Wiosenne porządki w smartfonie – jak pozbyć się zbędnych plików i zyskać więcej miejsca na dysku?

Wiosna to idealny czas na porządki. Przede wszystkim w domu, ale także na biurku w pracy, w piwnicy, na balkonie czy w ogrodzie. Nie można także zapomnieć o bałaganie w cyfrowych zasobach. Bo o ile często posiadamy nawyk usuwania niepotrzebnych plików z komputera czy z poczty e-mail, tak w kwestii danych gromadzonych na urządzeniach mobilnych, świadomość jest wciąż niewielka. Smartfony wymienimy mniej więcej co 2 lata, niemniej  jednak, niektórym wystarczy kilka miesięcy, żeby skutecznie zapełnić całą pamięć. Co robić, aby nie brakowało miejsca na nowe pliki oraz aktualizację wszystkich posiadanych już aplikacji? W tym artykule przedstawiamy cenne wskazówki, które pozwolą zoptymalizować swój smartfon.

Jakie dane gromadzimy w pamięci smartfona?

Zanim zabierzemy się za porządkowanie stanu posiadania, najpierw warto przyjrzeć się wszystkim elementom, do których wykorzystujemy wewnętrzną pamięć smartfona. Na zapełnienie dysku składają się wszystkie posiadane pliki – głównie zdjęcia, filmy i muzyka, ale również rozmaite pliki tekstowe albo PDF, które kiedyś otworzyliśmy, a pozostają wciąż w pamięci. Poza tym, ogrom miejsca zajmuje sam system operacyjny oraz funkcjonujące w ramach systemu aplikacje. Wiele aplikacji wykorzystuje także pamięć flash. Tę możemy czyścić co jakiś czas, ponieważ z czasem zbiera się tam naprawdę dużo buforowanych, plików które potrafią zabierać wiele miejsca na dysku.


Jak pozbyć się zbędnych plików?

Jest kilka sposobów na uwolnienie pamięci w telefonie od nadmiaru danych. Pierwszym i najprostszym jest na pewno całkowite usunięcie wszystkich nieużywanych plików i aplikacji lub (w przypadku tych potrzebnych) zgranie ich gdzie indziej – na przykład na zdecydowanie pojemniejszy dysk w komputerze labo dysk zewnętrzny. W dzisiejszych czasach to przede wszystkim zdjęcia i filmy generują całe gigabajty danych, tym bardziej, że coraz lepsze pliki multimedialne mają coraz większą pojemność, a wartość pamięci w telefonie nie rośnie tak szybko z roku na rok.

Drugim krokiem do uporządkowania stanu pamięci w telefonie może być zmiana różnych przyzwyczajeń. Przede wszystkim, warto co jakiś czas przeglądać zainstalowane aplikacje i usuwać te, z których nie korzystamy. Wiele telefonów już na starcie posiada wiele preinstalowanych apek, których spokojnie można się pozbyć. Wiele miejsca można zaoszczędzić także zamieniając zapisane na dysku pliki muzyczne na aplikację muzyczną oferującą streaming muzyki online jak np. Spotify.

Jak porządkować pliki? Jedna opcja to ręczne kasowanie plików, które znajdziemy, przeszukując ustawienia. Alternatywą jest skorzystanie z jednej z aplikacji ułatwiających smartfonowe porządki.

Co robić, gdy miejsca na dysku wciąż jest za mało?

Kiedy pamięć w smartfonie wciąż jest niewystarczająca do naszych potrzeb, zawsze można rozważyć rozszerzenie jej za pomocą karty pamięci. Ważne jest, żeby mając kartę zachować jednak czujność. Każdorazowo przy zapisywaniu dużego pliku lub pakietu plików należy kontrolować, czy zapis odbywa się na dysku wewnętrznym, czy zewnętrznym. Często zapianie w pamięci telefonu jest czynnością domyślną i trzeba zawczasu to zmienić!

Uporządkowany smartfon zdecydowanie ułatwia życie. Nie dość, że łatwiej znaleźć to, co nas interesuje, gdy na ekranie nie ma wielu zbędnych ikonek, to w dodatku sam system działa szybciej i wydajniej, gdy nie jest zaśmiecony przez zbędne elementy.

Na koniec warto jeszcze pomyśleć o fizycznym wyglądzie smartfona. Z pewnością dobrze jest raz na jakiś czas przetrzeć ekran ściereczką z mikrofibry. Dobrym pomysłem jest także wyczyszczenie telefonu od środka, po zdjęciu tylnej części obudowy – to miejsce gdzie tygodniami gromadzi się wiele brudu czy kurzu. Jeśli na co dzień korzystamy z etui, to też może być dobry moment, żeby wymienić je na nowe.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel