Wiosenne porządki – 7 urządzeń, które bardzo nam pomogą!

Utrzymanie czystości w domu wcale nie jest takie trudne – szczególne, gdy sprzątaniem zajmujemy się regularnie. W praktyce jednak, bardzo często zdarza nam się zupełnie odpuścić te nieprzyjemne obowiązki i za gorączkowe porządkowanie zabierać się w ostatniej chwili – zwłaszcza przed świętami! Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Nawet gdy jesteśmy zabiegani i mamy mało czasu, można z powodzeniem wyszorować cały dom od podłogi po sufit. Z pomocą przychodzi technologia! Jakie nowoczesne urządzenia warto mieć w domu zabierając się za porządki? Zobaczcie tę listę!


Urządzenia do mycia okien


Szorowanie wszystkich szyb to prawdziwy koszmar. Szczególnie, gdy posiadamy duże mieszkanie z kilkoma oknami oraz drzwiami balkonowymi. Nie lepiej jest jeśli mieszkamy na poddaszu, gdzie okna dachowe dostarczają dodatkowych trudności. Dobrze to znamy – smugi na szybach, zacieki na parapecie, zniszczone dłonie i wielkie ilości zużytych papierowych ręczników, a przy tym wszystkim mnóstwo czasu potrzebne na rozprawienie się z tak dużą powierzchnią. Można inaczej? Można! Wystarczy zaopatrzyć się w elektryczną myjkę zasilaną akumulatorem. Takie akcesoria do mycia okien można kupić za około 200-300 zł. Cena nie jest bardzo wygórowana, a zdecydowanie poprawia komfort pracy. Wystarczy przetrzeć szybę odpowiednim płynem, a potem szybko i łatwo ściągnąć wodę do wbudowanego zbiornika. Dzięki specjalnej, dwuwarstwowej gumowej końcówce, na szybie nie pozostaje nawet kropla wody. Takie urządzenia oferują między innymi Vileda, Karcher, Koenic albo Hoover.

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model? Przede wszystkim, na czas pracy oraz czas ładowania. Urządzenia mogą pracować nieprzerwanie od 20 do 60 minut. Choć wydaje się, że to krótko, w praktyce wystarcza do umycia wszystkich okien, bo w ten sposób pracuje się naprawdę bardzo szybko. Przykładowo, wydajność myjki Karcher to około 72 metrów kwadratowych na jednym ładowaniu, czyli 25 okien! Natomiast sam proces ładowania może trwać zarówno 2, jak i 6 godzin. Wiadomo, że im szybciej urządzenie będzie naładowane i gotowe do pracy, tym lepiej. Drugi istotny parametr to wielkość zbiornika na brudną wodę. Najmniejsze mają 100 ml, a większe na przykład 180. Im zbiornik jest większy, tym rzadziej musimy go opróżniać. Urządzenia do mycia okien różnią się od siebie także wagą i gabarytami. Idealna myjka, z jednej strony powinna być odpowiednio szeroka, żeby pokrywać jak największą powierzchnię, a także - niezbyt ciężka, żeby łatwo utrzymać ją w dłoni.

Jak łatwo się domyślić, urządzenia do mycia okien doskonale sprawdzą się także do przetarcia na błysk wszystkich domowych luster!


Odkurzacz piorący


Co w sytuacji, gdy mamy w domu dużo dywanów? Kiedyś częstym widokiem było pracowite trzepanie na trzepaku przed blokiem, ale te czasy na szczęście minęły. Teraz najskuteczniejszy w czyszczeniu zabrudzonych dywanów jest odkurzacz piorący.

Jak to działa? W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza, jest wyposażony w dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się czysta woda wraz z detergentem, do drugiego natomiast wsysana jest już zabrudzona ciecz. Najpierw wytwarzana jest piana, którą nakłada się odkurzaczem na dywan, tapicerkę lub inna powierzchnię

Oprócz dokładnego czyszczenia na mokro, urządzenie posiada jeszcze jedną ogromną zaletę – jest przyjazne dla alergików, dzięki zastosowanie filtrów HEPA.

Cena jest wyższa od zwykłego odkurzacza, ale warto wiedzieć, że odkurzacz piorący może także pracować na sucho, więc pełni niejako funkcje obu tych urządzeń. Dobry odkurzacz piorący posiada dużą moc, pojemne zbiorniki na wodę oraz dużą siłę ssącą. Przykładem urządzenia, które spełni oczekiwania jest na przykład ZELMER ZVC762ST.Odkurzacz automatyczny


Kolejne z katalogu uciążliwych odmowych zadań, to oczywiście odkurzanie całego mieszkania. Wędrowanie z odkurzaczem, nie dość że wymaga ciągłego przepinania przewodu wraz z wkraczaniem do kolejnych pomieszczeń, to jeszcze wymusza niewygodną dla kręgosłupa pochyloną pozycję. A w przypadku tradycyjnych odkurzaczy starszego typu, jesteśmy jeszcze narażeni na zapchanie się rury albo zapełnienie worka i konieczność jego wymiany. Jednym słowem - nic przyjemnego. A odkurzanie wszystkim płaskich powierzchni można przecież zautomatyzować! Odkurzacze automatyczne, chociaż wciąż stosunkowo drogie, cieszą się coraz większą popularnością w polskich domach.

Odkurzacz, który samodzielnie porusza się po pomieszczeniu, jest całkowicie bezpieczny i bardzo skuteczny w działaniu. Dzięki odpowiednim czujnikom, omija przeszkody, zwalnia zanim dojedzie do ściany albo do krawędzi mebli, a także wyczuwa spadki podłoża, dzięki czemu nie grozi mu upadek z wysokich schodów. Wyręczenie człowieka to jednak nie jedyna zaleta.

Odkurzacze automatyczne czyszczą bardzo dokładnie i docierają tam, gdzie zwykły odkurzacz nie jest w stanie. Niska konstrukcja, wyposażona w szczotki, z łatwością wjedzie pod kanapę, szafkę telewizyjną czy po łóżko.

Automatyczny odkurzacz może wykonywać swoją pracę wtedy, gdy my zajmujemy się czymś innym, chociażby wspomnianym wcześniej myciem okien. Wyższe modele są praktycznie samowystarczalne, bo potrafią samodzielnie wrócić do stacji ładującej, gdy wyczerpuje się bateria, a także samoistnie rozpocząć sprzątanie o wyznaczonej godzinie, bez konieczności włączania sprzętu ręcznie albo pilotem.

Liderem na rynku robotów sprzątających jest iRobot, który oferuje kilkanaście różnych modeli różniących się ceną, programami i stopniem zaawansowania. Swoich sił w tej dziedzinie próbują także producenci innych sprzętów AGD – na przykład Philips albo Samsung.


Czyścik parowy


To urządzenie wykorzystuje parę wodną, wyrzucaną pod dużym ciśnieniem, do usuwania uporczywych zabrudzeń – szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Naciśnięcie przycisku wyrzucającego parę jest znacznie prostsze i skuteczniejsze niż szorowanie, a przy tym - znacząco obniża koszty sprzątania, bo nie musimy do tego celu kupować drogich detergentów. Czyścik parowy doskonale sprawdzi się chociażby przy czyszczeniu fug w łazience, kafelków, blatów, parapetów czy frontów wielu sprzętów AGD. Proste urządzenia, cechujące się krótkim czasem pracy, możemy kupić za mniej niż 200 złotych. W zestawie dostajemy zestaw kilku  końcówek przeznaczonych do różnych celów. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego czyścika dla siebie? Kluczowa jest tutaj pojemność zbiornika na wodę – im większa, tym dłużej będziemy pracować bez dolewania wody, a także moc urządzenia – im większa, tym kolejna porcja wody szybciej się podgrzeje i wytworzy parę.


Robot mopujący


 Była mowa o odkurzaczach automatycznych i odkurzaczach piorących do dywanów. Dobrze jest poszukać także odpowiedniego urządzenia do mycia twardych powierzchni – przede wszystkich terakoty w kuchni i w łazience. Jeśli posiadamy naprawdę duże pomieszczenia wyłożone płytkami i chcemy je wysprzątać bardzo dokładnie, tę pracę, podobnie jak inne, można oddać w ręce maszyny. Robot mopujący potrafi mopować na mokro, wycierać na wilgotno, a także zamiatać na sucho. W przeciwieństwie od zwykłego odkurzacza automatycznego, jest wyposażony w specjalny spryskiwacz, który skutecznie rozluźnia brud i plamy. Ale uwaga! Dzięki wbudowanym czujnikom, płyn wyląduje wyłącznie we właściwym miejscu omijając ściany i meble. iRobot Bravia pracuje w ramach 3 programów, czyści podłogi twarde, takie jak płytki, szczelne parkiety i marmur. Na jednym ładowaniu jest w stanie wysprzątać dokładnie 25m kwadratowych w trybie wycierania na wilgotno i zamiatania na sucho, a także - 20m kwadratowych w trybie mopowania na mokro.Odkurzacz ręczny


To mały i niepozorny odkurzacz, który nie nadaje się zbyt dobrze do sprzątania dużych powierzchni i raczej kojarzy się z porządkowaniem tapicerki samochodowej, a nie pomieszczeń. Jednak nawet taki kompaktowy sprzęt może w porządkach odegrać ważną rolę! Bo niewielkie wymiary to także wiele zalet – przede wszystkim, możliwość dotarcia do różnych miejsc niedostępnych dla odkurzacza sunącego po podłodze. Ręcznym odkurzaczem z łatwością wyczyścimy na przykład wysokie półki, poduszki, sofę, czy pajęczyny zalegające gdzie pod sufitem. Lekki i wygodny odkurzacz ręczny jest niedrogi i zajmuje mało miejsca, więc warto trzymać go w domu i wykorzystać, gdy nadarzy się okazja.


Pilot Wi-Fi


Porządki mają jeszcze jedną poważna wadę. W wyniku przestawiania rozmaitych przedmiotów z kąta w kąt, łatwo coś zgubić albo pomylić. Najlepszym przykładem są piloty. W nowoczesnym domu posiadamy ich coraz więcej, bo chcemy przecież obsługiwać telewizor, odtwarzacz Blu-ray, wieżę stereo, dekoder telewizji cyfrowej, a może nawet więcej urządzeń! Piloty wciąż się gubią albo leżą i zbierają kurz. A jest na to sposób! Wystarczy jeden kontroler do wszystkich urządzeń w zasięgu ręki. Przykładem takiego inteligentnego sprzętu, jest Pilot Wi-Fi FergusonDomowe porządki to jednak nie jest prosta sprawa, szczególnie, gdy musimy szybko przygotować się na wizytę rodziny, a na dodatek przygotować w tym czasie wiele świątecznych potraw. Wiele technologii, choć kosztownych, pozwala zaoszczędzić to co najcenniejsze – wolny czas!