Wirus, czyli jak skutecznie chronić komputer i smartfon?

Jesień to czas, gdy trudno zachować dobre zdrowie. Częste zmiany temperatur, strój nieodpowiednio dobrany do pogody, duża liczba zarażających na ulicy czy w środkach komunikacji miejskiej – to wszystko sprawia, że do zimy trudno dotrwać bez choćby kilku dni zwolnienia od lekarza. Jednak o ile grypa i inne wirusy to raczej zagrożenie sezonowe, tak w przypadku innych wirusów - trzeba liczyć się z zagrożeniem przez cały rok. Potocznie mówi się o wirusach komputerowych, jednak odkąd z internetu korzystamy także na innych urządzeniach, określenie zrobiło się znacznie szersze obejmując też smartfony i tablety. Większy jest także katalog zagrożeń, bo oprócz typowych wirusów niebezpieczne są też programy szpiegujące czy wyłudzenia danych. Jakie oprogramowanie wybrać, aby skutecznie chronić urządzenia całej rodziny? Zobacz praktyczny poradnik!

Program antywirusowy – na co zwrócić uwagę?

Wybór programów antywirusowych jest dość duży, tym bardziej, że mamy na rynku po kilka produktów tych samych producentów, które dostępne są w różnych konfiguracjach. Oczywiście najważniejszą kwestią jest to, żeby kupować najnowszą – najbardziej aktualną wersję oprogramowania. Który wybrać spomiędzy produktów różnych dostawców? Tutaj z pomocą przychodzą obiektywne testy, pozwalające ocenić skuteczność działania. Testy oprogramowania antywirusowego bywają bardzo szczegółowe, więc można nawet określić, w jakich obszarach aplikacja spisuje się najlepiej, a w których ustępuje konkurencji.

Ochrona, jaką zapewnia antywirus, to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest to, jak bardzo antywirus obciąża działanie systemu operacyjnego, bo to wpływa na codzienny komfort pracy. Co z tego, że komputer będzie w 100% bezpieczny, skoro strony będą otwierać się bardzo wolno, a programy - zawieszać? Ważna jest zatem nie tylko skuteczność, ale też niewielkie obciążenie dla procesora. Dobrze jest także pamiętać o wszelkich dodatkowych funkcjach, jakie może spełniać oprogramowanie antywirusowe. Mamy tu na myśli na przykład kontrolę rodzicielską, szyfrowanie danych albo możliwość śledzenia zagubionego urządzenia.

Gdy już na podstawie tych kryteriów wybierzemy odpowiedniego dostawcę, pora zastanowić się nad wersją oprogramowania. Zazwyczaj opis sprowadza się do określenia, na jak długo otrzymujemy subskrypcję oraz na ilu urządzeniach możemy używać tego programu. Zabezpieczenie jednego urządzenia na krótki czas to raczej niski koszt. Przykładowo, program Kaspersky Anti-Virus 2019 na 1 komputer na 1 rok można mieć już ok. 40 zł.

Co innego, gdy decydujemy się chronić urządzenia należące do kilku osób z rodziny, wówczas trzeba już pomyśleć o większej inwestycji. Można polecić wówczas produkt działający dłużej  - jak chociażby program G DATA Internet Security 2018 (4 urządzenia, 20 miesięcy) za ok. 130 zł.

Jak chronić smartfona? Najlepsze aplikacje

Od czasu do czasu można przeczytać o groźnych wirusach, które stanowią zagrożenie dla posiadaczy smartfonów. Nie należy oczywiście bagatelizować tych sygnałów, jednak raczej można czuć się bezpiecznie. Tego rodzaju kłopoty to wciąż jeszcze rzadkość w świecie urządzeń mobilnych w porównaniu z tym, z czym spotykają się użytkownicy komputerów. Telefony z systemem iOS są praktyczne w 100% bezpieczne. Większe obawy można mieć o powszechnie występujący system Android. Złośliwe oprogramowanie na Androida faktycznie istnieje, niemniej wiele zagrożeń jest eliminowanych na bardzo wczesnym etapie. Niebezpieczne programy zazwyczaj w ogóle nie trafiają do sklepu Google Play, a nawet jeśli na chwilę się tam znajdą - są błyskawicznie usuwane. Można być zatem spokojnym, instalując aplikacje ze sprawdzonego źródła. Bardziej można obawiać się kradzieży danych. Dlatego o antywirusie powinny pomyśleć osoby traktujące telefon jak narzędzie pracy i mające w smartfonie dostęp do poufnych danych oraz wszyscy, którzy na urządzeniu mobilnym korzystają na przykład z bankowości elektronicznej. Swoje wersje oprogramowania na platformę Android mają wiodący producenci standardowych antywirusów. W tym miejscu warto polecić na przykład program KASPERSKY na Androida, który kosztuje ok. 20 zł w wersji na 12 miesięcy.

Nie tylko antywirus – pamiętaj o zdrowym rozsądku!

Programy zabezpieczające komputer czy smartfon są bardzo ważne, jednak jeszcze ważniejsza jest ostrożność. Żeby uniknąć wszelkich problemów, powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie otwierać korespondencji od nieznanych odbiorców (a już szczególnie z załącznikami), nie korzystać z programów z nieznanego źródła, nie dać się nabrać na SMS-y Premium i nie udostępniać nikomu poufnych danych, jak numery kart kredytowych, PESEL czy nasze hasła powiązane z adresem e-mail. Dobry program to tylko dodatek, chociaż oczywiście warto go mieć!

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2021r. do 31.12.2021r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]
[script]if (document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720')) { setTimeout(function () { if (window.location.href.indexOf('lp-mac-mini') < 0) { document.querySelector('.ins-content-wrapper-1720').style.display = "block"; } }, 5000);}[/script]