Właśnie tak powinien działać inteligentny odkurzacz - recenzja iROBOT Roomba 865

Domowe porządki i na co dzień i od święta mogą być wielkim wyzwaniem. Zwłaszcza dla osób zapracowanych, które cierpią na permanentny brak czasu. Niezależnie od tego, czy dużo pracujesz i jesteś gościem we własnym domu, czy padasz z nóg po całym dniu opieki nad dziećmi, odkurzacz automatyczny może być doskonałym rozwiązaniem. Robot samodzielnie sprzątający Twoje mieszkanie? Jeszcze niedawno science fiction, a teraz codzienność. Zobacz możliwości takiego sprzętu na przykładzie modelu iRobot Roomba 865.


Robot odkurzający iROBOT Roomba 865


Jak działa automatyczny odkurzacz?


Zacznijmy od podstaw. Korzystanie z robota sprawia, że odkurzanie mieszkania przebiega zupełnie inaczej niż do tej pory. Przede wszystkim, urządzenie działa bezprzewodowo i samodzielnie porusza się po powierzchni mieszkania bez ingerencji człowieka. Za pomocą specjalnych szczotek, odkurzacz wciąga wszystkie zanieczyszczenia. Skąd wie, którędy się poruszać? Dzięki zaprogramowanym 40 modelom zachowań, które wprowadza w życie w zależności od tego, na jakiej powierzchni się znajdzie i gdzie wykryje zanieczyszczenia. Jedyną rzeczą, której robot nie wykona samodzielnie, jest opróżnienie zbiornika na kurz i brud, gdy ten się zapełni. Podczas pracy robot stwarza żadnego zagrożenia i nie wymaga nadzoru. iRobot omija wszelkiego rodzaju przeszkody, wykrywa różnice wysokości, dzięki czemu nigdy nie spadnie ze schodów i nie zaplątuje się w rozłożone kable czy frędzle dywanu.


W czym jest lepszy od tradycyjnego odkurzacza?


Największą zaletą jest oczywiście samodzielne wykonywanie pracy, ale to nie wszystko. Dzięki swojej konstrukcji, iRobot dociera do miejsc niedostępnych dla innych urządzeń – potrafi wjechać pod łóżko, a także pod inne meble, gdzie zazwyczaj zbiera się przez lata najwięcej kurzu. Poza tym, pracuje znacznie cieszeń niż normalny odkurzacz, przez co nie zakłóca codziennych czynności i raczej nie drażni zwierząt domowych. Skoro mowa o zwierzętach – iRobot Roomba 865 jest także przyjaznym urządzeniem dla alergików, bo dzięki wbudowanym filtrom HEPA eliminuje ze swojego otoczenia kurz, pyłki i inne drobne alergeny.


Robot odkurzający iROBOT Roomba 865


Jak używać Roomba 865


Właściwie można by się ograniczyć do wciśnięcia dużego przycisku „Clean” na wyświetlaczu robota. Po uruchomieniu, urządzenie zrobi wszystko samo, a w razie braku energii samodzielnie wróci do stacji dokującej, żeby kontynuować pracę po naładowaniu akumulatora. To standardowe rozwiązanie u producenta, ale na tym nie koniec. Roomba 865, jako model z wyższej półki, ma także dodatkowe opcje uruchamiane jednym przyciskiem. Funkcja Dock powoduje powrót do stacji dokującej na życzenie użytkownika, funkcja Spot sprawia, że robot sprząta w wyznaczonym miejscu, w obrębie koła o średnicy jednego metra.

Poza tym, ogromnym udogodnieniem jest możliwość zaprogramowania pracy robota na konkretny dzień i godzinę. Robot pracuje w trybie tygodniowym, więc można wyznaczyć mu sprzątanie na przykład w każdą środę i piątek. Jeśli zdecydujemy się na ustawienie pracy odkurzacza na czas, gdy nie ma nas w domu, wówczas porządek dosłownie będzie się robił sam i nawet nie trzeba będzie oglądać, jak to się dzieje.

Opanowanie wszystkich opcji to kwestia 10 minut, a komunikacja robota z użytkownikiem także przebiega wyjątkowo sprawnie – także dzięki komunikatom głosowym w języku polskim.

Używanie odkurzacza automatycznego, takiego jak iRobot Roomba 865, zupełnie zmienia logikę domowych porządków. Krytycy mogą zarzucać mu, że chociaż jest bardzo dokładny, pracuje dość wolno, bo wyczyszczenie całego mieszkanie zajmie mu kilka godzin. Tak, to prawda, trzeba jednak zaznaczyć, że tu nie chodzi o szybkość, a regularność pracy. Sprzątając rzadko, przyzwyczailiśmy się do energicznych i bardzo intensywnych porządków na kilka chwil przed świętami albo wizytą gości. Tymczasem iRobot używany regularnie, pracuje nad tym, aby porządek panował w domu cały czas i żadna niezapowiedziana wizyta nie była problemem.

Warto też zaznaczyć, że takie urządzenie jest doskonałym rozwiązaniem dla domu, w którym znajdują się małe dzieci. Śmiało można rekomendować odkurzacze automatyczne dla młodych rodziców, podobnie jak elektroniczne nianie albo podgrzewacze do butelek. Nieprzypadkowo marka iRobot otrzymała certyfikat Znak Jakości Kidzone 2015, będący nagrodą za stałe doskonalenie się, osiąganie wysokiej jakości i poziomu bezpieczeństwa oraz wprowadzanie nowoczesne rozwiązań pro-dziecięcych.

Zakup sprzętu tej klasy to duży wydatek, jednak już po kilku tygodniach użytkowania, można nabrać przekonania, że to był strzał w dziesiątkę.

Robot odkurzający iROBOT Roomba 865

powrót

[script]var loadEditorJS;loadEditorJS = function() { var docRef, checkStr, getUrlParameter, isOpened, closeTimer; getUrlParameter = function(urlParam) { var param, regex, results; param = urlParam.replace(/[\[]/, '\\[').replace(/[\]]/, '\\]'); regex = new RegExp('[\\?&]' + param + '=([^&#]*)'); results = regex.exec(location.search); return results === null ? '' : decodeURIComponent(results[1].replace(/\+/g, ' ')); }; docRef = document.referrer; checkStr = 'saturn.pl'; if (docRef.indexOf(checkStr) > -1 || getUrlParameter('redirected') === '1') { closeTimer = 10000; $.extend(true, $.magnificPopup.defaults, { tClose: 'Zamknij (Esc)' }); $.magnificPopup.open({ items: { src: '#js-footerPopup', type: 'inline' }, mainClass: 'mfp-fade', closeOnContentClick: true, closeOnBgClick: true, closeBtnInside: true, showCloseBtn: true, enableEscapeKey: true, callbacks: { open: function() { var popup; popup = this; isOpened = true; setTimeout(function() { if (isOpened) { popup.close(); } }, closeTimer); }, close: function() { isOpened = false; } } }); } if (typeof loadLpJS === 'function') { loadLpJS(); }};[/script]
pixel
[script]var $productVariant = $('.js-product-variant');if ($productVariant.length) { $productVariant.each(function() { var $this; $this = $(this).find('img'); $this.error(function() { $this.attr({ 'src': $this.attr('data-src-gallery') }); }).attr({ 'src': $this.attr('data-src-filemanager')