dla Windowsa 10 S, jest ściąganie programów i aplikacji. System jest skonfigurowany w taki sposób, że do wyboru są wyłącznie produkty dostępne w Sklepie Windows. Zainstalowanie aplikacji z innego źródła jest tutaj niemożliwe. Microsoft w ten sposób daje dostęp wyłącznie do prowadzonych przez siebie i pewnych programów. Jest w tym jednak pewien haczyk…Skazani na Windowsa!


W związku z tym, że innych aplikacji nie da się w tym systemie zainstalować, wybór jest ograniczony wyłącznie do tych oferowanych przez Windows. Mamy zatem teoretycznie większe bezpieczeństwo, ale też mniej możliwości. Na tym jednak nie koniec ograniczeń dla naszego dobra. Nowy Windows, na stałe ma także przypisaną domyślną przeglądarkę Microsoft Edge oraz wyszukiwarkę Bing, a nie Google. Krótko mówiąc, użytkownik zostaje niejako przymuszony do korzystania z produktów od Windowsa i nie może wybrać żadnej alternatywy.


Nie ma wyboru? To żadna nowość!


Zanim skrytykujemy Microsoft za takie rozwiązanie, należy zauważyć, że przecież amerykański koncern nie robi tego jako pierwszy. To odpowiedź na analogiczną strategię Google. W ich Chromebookach również mamy domyślną przeglądarkę (Google Chrome), a instalować da się tylko aplikacje pochodzące z Chrome Web Store. Obaj giganci chcą, by komputery z podstawowymi funkcjami były przypisane do ich produktów i nie można odmówić im logiki w takim postępowaniu.Dla kogo Windows 10 S?


Według twórców, system Windows 10 S, został stworzony na podstawie opinii uczniów i nauczycieli. Jest idealnym rozwiązaniem dla szkół i doskonałym wyborem dla użytkowników systemu Windows, którzy potrzebują niezawodnej wydajności i zaawansowanych opcji zabezpieczeń. Nie jest to na pewno wybór dla każdego, niemniej poza nauczycielami, można znaleźć jeszcze kilka innych grup, którym takie rozwiązanie  może odpowiadać. Na przykład osoby starsze i mniej zaawansowane technologicznie, które często padają ofiarami ataków, kradzieży danych czy działalności złośliwego oprogramowania.

Do korzystania z Windowsa 10 S nikt zresztą nie zmusza. Oprogramowanie jest darmowe (póki co) i pozostaje wciąż jedną z trzech opcji do wyboru. Równolegle funkcjonuje przecież standardowy Windows 10 Home, w którym możemy instalować dowolne programy, a także przeznaczony dla firm Windows 10 Pro. Dobrze jednak wiedzieć, że mimo wymienionych powyżej ograniczeń, Windows 10 S, ma także szereg udogodnień, których brakuje w wersji Home. Na przykład dostęp do sklepu Windows dla firm, przyłączenie do domeny AD, roaming na poziomie dla firm z usługą Azure AD oraz zarządzanie urządzeniami przenośnymi. Z tego powodu bliżej mu do wersji Pro.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel