Wiosenne porządki na balkonie – lista przydatnych sprzętów

Po okresie zimowym, w końcu przychodzi pora, aby uporządkować mieszkanie. Oprócz tradycyjnego wycierania kurzy czy mycia wszystkich okien, nie można zapomnieć także o balkonie. Jeśli mamy to szczęście, że posiadamy duży balkon możne on stać się nie tylko miejscem do przechowywania nieużywanych przedmiotów, ale prawdziwą ozdobą i wspaniałym miejscem do wspólnego spędzania czasu, gdy w końcu zrobi się cieplej. Odpowiednia wielkość i usytuowanie to jednak nie wszystko. Aby nasz balkon stał się przyjaznym miejscem, trzeba w to włoży trochę pracy. To może być prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli w okresie zimowym zupełnie zaniedbaliśmy porządki w tym rejonie. Nigdy jednak nie jest za późno. Trzeba zatem zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Od czego zacząć porządkowanie balkonu i jakie urządzenia warto mieć pod ręką? W tym artykule doradzamy krok po kroku.


Porządki na balkonie - to nie takie proste

Warto mieć świadomość, że stworzenie pięknego balkonu, który będzie wizytówką mieszkania to nie kwestia kilku godzin. Podobnie jak w przypadku starannej pielęgnacji ogrodów, tu także trzeba wykazać się cierpliwością i konsekwencją w działaniu. Jedyna różnica polega na tym, że mamy tu mniejszą przestrzeń do zaaranżowania. Droga do pięknego balkonu pełnego kolorowych kwiatów może być dość długa, ale jak wiadomo, najtrudniej jest właśnie zacząć.

Najlepiej rozpocząć od usunięcia z balkonu wszystkich zbędnych przedmiotów. Jeśli przestrzeń jest oczyszczona, dużo łatwiej się po niej poruszać. Poza tym, dopiero od tego momentu możemy ocenić stan balkonu. Po wymieceniu ziemi, liści i gałęzi, widzimy reszcie w jakim stanie jest podłoga. Jeśli zauważymy, że płytki popękały i wymagają wymiany najlepiej zrobić to od razu, zamiast czekać na kolejny sezon. Widzimy także, czy balustrada nie wymaga ewentualnie odmalowania. Jeśli niezbędne naprawy zostały wykonane lub mamy szczęście i po sezonie zimowym wszystko zostało w nienaruszonym stanie, czas zabrać się za bardzo dokładne umycie podłoża, parapetów oraz okien i drzwi balkonowych.Okazuje się, że do mycia wcale nie trzeba używać bardzo drogich, specjalistycznych detergentów. Znacznie bardziej skuteczne i ekologiczne jest czyszczenie samą wodą, ale to pod warunkiem, że dysponujemy urządzeniem parowym, które podgrzewa wodę i myje dzięki użyciu wysokiego ciśnienia. Przykładem takiego urządzenia jest mop parowy VILEDA STEAM cleaner. Za pomocą mopa parowego, skutecznie poradzimy sobie z czyszczeniem nawet bardzo dużych powierzchni, ponieważ pracuje od bardzo efektywnie. Można sięgnąć także po rozwiązanie znanej z produkcji sprzętu ogrodowego marki Karcher, która oferuje parownicę SC 3 Premium Home Line. Parownica to wprawdzie duży wydatek, bo kosztuje prawie 600 zł, niemniej jednak, przy zakupie należy mieć na uwadze, że czyszczenie posadzki na balkonie czy balustrady to nie jedyna jej funkcja. Parownica doskonale nada się do czyszczenia wielu elementów wewnątrz mieszkania, przede wszystkim kranów, umywalek, płytek, okien, luster, okapów i płyt kuchennych.

Jeśli mycie okien i parapetów za pomocą ręczników kuchennych i płynu w spryskiwaczu uważasz za prawdziwy koszmar, i na to jest prosta rada. Elektryczne myjki z zasilaniem akumulatorowym, czyszczą niezwykle skutecznie i nie zostawiają żadnych smug. Tu można polecić na przykład urządzenie do mycia okien KARCHER 1.633-455.0 WV 5 Premium, które na jednym ładowaniu potrafi umyć powierzchnię ponad 100 metrów kwadratowych.


Idealny balkon - jak zagospodarować przestrzeń?

Gdy nasz balkon już lśni czystością, pora chyba na najbardziej przyjemną część, czyli dokładne zaplanowanie, co ma się gdzie znajdować i ułożenie wszystkich elementów, które będą się składać na nasz przytulny kącik. Jeśli wcześniej wszystkie meble ogrodowe zostały wyniesione do piwnicy lub do garażu, pora, aby wróciły na swoje miejsce - oczywiście po przetarciu, bo zapewne zdążyły nazbierać już sporo kurzu. Na pustym balkonie znacznie prościej sprawdzać różne ustawienia, zanim wymyślimy finalne ułożenie. Gdy meble są już na swoim miejscu, możemy myśleć o rozmieszczeniu wszystkich donic oraz skrzynek, w których będą znajdować się rośliny.Wybór i pielęgnacja roślin balkonowych

Trudno jest wskazać jednoznacznie, jakie rośliny należy posadzić na balkonie, żeby efekt był zadowalający. Wiele zależy od powierzchni, jaką dysponujemy, a także ekspozycji na światło. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie gatunki dobrze rosnące na nasłonecznionym balkonie, będą nadawały się równie dobrze na balkon zacieniony. Kolejna kwestia to odporność roślin na wszelkiego rodzaju choroby i szkodniki.

Mając w głowie te ograniczenia, czas zastanowić się nad kompozycją różnych roślin. Najrozsądniej jest podzielić je na dwie kategorie. Szkielet powinny stanowić rośliny, które przetrwają zimę. Wypełnienie to natomiast rośliny sezonowe, które będziemy mogli modyfikować każdego roku. Stała część kompozycji, która będzie zdobić balkon również zimą to przede wszystkim iglaki: karłowate odmiany jałowców, świerków i sosen, tuje. Można także postawić na liściaste rośliny takie, jak niskie odmiany berberysów i tawuł, róże miniaturowe oraz róże szczepione na pniu, bukszpany, ostrokrzewy, krzewuszki, trzmieliny, pięciorniki. Jako rośliny wypełniające kompozycje na balkonie najczęściej wybierane są: aksamitki, pelargonie, petunie, begonie orz fuksje.

Jeśli wciąż mamy miejsce na balkonie, warto pomyśleć o posadzeniu tam ziół. Szałwia, bazylia czy rozmaryn z własnego balkonu ma zupełnie inną wartość, niż zioła kupione w sklepie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Własne zioła to nie tylko lepszy smak i oszczędność, ale także przyjemny zapach na balkonie.

Gdy mamy już ostateczną wizję, czas wybrać się na zakupy. Zapewne przydadzą się nowe grabki, doniczki, pojemniki, skrzynie i przede wszystkim odpowiednia ziemia. Jeśli dodatkowo zdecydowaliśmy się na pnącza, potrzebne będą także kratki lub bambusowe podpory, które służyć będą do ich przymocowania.Wreszcie nadchodzi moment, gdy naprawdę możemy zobaczyć efekty swojej wytężonej pracy. Balkon po zimie znów może wyglądać pięknie i być wspaniałym miejscem do spędzania czasu - albo samotnie z dobrą książką, albo przy posiłku z całą rodziną. Niestety, nie można teraz spocząć na laurach. Utrzymanie takiego stanu rzeczy jest bowiem równie ważne, jak same przygotowania. Regularne podlewanie roślin oraz pielęgnacja to elementy, których nie możemy zaniedbać, bo wtedy wszystkie wcześniejsze działania pójdą na marne. I tu także, oprócz wiedzy i doświadczenia, przyda się oczywiście dobry sprzęt. Skuteczne podlewanie z pewnością ułatwi odpowiedni zraszacz natryskowy. Ogromnie ważne jest także przycinanie roślin. Tutaj oprócz zwykłych nożyczek, dobrze mieć także odpowiedni sekator ogrodowy. Ten przyda się tam, gdzie nożyczki zawodzą, czyli przy pielęgnacji większych roślin, jak iglaki, a także wspomnianych wcześniej pnączy, które potrafią rozrastać się bardzo szybko, w nie zawsze kontrolowany sposób.


Wiosenne porządki skończone - czy było warto?

Zabawa w ogrodnika, nawet w małej skali to hobby głównie dla tych, którzy mają czas i cierpliwość. Faktem jest, że aby wciągnąć się w sadzenie i doglądanie roślin, choć trochę trzeba się tym interesować. Technologia jednak przychodzi nam z pomocą i dzięki odpowiednim sprzętom, pewne najbardziej niewdzięczne czynności, zwłaszcza związane ze sprzątaniem, mogą przebiegać szybciej, abyśmy my mogli skupić się na znacznie przyjemniejszych aspektach.


powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]