Szukaj 0 Koszyk
Menu
Produkty
Komputery i Tablety
AGD małe

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto śledzić doniesienia medialne na ten temat, bo obowiązujące przepisy dość szybko się zmieniają. Najnowsze zmiany mają za zadanie dostosować polskie prawo do wytycznych Komisji Europejskiej. Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.

Latanie dronem w mieście, w parku czy na innej otwartej przestrzeni coraz rzadziej dziwi. Przywykliśmy już do latających maszyn sterowanych smartfonem, a ich ceny stały się na tyle przystępne, że coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Często drony są też wykorzystywane jako narzędzie pracy, zwłaszcza wśród fotografów czy filmowców (zobacz nasz przewodnik o wyborze drona do filmowania).

Zanim sezon na latanie znów się rozpocznie, warto przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa związane z lotami rekreacyjnymi. Przyda się zarówno początkującym, jak i tym, którzy bawili się dronami, ale mieli długą przerwę i o pewnych sprawach zdążyli już zapomnieć.


Jak latać dronem? Poznaj zasady


Jak latać dronem – najważniejsze zasady


Drony to dla wielu osób zabawki, jednak ze względu na to, że znajdują się w przestrzeni powietrznej i mogą powodować kolizje, posługiwanie się nimi może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Prawo lotnicze jasno określa, w jaki sposób postępować, aby latanie dronem było odpowiedzialne.

Przede wszystkim dron zawsze powinien znajdować się w zasięgu wzroku.


Wymagane jest również to, aby lot odbywał się z dala od zabudowań, pojazdów i innych ludzi. Określa się nawet minimalną odległość – 30 metrów od innych osób i przynajmniej 100 metrów od zabudowań.


Oprócz tego obowiązuje bezwzględny zakaz lotów nad portami morskimi i lotniskami, kopalniami, wodociągami i ujęciami wody, rurociągami i oczyszczalniami ścieków, zaporami wodnymi i śluzami, liniami energetycznymi i telekomunikacyjnymi, rurociągami paliwowymi. Dotyczy to również obiektów takich jak banki, elektrownie, a nawet muzea, archiwa, obiekty pocztowe, telewizyjne i radiowe.


Lista jest na tyle długa, że naprawdę starannie trzeba podejść do wyboru miejsca na lot, aby nie złamać przepisów. Na szczęście, z pomocą przychodzą różne aplikacje na smartfony, które pomagają określić, czy znajdujemy się w odpowiedniej strefie do latania, czy nie.


Aplikacja rozpoznaje także, czy naruszamy przestrzeń powietrzną zarezerwowaną dla samolotów. Wbrew pozorom, nie chodzi tu wyłącznie o teren w bliskim sąsiedztwie lotniska, obejmuje znacznie większy obszar, przewidziany na podejście samolotu do lądowania.


Czy na drona trzeba mieć „prawo jazdy”?


Aktualnie w polskim prawie obowiązuje jeszcze podział na loty rekreacyjne oraz komercyjne. Według niego loty rekreacyjne mogą odbywać się bez żadnych specjalnych uprawnień. Można to porównać do jeżdżenia rowerem po parku. Jeśli jednak korzystamy z większej maszyny, a filmy nagrane dronem wykorzystujemy w celach zarobkowych, chociażby prowadząc popularny kanał na YouTube, potrzebujemy licencji — tak zwanego świadectwa kwalifikacji operatorów dronów (w skrócie UAVO od Unnamend Aircraft Vehicle Operator). Otrzymanie uprawnień wymaga zdania egzaminu teoretycznego i praktycznego, a świadectwo jest ważne przez 3 lata.Ile kosztuje nauka latania dronem?


Zdobycie odpowiedniej licencji wiąże się z kosztami. Cena uzależniona jest od podmiotu organizującego takie szkolenie, a także od formy prowadzonych zajęć. Zawsze tańszą wersją od zajęć stacjonarnych są zajęcia online. Jest to także dogodniejsza forma, ponieważ szybciej można zapisać się na taki kurs i mieć pewność, że się odbędzie.

W przypadku standardowych kursów nauki latania dronem warunkiem ich odbycia się jest zebranie przez organizatora odpowiednio licznej grupy z konkretnego miasta. Koszt pakietu zawierającego zajęcia online, materiały szkoleniowe i egzamin zaczyna się od ok. 1000 zł. Latając dronem w celach komercyjnych, jesteśmy zobowiązani do wykupienia również ubezpieczenia OC.


Latanie dronem po mieście – co zmieni się w 2021 roku?


Warto pamiętać, że wspomniany powyżej podział lotów za jakiś czas przestanie obowiązywać. W 2019 roku zostały wydane dwa rozporządzenia Komisji Europejskiej porządkujące kwestie dronów.

Według pierwotnego planu rozporządzenia, które weszło w życie od 1 lipca 2019, zasady w nich zawarte miały zacząć formalnie obowiązywać od 1 lipca 2020 roku. Przesunięto jednak ten termin na 1 stycznia 2021.W związku z tym wszystkie zdobyte do tej pory uprawnienia będą jeszcze obowiązywać przez cały 2020 rok.


Co zmieni się po tej dacie? Przede wszystkim w polskim prawie zacznie obowiązywać inny podział lotów:


  • kategoria otwarta – loty maszyn do 25 kg do maksymalnej wysokości 120 metrów, w których ryzyko dla osób trzecich jest bliskie zeru, obejmuje tylko loty, gdzie maszyna jest w zasięgu wzroku – VLOS czyli Visual Line of Sight,


  • kategoria szczególna – to loty wymagające uzyskania zezwolenia od właściwego organu ze względu na większe niebezpieczeństwo dla osób trzecich w porównaniu do operacji z Kategorii Otwartej, lot może odbywać się także poza zasięgiem wzroku,


  • kategoria certyfikowana – operacje które wymagają certyfikacji bezzałogowego systemu powietrznego na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Ta kategoria ma obejmować operacje wysokiego ryzyka dla osób postronnych – porównywalnego do ryzyka przy wykonywaniu lotów załogowymi statkami powietrznymi.Czy można będzie latać dronem nad ludźmi?Tak, jeśli jego masa nie będzie przekraczać 250g – takie maszyny wg twórców przepisów to zabawki, nie mogące wyrządzić krzywdy w sytuacji przypadkowego zderzenia.

W tej kategorii mieści się chociażby profesjonalny dron DJI Mavic Mini ważący 249 gramów, ale również kolekcjonerskie gadżety, jak PROPEL Star Wars Drone Speedbike, lubiany przez fanów Gwiezdnych Wojen, czy malutki Dron UGO Sirocco UDR-1173.


Drony cięższe niż 250g, ale ważące nie więcej niż 900g, będą mogły wykonywać loty, w których dopuszczalny jest przypadkowy przelot nad osobą postronną, ale w momencie zauważenia przez operatora drona takiej sytuacji czas przelotu nad taką osobą powinien być skrócony do minimum.


Pojawi się także obowiązek rejestrowania dronów, jeśli będą to maszyny wykonujące loty szczególne i certyfikowane.


Wraz z wejściem nowych przepisów świadectwa UAVO zostaną zastąpione przez Certyfikat Kompetencji Pilota Bezzałogowych Statków Powietrznych ((BSP). Certyfikat będzie umożliwiał latanie w odległości do 50 metrów od ludzi dronami o wadze do 2 kg. Bez certyfikatu nie można więc używać w mieście większych dronów, takich jak Dron DJI Mavic 2 Pro.


Jak widać, latanie dronem – nie tylko w mieście – niesie za sobą wiele ograniczeń. Nie jest to jednak powód, żeby się zniechęcać. Kontrola nad poruszaniem się dronów w przestrzeni powietrznej to konieczność, jeśli chce się zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.


Osobom, które chciałyby rozpocząć naukę latania dronem, polecamy nasz artykuł o wyborze takiego urządzenia w cenie do 400 zł albo do 1000 zł..


Zobacz więcej

Kamery cyfrowe – ranking 2020

Kamery cyfrowe – ranking 2020

Co warto wiedzieć przed wyborem kamery cyfrowej? Jaką kupić? Zobacz poradnik.
Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

Czy to perfekcyjna kamera sportowa? Recenzja GoPro Hero 8

GoPro to najbardziej rozpoznawalna kamerka sportowa, która nieprzypadkowo ma liczne grono zwolenników, którzy nie biorą pod uwagę kupna sprzętu od innego producenta. Jednak ostatnio konkurencja zaczęła naciskać coraz mocniej, czego najlepszym przykładem chociażby świetna kamera DJI Osmo Action. Nowe GoPro ma zatem wysoko postawioną poprzeczkę, ale zdecydowanie daje radę! Dlaczego warto mieć tę kamerę? Oto nasza recenzja.
Kamera sportowa 4K – ranking modeli

Kamera sportowa 4K – ranking modeli

Jaką kamerę 4K warto wybrać, aby cieszyć się wartościowymi nagraniami? Przedstawiamy nasz ranking najciekawszych modeli.
Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent za dobre oceny w szkole? Przegląd najlepszych upominków dla dzieci

Jaki prezent wybrać za dobre oceny w szkole? Co powinno ucieszyć dzieci w wieku szkolnym? Przedstawiamy kilka naszych propozycji.
Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jak latać dronem? Podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w każdym miejscu

Jakie są obecnie zasady latania dronem? Warto poznać dokładne reguły, aby nie złamać przepisów i nie narazić siebie i innych na niepotrzebne kłopoty.
Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Jak fotografować swoje dzieci. Przegląd sprzętu do klasycznej fotografii i fotografii mobilnej

Dzieci rosną naprawdę bardzo szybko. Chwile spędzone ze swoim dzieckiem są bezcenne, więc tym bardziej warto zachować je na dłużej i m
Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Jakie technologie najbardziej rozwiną się w 2019 roku?

Na jakie technologie warto spoglądać z zaciekawieniem? Przedstawiamy listę najciekawszych trendów, które powinny się rozwijać w 2019 roku. 
Akcesoria fotograficzne dla wymagających

Akcesoria fotograficzne dla wymagających

Przedstawiamy przegląd urządzeń, które powinny pomóc odpowiednio rozwinąć warsztat fotograficzny. Jeśli jesteś gotów zainwestować w rozwój swojej pasji do zdjęć czy video koniecznie sprawdź ten poradnik
Drukuj ze smartfona - przegląd najlepszych drukarek dla urządzeń mobilnych

Drukuj ze smartfona - przegląd najlepszych drukarek dla urządzeń mobilnych

Wizyty w zakładzie fotograficznym w celu wywołania zdjęć obecnie należą już do rzadkości. W czasach, gdy fotografie wykonywaliśmy analogowymi aparatami z filmem na 24 lub 36 zdjęć, jedyną alternatywą dla profesjonalnego fotografa była własna ciemnia oraz posiadanie fachowej wiedzy.
Aparat cyfrowy do 600 zł – przegląd najlepszych modeli

Aparat cyfrowy do 600 zł – przegląd najlepszych modeli

Czy w czasach, gdy coraz popularniejsza jest fotografia mobilna i producenci smartfonów prześcigają się w opcjach fotograficznych, jest sens w ogóle kupować cyfrówkę? Oczywiście - tak.

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager') }); }); $productVariant.on('click', function() { enp.APP.bundles.loader.loadingShow(); }); }/* ACCOUNT > CLUB > shopping counter > add footer text */var accountClubLottery, txtElement;accountClubLottery = document.querySelectorAll('.v-account .b-lotteryBoxes .m-contentBox_item.is-separator .m-contentBox_data');if (accountClubLottery.length) { txtElement = document.createElement('P'); txtElement.classList.add('g-mt20'); txtElement.innerHTML = '* Do licznika zakupów liczą się zakupy dokonane od 01.01.2020r. do 31.12.2020r.'; accountClubLottery[0].appendChild(txtElement);}[/script]