Wkrótce sezon na latanie – przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego latania dronem

Po zimowej przerwie, znów rozpocznie się sezon na latanie. Widok drona w parku, czy na innej otwartej przestrzeni, coraz rzadziej dziwi. Przywykliśmy już do latających maszyn sterowanych smartfonem, a ich ceny stały się na tyle przystępne, że coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Coraz częściej są też one wykorzystywane jako narzędzie pracy, zwłaszcza wśród fotografów. Pierwsze słoneczne dni wiosny mogą sprawić, że dron znów będzie częstym widokiem. A jeszcze większej liczby maszyn można spodziewać się w maju, gdy wielu rodziców postanowi podarować drona jako prezent na komunię. Zanim sezon na latanie znów się rozpocznie, warto przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa związane z lotami rekreacyjnymi. Przyda się zarówno początkującym, jak i tym, którzy bawili się dronami, ale mieli długą przerwę i o pewnych sprawach zdążyli już zapomnieć.

Zanim polecisz dronem, koniecznie przeczytaj!

Drony to dla wielu osób zabawki, jednak ze względu na to, że znajdują się w przestrzeni powietrznej i mogą powodować kolizje, posługiwanie się nimi może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Prawo lotnicze jasno określa, w jaki sposób postępować, aby zabawa była odpowiedzialna.

Przede wszystkim, dron zawsze powinien znajdować się w zasięgu wzroku. Wymagane jest również to, aby lot odbywał się z dala od zabudowań, pojazdów i innych ludzi. Określa się nawet minimalną odległość – 30 metrów od innych osób i przynajmniej 100 metrów od zabudowań. Oprócz tego, obowiązuje bezwzględny zakaz lotów nad portami morskimi i lotniskami, kopalniami, wodociągami i ujęciami wody, rurociągami i oczyszczalniami ścieków, zaporami wodnymi i śluzami, liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, rurociągami paliwowymi. Dotyczy to również obiektów takich jak banki, elektrownie, a nawet muzea, archiwa, obiekty pocztowe, telewizyjne i radiowe. Lista jest na tyle długa, że naprawdę starannie trzeba podejść do wyboru miejsca na lot, aby nie  złamać przepisów. Na szczęście, z pomocą przychodzą różne aplikacje na smartfony, które pomagają określić, czy znajdujemy się w odpowiedniej strefie do latania, czy nie. Aplikacja rozpoznaje także, czy naruszamy przestrzeń powietrzną zarezerwowaną dla samolotów. Wbrew pozorom, nie chodzi tu wyłącznie o teren w bliskim sąsiedztwie lotniska, obejmuje znacznie większy obszar, przewidziany na podejście samolotu do lądowania.

Czy na drona trzeba mieć „prawo jazdy”?

Loty rekreacyjne mogą odbywać się bez żadnych specjalnych uprawnień. Można to porównać do jeżdżenia rowerem po parku. Jeśli jednak korzystamy z większej maszyny, a filmy nagrane dronem wykorzystujemy w celach zarobkowych, chociażby prowadząc popularny kanał na YouTube,  potrzebujemy licencji — tak zwanego świadectwa kwalifikacji operatorów dronów (w skrócie UAVO). Odpowiednie świadectwo daje nam uprawnienia także do odbywania lotów poza zasięgiem wzroku. Otrzymanie uprawnień wymaga zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego, a świadectwo jest ważne przez 3 lata. Cała operacja kosztuje około 200 zł, ale to nie koniec dodatkowych kosztów. Latając dronem w celach komercyjnych, jesteśmy zobowiązani do wykupienia również ubezpieczenia OC.

Jak widać, latanie dronem niesie za sobą wiele ograniczeń. Nie jest to jednak powód, żeby się zniechęcać. Kontrola nad poruszaniem się dronów w przestrzeni powietrznej to konieczność, jeśli chce się zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

Na pocieszenie można dodać, że poruszanie się po ziemi jest już znacznie prostsze. Można zatem zdecydować się na drona, którego łatwo przekształcić w jeżdżącą wyścigówkę. Przykładem takiej oryginalnej konstrukcji jest dron HAMA Racemachine 2w1.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]